Pavasaris, kā jau katru gadu, visiem māju un vasarnīcu īpašniekiem ir darbīgs laiks – jāsāk dārza sakopšanas darbi pēc garas ziemas. Martā saulīte pagriežas uz vasaru un dienas kļūst garākas par naktīm. Saulainās dienās tā vien gribas iet dārzā un rosīties – jādomā par zemes sagatavošanu stādīšanai, jāpārbauda siltumnīca, jāapskata augļu koki, jāveic pirmie mauriņa aprūpes darbi un daudzi citi jaunās dārza sezonas darbi.
Kādi pavasara darbi dārzā jādara tagad?
Koku un krūmu veidošana
Martā parasti lielie sali jau beigušies, taču joprojām var būt lielas temperatūras svārstības – dienā temperatūra kāpj, bet naktī noslīd zem nulles, tāpēc ar darbošanos dārzā nevajag steigties. Jāatceras, ka augi tikai pamazām sāk mosties no ziemas miega.
Galvenais darbs, ko šajā laikā var dārzā darīt ir koku un krūmu veidošana. Savukārt galvenie darbarīki – dārza šķēres un zāģis. Augļudārzā veidošanas darbi jāveic līdz pumpuru piebriešanai un plaukšanai. Vispirms sāk ar krūmogulājiem, ābelēm un bumbierēm. Pēdējos apgriež kauleņkokus.
Veidojot augļu kokus, pirmām kārtām izgriež un sadedzina visus bojātos zarus. Pēc tam, ja nepieciešams, veic vainaga veidošanu un retināšanu. Galvenais ievērot, ka koki jāveido pakāpeniski. Ja nepieciešams, augļu kokiem atjauno kaļķojumu uz stumbriem, lai tos mazāk ietekmētu krasās temperatūras svārstības.
Tāpat pienācis laiks veikt dekoratīvo koku un krūmu ikgadējo apgriešanu. Vislabāk kokaugu formu veidot, kad gaisa temperatūra nav zemāka par mīnus 3 grādiem un nespīd spoža saule. Kokaugiem formē vainagu un izgriež no sniega svara vai vējā aizlauztos un sausos zarus.
Veic dārza rekonstrukcijas darbus – nogriež gandrīz līdz zemei vecus, pāraugušus dekoratīvos krūmus, dodot iespēju tiem vasarā spēcīgi atjaunoties un no jauna sakuplot.
Šis ir labs laiks, lai atbrīvotos no pāraugušiem dzīvžogiem, kas vairs nepilda savu funkciju un zaudējuši arī dekoratīvo nozīmi.
Zāliena sakopšana pēc ziemas
Zāliens ir ļoti svarīga dārza daļa, un tā kopšana jāatsāk uzreiz pēc sniega nokušanas ar zāliena izķemmēšanu. Pēc ziemas zālienā uzkrājušies dažādi atkritumi – koku lapas, dārza atkritumi, atmirusī zāle, iespējams, savairojusies sūna. Šis viss liedz augsnei atsākt elpot, iesilt, apgādāt zāliena saknes ar gaisu, ūdeni un barības vielām, kas tik būtiskas visiem augiem.
Grābšanai izmanto asu grābekli, lai iztīrītu un pie viena veiktu vieglu augsnes virsējās kārtas uzirdināšanu.
Siltumnīcas sakārtošana
Marts ir pirmais mēnesis, kad var sākt darboties neapkurināmās polikarbonāta un plēves siltumnīcās. Ja tāda vēl nav iegādāta vēl rudenī, tad tagad ir pēdējais brīdis šim apjomīgam pirkumam. Pirms sezonas uzsākšanas siltumnīcās pārbauda konstrukcijas, segumu un veic sīkos remontdarbus.
Dārza augsnes sagatavošana
Pirms pavasara sējas un stādīšanas veic augsnes sagatavošanu. Šo būtisko un fiziski smago darbu var atvieglot ar parocīgu kultivatoru. Vislabāk, ja augsnes pamata apstrāde jau ir veikta rudenī un pavasarī atliek augsni tikai uzrušināt. Kultivatoram jābūt funkcionālam, viegli ekspluatējamam, ar mazu svaru un lieliskām manevrēšanas īpašībām.
Tehnikas sagatavošana dārza darbiem
Dārza sezona pie mums nav gara, tādēļ svarīgi, lai tehnikai būtu savlaicīgi pārbaudīta, saremontēta vai nopirkta jauna. Ikvienam īstenam dārza entuziastam noderīgi palīgi būs akumulatora pļaujmašīna, trimmeris un dārza traktors.
Dārza traktori noderēs pļaušanai dārzos ar lielāku zemes platību, nodrošinot zāles pļaušanu un savākšanu visā mašīnas platumā. Trimmeris būs neaizstājams grūti izpļaujamo vietu iztīrīšanai. Sezonā darbs dzen darbu un droša dārza tehnika ir neaizstājams palīgs.
Aizdevums dārza tehnikas iegādei ir palīgs, kā laicīgi iegādāties dārza tehniku un aprīkojumu. Saņemt piedāvājumu iespējams Creamcredit.lv. Pirms kredīta noformēšanas būtiski izvērtēt savu maksātspēju!
Reklāma