Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Uzņēmuma dibināšanas grāmatvedības prasības

Uzņēmuma dibināšana ir nopietns solis, kas saistīts ar dažādu formalitāšu kārtošanu. Viens no topošā uzņēmēja pienākumiem ir veikt grāmatvedību. Taču, kas par to ir jāzina, dibinot uzņēmumu?

Šajā rakstā kopā ar Rekini123.lv noskaidrosim, kas jāreģistrē grāmatvedībā un kāds ir grāmatvedības process. Lasiet tālāk!

Uzņēmuma reģistrācija — komercdarbības veida nozīme grāmatvedībā

Pirmais solis, lai reģistrētu uzņēmumu, ir izvēlēties komercdarbības veidu. Izvēlētais veids būs cieši saistīts arī ar uzņēmuma grāmatvedības kārtošanu, tā kā katrs režīms paredz atšķirīgu nodokļu nomaksu. Apskatīsim trīs populārākos komercdarbības veidus un ar tiem saistītos nodokļus.

SIA

SIA jeb Sabiedrību ar ierobežotu atbildību var reģistrēt viens vai vairāki dalībnieki. SIA dibināšana paredz, ka uzņēmuma pamatkapitālam ir jābūt no 2800 EUR. SIA var būt PVN nodokļa maksātājs un pieteikties PVN maksātāja statusam. Tāpat SIA ir jāmaksā uzņēmuma ienākumu nodoklis. Tas, kas SIA nav jādara, SIA nav jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis un VSAOI. Dibinot SIA, jārēķinās ar valsts nodevu 75 EUR apjomā.

Mazkapitāla SIA

Mazkapitāla SIA ir ļoti līdzīga komercdarbības forma SIA. Galvenā atšķirība ir noteiktajā pamatkapitālā. Mazkapitāla SIA pamatkapitāls var būt mazāks par 2800 EUR. Pārējais saglabājas tāpat kā SIA — uzņēmums var pieteikties PVN maksātāja statusam, jāmaksā uzņēmuma ienākuma nodoklis. Valsts nodeva, dibinot mazkapitāla SIA, ir 20 EUR.

Individuālais komersants

Trešā populārākā komercdarbības forma ir individuālais komersants. Individuālais komersants ir cilvēks, kas ierakstīta komercdarbības reģistrā. Šajā gadījumā nav nepieciešams pamatkapitāls. Arī individuālais komertsants var pieteikties PVN maksātāja statusam. Salīdzinot ar iepriekšējiem diviem veidiem, šim nav jāmaksā uzņēmuma ienākuma nodoklis. Tomēr jārēķinās, ka būs jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis un VSAIO. Tāpat individuālais komersants var maksāt mikrouzņēmuma nodokli. Reģistrācijas valsts nodeva ir 30 EUR.

Bez iepriekš minētajiem komercdarbības veidiem, reģistrēt var arī zemnieku saimniecību, kā arī akciju sabiedrību. Vairāk informācijas par katru komercdarbības veidu varat atrast Latvijas Republikas uzņēmumu reģistra mājaslapā.

Grāmatvedība jaunā uzņēmumā — kas jāreģistrē grāmatvedībā?

Latvijā grāmatvedības prasības ir atrunātas Grāmatvedības likumā. Saskaņā ar to, grāmatvedībā ir jāreģistrē visi uzņēmuma saimnieciskie darījumi. Tiem ir jābūt apliecinātiem ar attaisnojuma dokumentiem un iegrāmatotiem uzņēmuma grāmatvedības reģistros. Visi ieraksti grāmatvedības reģistros jāizdara, pamatojoties uz attaisnojuma dokumentiem un saskaņā ar tiem.

Darījumus apliecinošie dokumenti

Saskaņā ar Valsts ieņēmuma dienesta definīciju, par darījumu apliecinošiem dokumentiem tiek uzskatīti dokumenti, kas apliecina par darījumu saņemto samaksu. Darījumu apliecinošs dokuments var būt kases čeks, VID reģistrēta numurētā kvīts vai VID reģistrēta numurētā biļete, kuru noformēšanas un izsniegšanas kārtība ir noteikta Ministru kabineta noteikumos Nr.96 “Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība”.

Grāmatvedības reģistri

Valsts ieņēmumu dienests ir noteicis divus grāmatvedības reģistru veidus.

  • Hronoloģiskie reģistri – ieraksti tiek veikti hronoloģiskā secībā (tie ir žurnāli, kas iekārtoti sadalījumā pa saimniecisko darījumu veidiem);
  • Sistemātiskie reģistri – ieraksti tiek veikti pēc ekonomiskā satura (tie ir galvenā grāmata (virsgrāmata), kuru izmanto, kārtojot grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā, un analītiskās uzskaites reģistri pamatlīdzekļu, krājumu, norēķinu atlikumu un apgrozījuma uzskaitei vai citu grāmatvedības kontu analītiskai uzskaitei).

Nodokļu saistību izpilde jaunā uzņēmumā

Jebkuram jaunajam uzņēmumam ir svarīga nodokļu saistību izpilde, neatkarīgi, vai tas saistīts ar PVN apmaksu, algas nodokli, akcīzes nodokli vai jebkuru citu nodokli. Šajā aspektā ir svarīgi veikt korektu nodokļu deklarācijas sagatavošanu un iesniegšanu. Ar nepieciešamo dokumentāciju varat iepazīties Valsts ieņēmuma dienesta mājaslapā.

PVN maksātājs un pieteikums statusam

Ja jūsu uzņēmējdarbība paredz, ka jums nepieciešams maksāt PVN, dibinot uzņēmumu, būs jāpiesakās PVN maksātāja statusam, lai vēlāk grāmatvedībā nerastos neskaidrības.

Lai reģistrētos PVN maksātāju reģistrā, nepieciešams iesniegt dokumentus elektroniski (uz e-pastu vid@vid.gov.lv), izmantojot VID elektroniskās deklarēšanas sistēmu, vai ierodoties kādā no VID klientu apkalpošanas centriem.

Grāmatvedības process — apkopojums

Uzsākot grāmatvedību, jāievēro noteikts process un jāveic sekojošas darbības. Iepriekš minētajā Grāmatvedības likumā ir atrunāts, ka grāmatvedības process iekļauj:

  • Grāmatvedības kontu atvēršana;
  • Uzņēmuma saimniecisko darījumu analīze un reģistrēšana grāmatvedības reģistros (iegrāmatošana);
  • Grāmatvedības kontu atlikumu aprēķināšana;
  • Grāmatvedības kontu apgrozījumu un atlikumu pārskata sagatavošana;
  • Koriģējošo un slēguma ierakstu iegrāmatošana;
  • Finanšu pārskatu sagatavošana un nodokļu aprēķināšana.

Apkopojot iepriekš minēto, ir vērts paturēt prātā, ka grāmatvedība ir jāveic ikvienam uzņēmumam, pie tam ir noteiktas prasības, kas jāievēro. Grāmatvedības procesu ietekmē jau pats pirmais lēmums — komercdarbības veida izvēle. Apskatiet sev piemērotāko un ar to saistītās nodokļu saistības. Vairāk par grāmatvedības procesu varat uzzināt Grāmatvedības likumā. Ja esat nolēmis uzsākt uzņēmējdarbību, ieskatīties Rekini123.lv rakstā — uzņēmuma dibināšana Latvijā, kurā apskatīts tas, kā dibināt uzņēmumu 2024.gadā, sākot ar idejas un koncepta definēšanu, beidzot ar finansējuma avotiem un kapitāla piesaistīšanu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.