Pieaugot degvielas cenām, daudzi sāka skatīties uz ievērojami ekoloģiskāku un ekonomiskāku līdzekli – velosipēdu. Tomēr bieži vien biedē domas, ka velosipēds nav priekš manis. Veselības speciālisti saka, ka riteņbraukšana ir viens no labākajiem un daudzpusīgākajiem transportlīdzekļiem dažāda vecuma un veselības stāvokļa cilvēkiem. Ir svarīgi tikai nepārspīlēt un pareizi novērtēt savas spējas.
Veselības ieguvumi ir vairāki
Domājot par sportošanu vai aktīvāku brīvā laika pavadīšanu, nereti sākam meklēt jaunas aktivitātes. Nereti rodas vēlme veselīgāku dzīvesveidu apvienot ar ekoloģiju vai ekonomiju, un cilvēki sāk meklēt velosipēdu. To var izmantot, lai dotos uz darbu vai iepirkties, sportotu svaigā gaisā vai apceļotu apkārtni. Tomēr ne viens vien uzskata, ka viņa veselība nav piemērota riteņbraukšanai. Veselības speciālisti bieži uzsver, ka braukšana ar velosipēdu galvenokārt ir noderīga ar to, ka ir iespēja izvēlēties pedāļu mīšanas intensitāti: tie, kuriem ir grūtāk, var spiest pedāļus nepārspīlējot, normālā režīmā, savukārt tie, kas vēlas lielāku slodzi, vajadzētu izvēlēties maksimālo.
Veselības speciālisti iesaka cilvēkiem, kas nesporto, sākt ar 10-15 minūšu treniņu, pēc tam palielināt ilgumu līdz vismaz 30-40 minūtēm. Tāpēc, ja jūs nekad neesat braucis ar velosipēdu, lēmumu braukt uz darbu dažu kilometru attālumā labāk atlikt vismaz uz nedēļu.
Pēc izturības nostiprināšanas jau drīkst palielināt intensitāti – braukt ātrāk vai braukt paugurainā apvidū. Svarīgi, lai braukšana neradītu diskomfortu.
Riteņbraukšanas priekšrocības ir vairākas: fiziskā, mentālā, garīgā, labāka psihoemocionālā pašsajūta. Turklāt velosipēds ir lielisks iemesls aktīvākai sabiedriskai dzīvei, īpaši vecāka gadagājuma cilvēkiem.
Aerobā aktivitāte
Braukšana ar velosipēdu tiek klasificēta kā aerobā aktivitāte, tāpēc svarīgākais ir treniņa intensitāte – nevajag pārspīlēt vai braukt ne savā tempā.
Sākumā svarīgākais ir ieklausīties savā organismā, novērot, vai šāda slodze tam tiešām ir piemērota. Kustībai jābūt līdzsvarotai, un braukšanai ar velosipēdu ir jābūt patīkamai. Tikai tad pamanīsiet, ka kļūstat stiprāki, pazeminās asinsspiediens, miera stāvoklī palēninās sirdsdarbība, uzlabojas holesterīna frakciju koncentrācija, pazeminās cukura līmenis asinīs, palielinās enerģija, palielinās apetīte un uzlabojas miegs. Šādas patīkamas aktivitātes samazina iespējamību saslimt ar depresiju. Turklāt, braucot ar velosipēdu, pat pusstundu, tiek “ieeļļotas” locītavas un sagatavotas atlikušajai dienas daļai, aktīva kustība samazina risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām. Ne velti treniņi sporta klubā parasti sākas ar riteņbraukšanu.
Turklāt, braucot ar velosipēdu, varat apbrīnot dabu vai arhitektūru un elpot svaigu gaisu.
Plašu dažādu modeļu velosipēdu izvēli varat atrast specializētajā velosipēdu veikalā Bikko.lv
Jā,riteņbraukšana ir feina,bet dikti žēl,kad sākas pelēkās,lietainās dienas un vai mūžīgā rudenziema!