Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Pārbaudi sirds ritmu ar Holtera monitorēšanu


VCA Bauskas doktorātā rudenī jauni ārsti un vakcinācija

Holtera monitorēšana. Māsa Zaiga Pastva.

«Veselības centru apvienības (VCA) Bauskas doktorāta mediķi iesaka pārbaudīt sirds veselību ar Holtera monitorēšanu – ilgstošu, neinvazīvu sirds ritma pierakstu, no kura var izdarīt pamatotus secinājumus par sirds veselību.

Šoruden sirds veselība Latvijā izcelta ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) kampaņu «Klausi sirdi!», kas sākusies 27. septembrī. Kā rāda aptauju dati, tikai 4% mūsu valsts iedzīvotāju spētu noteikt miokarda infarkta simptomus un būtu gatavi sniegt palīdzību līdzcilvēkam. Kampaņas mērķis ir sekmēt sabiedrības zināšanas par infarkta simptomiem, pareizu rīcību, kā arī izcelt fizisko aktivitāšu nozīmi labsajūtas uzturēšanā un sirds slimību risku mazināšanā.

Aizdomas par aritmiju
Holtera monitorēšana (HM) ir sirds izmeklējumu metode, ko 1949. gadā izstrādāja N. J. Holters, tāpēc tā nosaukta viņa vārdā. Tā patiesi ir ieklausīšanās sirdī – ilgstošs elektrokardiogrammas (EKG) pieraksts ar speciālu monitoru
24 stundu garumā, skaidro «Veselības centru apvienības» kardioloģe Vita Vestmane.
«Sirdsklauves ir izjutis jebkurš fiziskas slodzes laikā – sirds skrien ātrāk vai met atsevišķus kūleņus. Bet, ja sirds sāk skriet bez redzama iemesla, tas jau varētu būt diezgan nopietns simptoms, ka nepieciešama dziļāka izmeklēšana un, iespējams, pat ritma traucējumu jeb aritmijas ārstēšana,» stāsta kardioloģe, «ja ārstam rodas aizdomas par sirds ritma traucējumiem, elektrokardiogramma ar 10 sekunžu sirds ritma pierakstu parāda, vai sirds ritms ir normāls, taču īsais izmeklējums neizslēdz aritmijas varbūtību. Ja elektrokardiogramma neuzrāda ritma traucējumus, bet periodiski ir sūdzības, kas par
to varētu liecināt, var nozīmēt 24 stundu sirdsdarbības pierakstu – Holtera monitorēšanu.»

Vairākas pazīmes
HM izmeklējumu iesaka, ja pacientam novēroti sirds ritma traucējumu simptomi, proti, sirdsklauves, pārsitieni, kūleņi, sirds stāšanās sajūta, ģīboņi, samaņas zudums, līdzsvara traucējumi vai reiboņi, skaidro daktere.
Izmeklējums norit, pacientam 24 stundas uz jostas vai plecu siksnas nēsājot speciālu kompaktu ierīci – Holtera monitoru, kas reģistrē sirds elektriskos signālus ikdienas darbību laikā. Ierīce ir savienota ar nelieliem elektrodiem, kas novietoti uz pacienta krūškurvja un reģistrē sirds elektriskos signālus visā uzraudzības periodā. Process ir neinvazīvs un nesāpīgs, cilvēkam tas norit ērti un vienkārši.
Izmeklējuma laikā pacients rak-sta īsu dienasgrāmatu – atzīmē laiku, darīto un sajūtas, saka
V. Vestmane: «Tas ir parasto ikdienas aktivitāšu laiks, nekas speciāls nav jādara. Reģistrējot sirdsdarbību ilgākā laikposmā, ārsts var noteikt slēptus ritma traucējumus, aritmijas rašanos un tās biežumu. Nepieciešamības gadījumā sirds ritma pieraksta laiku var pagarināt līdz 48 vai 72 stundām.»

Novērtē ārstēšanas efektu
Kad novērošanas sesija pabeigta, pacients nodod Holtera monitoru mediķiem. Kardiologi ar mūsdienīgu programmatūru analizē ierakstītos datus, identificējot visus notikumus vai patoloģisku sirds ritmu. Pacients saņem gatavu izmeklējuma rezultātu, kuru var izmantot arī citi ārsti speciālisti.
Tradicionālā EKG ir kā sirdsdarbības momentuzņēmums, Holtera monitorēšana – nepārtraukta, plaša aina, salīdzina daktere. Pacientiem, kam jau ir diagnosticētas sirds slimības un sākta ārstēšana, Holtera metode reģistrē datus un palīdz novērtēt izrakstīto medikamentu iedarbību un efektivitāti, pielāgojot tos, ja nepieciešams. Holtera monitora reģistrētie dati ir unikāli un personalizēti katram pacientam, un tas ļauj kardiologam ļoti precīzi noteikt ārstēšanu.
Holtera monitorēšana ir īpaši svarīga, lai noteiktu periodiskus sirds ritma traucējumus, kas var palikt nepamanīti īsā pārbaudē. Uzraugot sirds darbību ilgāku laiku, kardiologi var precīzi diagnosticēt un ārstēt slēptos sirds stāvokļus.

Valsts apmaksāts pieraksts
Gan EKG, gan Holtera izmeklējumiem VCA Bauskas doktorātā oktobrī ir pieejami gan valsts apmaksāti, gan maksas pieraksta laiki no pulksten 8 līdz 15.40. Apskatīt brīvos laikus un pierakstīties ērti epoliklinika.lv. Valsts apmaksātu izmeklējumu var saņemt ar ģimenes ārsta nosūtījumu, ja radušās aizdomas par aritmiju vai novēroti kardioloģes Vestmanes uzskaitītie simptomi.
VCA Bauskas doktorāta direktore Dr. Ināra Janičenoka atgādina, ka rudens aktualitāte ir arī vakcinācija pret gripu un pneimokoku. Doktorātā pastāvīgi var vakcinēties arī pret ērču encefalītu, A un B hepatītu, cilvēka papilomas vīrusa infekciju u. c.
Bauskas doktorātā līdz ar citiem speciālistiem sākuši strādāt divi ukraiņu ārsti – neirologs un ginekologs, stāsta I. Janičenoka.
«Mūsu dakteri ir priecīgi strādāt Bauskā, jo te ir ļoti pozitīvi pacienti,» ar gandarījumu uzsver I. Janičenoka, «baušķenieki ir disciplinēti, ierodas laikus, ir laipni un smaidīgi, kas ir arī mūsu reģistratores Elīnas nopelns. Te nāk cilvēki ar lielu atbildību, kā to novērojam Bauskas apkaimes pacientu vidū. Kaut rīdzinieki būtu tik atbildīgi par savu veselību!» Direktore piebilst, ka baušķenieki saņem arī nosūtījumus pie Rīgas speciālistiem, ja uz vietas veselības sarežģījumus nevar atrisināt. VCA Bauskas doktorātā iespējamas arī videokonsultācijas ar citiem ārstiem.


Informāciju par pakalpojumiem, speciālistu un izmeklējumu laiku meklējiet mājaslapā vca.lv vai
jautājiet reģistratūrā.
Ērti pierakstīties
◆ epoliklinika.lv,
◆ pa tālr. 22335207, 8828
◆ vai klātienē reģistratūrā.
VCA Bauskas doktorāts atrodas Pionieru ielā 1.

Jaunumus publicē arī VCA poliklinika kontos «Facebook», «Instagram» un «TikTok».

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

  1. Ļoti noderīga informācija. Bet nu lūdzu esiet godīgi un labāk uzreiz atklājiet savu cenrādi, lai gados vecākus pacientus nepiemeklē pēkšņs infarkts …

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.