REKLĀMRAKSTS
Nebūs pārspīlēts, ja pieņemsim, ka vismaz reizi katrs no mums ir aizdomājies par gaisa kvalitātes ietekmi uz veselību. Par gaisa piesārņojumu lielpilsētās vai Rīgā mēs retu reizi dzirdam ziņās vai lasām interneta portālos, taču kā ir pašu mājās? Cik tīrs gaiss ir jūsu dzīvoklī, privātmājā vai darba vidē?
Tā kā vairums Latvijas iedzīvotāju lielāko daļu savas dzīves pavada iekštelpās, ir pilnībā skaidrs, ka piesārņots gaiss var radīt negatīvas sekas. Piesārņojuma avoti var būt automašīnu izplūdes gāzes, dūmi (tabaka, kurināmais), putekļi, pelējums, ķīmiskās vielas no mēbelēm un grīdas segumiem, gaistošie organiskie savienojumi, ziedputekšņi. Konkrēts piesārņojuma veids būs atkarīgs no mājokļa atrašanās vietas, būvniecības materiāliem, iekšējās apdares materiāliem, apkures, ikdienas izvēlēm mājokļa uzkopšanā, personīgajā higiēnā u.c. jomās.
Daļa cilvēku uz piesārņojumu reaģē nekavējoties (izsitumi, nieze, pumpas, alerģijas), citi sekas sajūt tikai ilgtermiņā vai varbūt nesajūt nemaz. Tajā pašā laikā tikai retais būtu gatavs brīvprātīgi piekrist uzturēties piesārņotā vidē, ja zinātu patieso situāciju.
Tehnoloģiju loma gaisa kvalitātes uzlabošanā
Modernās tehnoloģijas piedāvā daudzveidīgus risinājumus, lai uzlabotu iekštelpu gaisa kvalitāti. Gaisa attīrītāji mājai un dzīvoklim, kas aprīkoti ar augstas efektivitātes filtriem. HEPA filtri (angl. “high efficiency particulate air”) spēj no gaisa aizturēt līdz pat 99,97% daļiņu, kuru izmērs ir 0,3 mikroni vai lielāki. Salīdzinājumam mata biezums ir 50 līdz 100 mikroniem. Ar HEPA filtru aprīkots gaisa attīrītājs var atbrīvot gaisu no ziedputekšņiem, pelējuma sporām, putekļu ērcītēm, lielu daļu baktērijām un vīrusiem.
Lai palielinātu HEPA filtru darbības laiku tos bieži kombinē ar oglekļa filtriem un putekļu filtriem, kas ļauj saķert lielākas daļiņas un mazina smakas. Modernākiem modeļiem papildus var būt iebūvēta arī jonizācijas tehnoloģija, UV lampas un citi risinājumi, lai padarītu gaisu maksimāli tīru. Ērtākai lietošanai gaisa attīrītāji aprīkoti ar virkni funkcijām, kas ļauj pielāgot un automatizēt to darbību, lai ierīce būtu maksimāli energoefektīva un kalpotu pēc iespējas ilgāk. Atkarībā no lietošanas intensitātes un telpas piesārņojuma, HEPA filtru maiņa jāveic reizi sešos vai divpadsmit mēnešos.
Mitrās telpās papildus gaisa attīrītājam var būt nepieciešamas uzstādīt arī gaisa sausinātāju. Turpretim situācijās, kad mitrums ir nepietiekams lieti noder gaisa mitrinātājs. Pēdējais mēdz būt īpaši noderīgs apkures sezonā, ka relatīvais gaisa mitrums telpās nokrīt zem 40%. Atgādinājumam, lai mēs labi justos gaisa mitrumam istabā būtu jābūt robežās no 40% līdz 60%.
Ventilācija – pamats tīram gaisam
Gaisa attīrītāji piedāvā augsta līmeņa aizsardzību pret piesārņotājiem, taču ventilācija joprojām ir būtiska. Regulāra gaisa apmaiņa palīdz samazināt iekštelpu piesārņojumu, kas rodas no ikdienas aktivitātēm – ēdiena gatavošanas, tīrīšanas, sveču dedzināšanas un palielina skābekļa daudzumu istabā. Ja dienas laikā pēkšņi jūtat, ka galva īsti vairs nestrādā, pilnīgi iespējams, ka telpā ir palielinājusies CO2 (ogļskābā gāze) koncentrācija un smadzenēm vairs nepienāk pietiekams skābekļa daudzums. Labs piemērs šai parādībai ir lielās klases pamatskolās un vidusskolās, kur vienā telpā vienlaikus sēž vairāki desmiti skolēnu.
Atverot logu gan būtu jāatceras, ka āra gaiss var būt piesārņots. Tas nozīmē, ka vēdināšanas laikā telpā iekļūst arī ārējais piesārņojums. Ja jums mājās ir gaisa attīrītājs, tā gan nebūs liela bēda, jo pareizi izvēlēta iekārta spēs ar to ātri tikt galā. Rezultātā gaiss istabā būs ne tikai bagātināts ar skābekli, bet arī attīrīts.
Gaisa kvalitātes monitorēšana
Gaisa attīrītājiem ir iebūvēti sensori, kas paši monitorē tā kvalitāti. Tiklīdz gaisa tīrība nokrīt zem optimālā līmeņa iekārta pati ieslēdzas un darbojas tik ilgi līdz sasniegti atbilstoši rādītāji. Vajadzības gadījumā iekārtu var iestatīt, lai tā darbojas nepārtraukti un attīra gaisu 24 stundas diennaktī.
Tiem, kas vēlas iet soli tālāk ir iespēja internetā nopirkt speciālas gaisa kvalitātes monitorēšanas iekārtas. Pašas vienkāršākās ir higrometri, kas analizē gaisa mitruma līmeni, taču ir arī krietni sarežģītākas, kas ļaus iegūt precīzu informāciju par piesārņojuma līmeni, t.sk. sīko piesārņojuma daļiņu koncentrāciju. Vairumam no mums papildus sensoru iegāde būs tikai lieki tēriņi un pilnībā pietiks, ja par gaisa tīrību parūpēsies gaisa attīrītājs.
Reklāma