Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Saules paneļi – Priekšrocības un trūkumi

Vai zinājāt, ka enerģija, ko saule sniedz zemei stundas laikā, varētu nodrošināt visai pasaulei vajadzīgo enerģiju viena gada garumā? Neapšaubāmi saule ir spēcīgs enerģijas avots, un, lai gan mēs spējam saņemt tikai daļu no šīs enerģijas, tomēr tās izmantošana, uzstādot saules paneļus, var būtiski ietekmēt planētu.

Lai gan saules enerģija ir plaši kritizēta par to, ka tā ir dārga vai neefektīva, tā tomēr ir izrādījusies  izdevīga – ne tikai videi, bet arī ekonomikai.

Pateicoties pieejamajām saules paneļu dotācijām, kā arī arvien konkurētspējīgajām cenām tirgū, saules enerģija ir kļuvusi par galveno enerģijas avotu daudzās mājsaimniecībās.

Ir vairāku veidu saules paneļu sistēmas:

 • Autonomā sistēma nav saistīta ar citu enerģijas avotu, darbojas pilnīgi patstāvīgi. Tas nozīmē, ka elektrības padevi pilnā apmērā nodrošina saules paneļu sistēma. Dienas laikā saules enerģija tiek gan patērēta pēc vajadzības, gan uzkrāta akumulatorā, lai to izmantotu vēlāk, piemēram, vakarā un naktī.
 • Kombinētā sistēma nozīmē, ka saules paneļi tiek dod vajadzīgo elektroenerģiju dienas laikā, bet vajadzības gadījumā iespējams pārslēgties uz citu avotu. Tātad – Jūs turpināsiet saņemt rēķinu par patērēto elektrību, bet tas būs ievērojami mazāks kā iepriekš.

Būtiski arī, ka saražoto un neizmantoto enerģiju iespējams pārdot – tādā veidā izdevumi samazināsies vēl vairāk.

Protams, kā jau ikvienam risinājumam, arī saules paneļiem ir savas priekšrocības un trūkumi. Iepazīstieties ar tiem, lai izlemtu, vai saules paneļi būs Jums piemērotākais risinājums.

Priekšrocības

Atjaunojams enerģijas avots

Būtiska saules paneļu priekšrocība ir tā, ka saules enerģija ir atjaunojams enerģijas avots. To var izmantot visās pasaules vietās, un tas ir pieejams katru dienu. Atšķirībā no dažiem citiem enerģijas avotiem, saules enerģija neizsīks – saskaņā ar zinātnieku aprēķiniem, saule spīdēs vēl vismaz 5 miljardus gadu.

Mazāki elektrības rēķini

Ņemot vērā, ka šādā veidā var apmierināt vismaz daļu no enerģijas vajadzībām, arī elektrības patēriņš un izmaksas ievērojami saruks. Tas, cik daudz ietaupīsiet, būs atkarīgs no saules paneļu veida un elektrības vai siltuma patēriņa.

Zemas uzturēšanas izmaksas

Saules paneļiem parasti nav vajadzīga laikietilpīga un sarežģīta apkope. Turklāt labākie ražotāji nodrošina garantiju līdz pat 25 gadiem.

Saules paneļiem nav arī kustīgo daļu, kas laika gaitā varētu nodilt. Vienīgā daļa, kas jāmaina ik pēc 5 – 10 gadiem, ir saules paneļa invertors, jo tas nepārtraukti darbojas, lai saules enerģiju pārvērstu elektroenerģijā. Regulāra apkope jānodrošina arī kabeļiem, kas gādā, lai sistēma darbojas ar maksimālu efektivitāti.

Inovatīvi risinājumi

Tehnoloģijas strauji attīstās arī šajā nozarē, tādēļ nemitīgi tiek strādāts pie inovatīviem risinājumiem, ļaujot no saules paneļiem gūt arvien lielāku atdevi.

Trūkumi

Augstas sākotnējās izmaksas

Uzstādot saules paneļus, jārēķinās ar lielām sākotnējām izmaksām – tas ietver gan aprīkojuma iegādi, gan uzstādīšanu. Tomēr, ņemot vērā, ka šis risinājums nepārtraukti tiek pilnveidots, var sagaidīt, ka tā cenas drīzumā samazināsies.

Ievērojams atbalsts ir arī dotācijas, kas ļauj būtiski samazināt pašas mājsaimniecības ieguldījumu.

Atkarība no laikapstākļiem

Lai arī saules paneļi strādā arī mākoņainās un lietainās dienās, to efektivitāte jūtami samazinās. Tāpat saules enerģija nav pieejama arī diennakts tumšajā laikā.

Saules enerģijas uzkrāšana ir dārga

Saules enerģija jāizmanto uzreiz vai arī jāuzglabā speciālās saules baterijās. Ar to palīdzību dienā uzkrāto enerģiju var izmantot arī naktīs, taču jārēķinās, ka šādas baterijas ir diezgan dārgas.

Vairumā gadījumu gudrāk ir saules enerģiju izmantot dienas laikā, savukārt naktī vajadzīgo ņemt no tīkla. Ņemot vērā, ka dienas laikā elektroenerģija tiek patērēta vairāk, lielāko daļu vajadzīgās enerģijas saņemsiet ar saules paneļu starpniecību.

Saules paneļi aizņem daudz vietas

Jo vairāk elektrības vēlaties saražot, jo vairāk saules paneļu Jums būs nepieciešams. Tie arī aizņem pietiekami daudz vietas – un daļa jumtu nav nemaz tik lieli, lai uzstādītu tik daudz paneļu, cik būtu vajadzīgs.

Alternatīva ir daļu paneļu uzstādīt pagalmā, taču svarīgi, lai tos apspīd saules gaisma.

Saules paneļu uzstādīšana jāgaida rindā

Vēl kāds faktors, ar ko noteikti jārēķinās – ņemot vērā, ka šobrīd trūkst zinošu meistaru, rindā uz saules paneļu uzstādīšanu var nākties gaidīt pat vairākus mēnešus. Tādēļ saules paneļu iegāde un uzstādīšana jāplāno savlaicīgi.

Saules paneļu uzstādīšanai ir savas priekšrocības un trūkumi. Ja šķiet, ka šis varētu būt labs risinājums Jūsu vajadzībām, apskatiet piedāvājumus un rūpīgi izvērtējiet dažādas iespējas, lai izvēlētos efektīvāko variantu.

Saules paneļi var būt labs ilgtermiņa ieguldījums, tomēr jārēķinās ar ievērojamām sākotnējām izmaksām. Kā risinājums var būt patēriņa kredīts privātpersonām, kas ļaus saņemt vajadzīgo naudas summu, bet atmaksāt to vēlāk – ilgākā laika posmā. Pirms kredīta noformēšanas rūpīgi izvērtējiet savu maksātspēju.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (6)

 1. Ir kāds pamatojums ka sistēma ir vārga un ātri nolietojas? Paneļiem kalpošanas laiks ir orientējoši 20-25 gadi, turklāt uz to laiku tie iziet no ierindas dēļ korozijas nevis dēļ jaudas krituma. Ap to laiku viņi vēl ražo ar 60% no sākotnējās vērtības. Ja paneļi atmaksājas šobrīd 3-5 gados, tad atlikušie 15-20 gadi ir tīrā peļņa. Šajās sistēmās nav kustīgo detaļu vispār- tāpēc vienīgais nolietojums var būt elektronikas komponenšu nogurums, kas mierīgi var arī nenotikt. Es uzskatu, ka tas kurš šobrīd tos neuzstāda pēc tiem 5 gadiem būs 100% zaudētājs.

  3
  4
 2. Kalpošanas laiks 20+gadi reklāmas triks.Kāda gan tīrības pakāpe uz ātru roku masveidā(liels pieprasījums)ražotajiem pusvadītājiem?Vienkāršs piemērs-katrs ievērojis,ka pēc gada LED spuldzes kļuvušas uz pusi tumšākas kaut gan pēc reklamētā kalpošanas ilguma tā nevajadzētu būt.Saules paneļu mārketinga uzpūstais kalpošanas ilgums labi ja 5 gadi.

  2
  2
 3. Tā lieta nav tik rožaina kā izskatās. Tos ērkšķus monopolisti drīz izdomās. Neba šamie tā viegli grib zaudēt peļņu. Nu, teiksim labi drīz pieņems kādu nodokli, pieslēguma maksu, samazinās līdz minimumam iepirkuma cenu, palielinās pārdošanas cenu… vai maz instrumentu, kas novedīs šo neapšaubāmi cilvēkam izdevīgo lietu līdz minimumam. Tā tas notiek jau pāris gadsimtus, no Teslas laikiem. Zinātnieks Tesla jau pagājušā gadsimta sākumā bija cilvēci aplaimojis izgudrojumu kā iegūt un izmantot bezmaksas elektroenerģiju, bet mūs turpina un turpinās cirpt un slaukt vēl labu laiku.

  4
  3
 4. Vest, tā arī vajadzēja teikt – neko nezinu par saules paneļiem, bet man škiet, ka tik ilgi nekalpos un tāpēc es nelikšu.
  Mums ir atšķirīga situācija – man viņi ir un es esmu pārliecināts, ka viss būs super ilgi un dikti, bet tu varēsi bez riska vērot no malas.
  Saules paneļu tehnoloģijas nav pilnīgi nekas jauns, tās kļūst tikai labākas. Varētu padomāt, ka Latvijai domātos paneļus ražo kaut kur putekļos Mongolijā. 🙂 Lol, LV piegātātie brendi tikpat labi tiek likti kā arābu šeihu parkos, tā Holivudas mietpilsoņu namu jumtiem, vai Īlona Maska megarūpnīcu jumtos.
  Protams ir dažādas tehnoloģiskas nianses un ir brendi kuri ir kvalitatīvāki un uzticamāki, bet kopumā tā ir visnotaļ stabila un paredzama tehnoloģija.

  4
  2
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.