Svētdien Dohā sākas 2022.gada Pasaules kausa futbolā finālturnīrs, pirmajā mačā spēkojoties mājiniecei Katarai un Ekvadorai.
Katara ir pirmā arābu valsts, kurā notiek Pasaules kausa izcīņa futbolā. Āzijā līdz šim norisinājies viens čempionāts un to 2002.gadā kopā uzņēma Dienvidkoreja un Japāna.
Šis ir arī pirmais turnīrs, kas norisinās vēlā rudenī, nevis ierastajos vasaras mēnešos, un tas ir saistīts ar lielo karstumu Katarā. Tāpat šī ir pirmā reize, kad visas čempionātam kvalificējušās izlases jau ir vismaz reizi piedalījušās Pasaules kausa izcīņas finālturnīrā. Vienīgā debitante ir mājiniece Katara, kurai kvalifikācijā piedalīties nevajadzēja. Pēdējā izlase, kas debitēja Pasaules kausā kā mājiniece, bija Itālija 1934.gadā.
Šis būs pēdējais turnīrs, kurā piedalīsies 32 komandas, jo no nākamā Pasaules kausa 2026. gadā sacensībās startēs jau 48 izlases.
Visas 32 komandas sadalītas astoņās grupās pa četrām izlasēm. Kartas grupas divas labākās izlases iekļūs astotdaļfinālā un turpinās cīņu par futbola prestižāko trofeju. Jaunie čempioni tiks noskaidroti finālā Lūseilas “Iconic” stadionā 18.decembrī.
Pasaules čempiones godā šobrīd ir Francijas izlase, kas pirms četriem gadiem triumfēja Krievijā notiekošajā turnīrā. Divas reizes pēc kārtas kāda no izlasēm pēdējo reizi triumfēja pirms 60 gadiem, kad 1958.gadā izcīnīto titulu pēc četriem gadiem spēja nosargāt Brazīlijas izlase.
Šoreiz pasaules kausā būs izlases no piecām konfederācijām, bet nebūs pārstāvēta Okeānija. Visvairāk komandu jeb 13 izlases būs no Eiropas, kamēr no Āzijas atlases grupas būs sešas komandas, no Āfrikas – piecas, bet no Dienvidamerikas un Ziemeļamerikas sacensībās piedalīsies pa četrām izlasēm.
No vadošajām pasaules izlasēm jau otro turnīru pēc kārtas izlaidīs FIFA ranga sestās vietas īpašniece un pašreizējā Eiropas čempione Itālijas valstsvienība, kas kvalifikācijas “play off” kārtā sensacionāli piekāpās Ziemeļmaķedonijai. No pasaules 20 labākajām izlasēm turnīrā nebūs arī Kolumbijas, kas FIFA rangā atrodas 17.vietā.
Viszemāk FIFA rangā no izlasēm, kas kvalificējušās finālturnīram, atrodas Gana – 61. pozīcijā. Ārpus FIFA ranga piecdesmitnieka vēl ir tikai Saūda Arābija (51.).
Par turnīra galvenajiem favorītiem tiek uzskatīta pieckārtējā čempione Brazīlija, no kuras pavisam nedaudz bukmeikeru prognozēs atpaliek divkārtējā titula īpašniece Argentīna. Kā nākamās reālākas pretendentes uz trofeju tiek minētas pašreizējā čempione Francija, Anglija un Spānija, kurām seko Vācija, Nīderlande un Portugāle. Sevišķi augstu netiek vērtētas FIFA rangā otrajā vietā esošās Beļģijas izlases izredzes uz titulu, kas tiek uzskatīta vien par devīto lielāko favorīti. Visniecīgākās cerības uz uzvaru turnīrā bukmeikeru vērtējumā ir Kostarikai, Irānai un Saūda Arābijai.
Kataras uzvara balsošanā par iespēju rīkot nozīmīgo turnīru vērtēta ļoti neviennozīmīgi. 2010.gada decembra balsojumā par Pasaules kausa norises vietu Katara pēdējā kārtā uzvarēja ar 14 balsīm par, bet ASV saņēma astoņas balsis. No 22 FIFA locekļiem, kas toreiz piedalījās balsojumā, apsūdzības korupcijā vai citos noziegumos ir uzrādītas 16 locekļiem. Vismaz 14 no šiem locekļiem saņēmuši dažāda ilguma diskvalifikācijas no futbola, tostarp mūža liegumu darboties futbola sfērā. Toreizējais Kataras pieteikuma organizatoriskās komitejas vadītājs Šeihs Mohameds bin Hammams (arī Āzijas Futbola konfederācijas prezidents) saņēmis pat divas mūža diskvalifikācijas no futbola.
Tāpat Katara kritizēta par slikto attieksmi pret viesstrādniekiem, kas cēluši objektus lielākajam četrgades sporta notikumam aiz olimpiskajām spēlēm. Pēc vairāku mediju aplēsēm, bojā varētu būt gājuši vairāki tūkstoši viesstrādnieku, ko Kataras puse noliedz. Tikmēr FIFA oficiāli apstiprinājusi trīs ar stadionu celtniecību saistītus nāves gadījumus Katarā.
Plašu kritiku Katara izpelnījusies arī par cilvēktiesību neievērošanu, sieviešu tiesību un seksuālo minoritāšu apspiešanu. Katarā viendzimuma attiecības ir aizliegtas ar likumu un par to var draudēt pat nāvessods.
Pasaules kausa uzņemšana Katarai izmaksājusi milzu summas. Kopumā stadionu un infrastruktūras celtniecības izmaksas sasniegušas 220 miljardus ASV dolāru, padarot šo par visu laiku dārgāko sporta pasākumu. Iepriekšējā Pasaules kausa rīkotāja Krievija iztērēja aptuveni 16 miljardus ASV dolāru, kamēr 2014.gada rīkotāja Brazīlija līdz šim bija rekordiste ar infrastruktūrā ieguldītiem teju 19,8 miljardiem dolāru.
Pasaules kausa mačus Latvijā pārraidīs televīzijas kanāls LTV7.
Attēlā – Pasaules kausa trofeja. Foto: Verdict.co.uk/sportacentrs.com
Par Angliju 🙂