Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Aicina iepazīt reliģiskā mantojuma jauno elpu, arī kultūrtelpu Mežotnes baznīcā

Ziemassvētku laikā, kad daudzi no mums apmeklē baznīcas, kā arī aizdomājas par tradīcijām un vēsturisko mantojumu, Zemgales Plānošanas reģions (ZPR) aicina iepazīt divus īpašus objektus, kas savulaik kalpojuši kā dievnami, bet tagad, pateicoties vietējo kopienu un pašvaldību iniciatīvām, ieguvuši jaunu elpu un kļuvuši par nozīmīgiem tūrisma un kultūras centriem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Projekta “Lauku teritoriju vietējo kopienu iesaiste reliģiskā mantojuma saglabāšanā” jeb “REliHE” ietvaros tiek veidota labās prakses piemēru izlase, kas demonstrē, kā reliģisko mantojumu var saglabāt un radoši izmantot teritoriju attīstībai, iedvesmojot citus uzsākt līdzīgas iniciatīvas.

Starp pirmajiem apzinātajiem piemēriem ir Mežotnes baznīca Bauskas novadā un Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcas tornis, kas apmeklētājiem piedāvā plašas kultūras un vēstures iepazīšanas iespējas, informē Agnese Launerte, Zemgales Plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciāliste.

Mežotnes baznīca: atdzimšana cauri laikmetiem

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

17. gadsimtā celtās Mežotnes baznīcas vēsture cieši saistīta ar Latvijas likteni – tā piedzīvojusi gan uzplaukumu, gan postu, vairākkārt atdzimstot no pelniem. Lai gan pēc Pirmā pasaules kara baznīca tika atjaunota un atkal kalpoja draudzei, padomju gados tā vēlreiz smagi postīta un izmantota kā minerālmēslu noliktava, zaudējot savu sākotnējo nozīmi.

Ar pašvaldības iniciatīvu 2019. gadā sākās Mežotnes baznīcas atjaunošanas darbi, kuru rezultātā tā vizuāli atguva savu kādreizējo izskatu un ieguva jaunu mērķi, stāsta A. Launerte. Tagad Mežotnes baznīca ir mūsdienīga kultūrtelpa, kurā notiek izstādes, koncerti un citi pasākumi. Baznīcas tornī ir izveidota pastāvīga ekspozīcija par Mežotnes vēsturi, bet no torņa galerijas 27 metru augstumā paveras brīnišķīgs skats uz apkārtni. Tādējādi baznīca piesaista gan vietējos iedzīvotājus, gan tūristus, apliecinot, ka reliģiskais mantojums var kalpot sabiedrībai arī jaunā veidā.

Vairāk par Mežotnes baznīcas atdzimšanas stāstu uzziniet šeit: https://ej.uz/gxxk vai sekojiet jaunumiem Kultūrtelpas “Mežotnes baznīca” Facebook lapā:  https://www.facebook.com/MezotnesBaznica/

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcas tornis: vēstures liecinieks jaunā veidolā

Par Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcas torni A. Launerte vēsta, ka tas ir viens no pilsētas simboliem, kura vēsture aizsākās 16. gadsimtā. Kā lielas baznīcas sastāvdaļa, tas pieredzējis gan kara posta sekas, gan atjaunošanas prieku. Otrā pasaules kara laikā baznīca tika smagi bojāta, un 1954. gadā tās altāra daļa tika uzspridzināta – no kādreiz iespaidīgās svētvietas palika tikai tornis.

Pateicoties vietējās sabiedrības aktivitātēm, 2004. gadā tornim uzlikts jauns stikla jumts, bet 2010. gadā, piesaistot ES finansējumu, tas tika pilnībā atjaunots. Kādreiz klusais vēstures liecinieks šobrīd apmeklētājiem piedāvā tūrisma informācijas centru, izstāžu zāli, vēstures ekspozīcijas un skatu platformu, no kuras redzama pilsētas panorāma.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Katru gadu torni apmeklē ap 24 000 cilvēku, informē Zemgales Plānošanas reģiona speciāliste. Tas ir spilgts piemērs tam, kā, saglabājot kaut tikai daļu no vēsturiskā mantojuma, var sniegt būtisku liecību par tā kādreizējo nozīmi un iekļaušanos vidē, kā arī radīt pievilcīgu galamērķi pilsētas viesiem. Plašāka informācija par Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcas torni un tā piedāvājumu šeit: https://visit.jelgava.lv/lv/sv-trisvienibas-tornis

A. Launerte aicina iepazīt šīs unikālās vietas un smelties iedvesmu reliģiskā mantojuma saglabāšanā.

Viņa informē, ka projekts Nr. 02C0329 “Lauku teritoriju vietējo kopienu iesaiste reliģiskā mantojuma saglabāšanā” jeb “REliHE” tiek īstenots Interreg Europe programmā 2021.-2027. gadam. Projekta kopējais finansējums ir 1 569 442,00 eiro, tai skaitā Eiropas Savienības (Eiropas Reģionālās attīstības fonda) līdzfinansējums 1 255 553,60 eiro.

Izmantotie foto: no visit.bauska.lv, visit.jelgava.lv un Ivara Bogdanova foto no “Bauskas Dzīves” arhīva.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (12)

  1. cilvēki, kaut arī tajos “padomju laikos” tomēr bija godīgāki. Laikos, kad baznīcu ēkas pērvērta par graudu noliktavām, traktoru remontdarbnīcām, vai izmantoja citām vajadzībām, tās vairs nesuca par baznīcām. Tagad citi laiki, cilvēkiem pilnīgi cita domāšana, jo arī tam tēvam Nr.1. kopā ar tēvu Nr2., kā arī jaunajai “gimenei” satāvošai no diviem it kā sievišķiem gribas uz to baznīcu aiziet. Tik, diez vai kāds garīdznieks no zināmajām konfesijām tai ēkai svētību dos. Tā arī tā ēka paliks Bauskas domes draudzes īpašums un diez vai par baznīcu dēvējams

    10
    8
  2. Cik atceros, tad padomju laiku graudu glabātuves laikos, tāpat to sauca par Mežotnes baznīcu, nevis ar kādu oficiālu graudu glabātuves vai ķimikāliju novietnes nosaukumu. Tapēc nevajag vemstīties par lietām, kas tev maz saprotamas. Dieva vietā nedotu nevienai baznīcai un nevienam mācītājam svētību, jo visa šī kopa ir tikai sektas un naudas izkrāpšanas vietas. Lēticīgo ļautiņi ticības vieta, kas dažkārt liek aizmirst par realitāti, jo realitēte ir tāda, ka pats savas dzīves un laimes kalējs, strādājot, mācoties, un domājot. Dievs kā atsevišķa būtne neeksistē, tu esi dievs, un pašam sev ir jānotic!

    11
    2
  3. ticiet tagad vien valdībām, novadu domēm un citiem sludinātājiem, kuri joprojām par saviem atribūtiem izmanto kādreizējo baznīcu ēkas. Vai tad ,tavuprāt, tā kādreizējās baznīcas ēkas atjaunošana nav pieskaitāma naudas izkrāpšanas veidam? Tikai šolaiku zinību apstulbināts cilvēks var apgalvot, ka traktoru iesim labot uz baznīcu, vai graudus nodosim baznīcā. Bija jau arī komunisma ideju apstulbināti cilvēki arī toreiz, vien, ja šī ņirgāšanās vēl turpinās?

    4
    4
  4. Pilnīgi aptaurēts “nu ja”, kura doma ir skaidra: “viss ir slikti”, “pilnīgi visi zog” un “neko nevajadzēja atjaunot”, jo “atjaunojot tāpat viss tika nozagts”! Bet, “vot”, padomju laikā gan viss bija labi (neatkarīgi no tā, kā un ko sauca).

    6
    3
  5. vienīgais, vēl varēji piedzejot, kurā vietā tu komentāros redzēji tos “viss ir slikti”, “pilnīgi visi zog”, “atjaunot nevajadzēja”, “padomju laikā viss bija labi”? Vienīgais, kas no tava sacītā top skaidrs, ka iemācījies esi vien manipulēt ar cilvēkiem, diemžēl ar tādiem pašiem tukšgalvjiem, kāds esi tu pats, sekodams vienīgajam pareizajam nospraustajam kursam, dzīvei “jaunajā” komunismā. Tajā komunismā, ko jūs, varneši, priekš sevis esat uzcēluši un mēģiniet visiem līdzekļiem pierādīt, ka jūsu izvēlētais kurss ir tas nemaldīgais, laimes nesējs visai tautai, vien, tie kuri šādu “kursu” jau ir piedzīvojuši, tā nesaka un neteiks.

    9
    1
  6. Kāda baznīcā var būt kultūrtelpa un kādas konfesijas baznīcā tāda ir ? Ēka par baznīcu kļūst tikai tad, kad to attiecīga konfesija iesvēta, citādāk tā ir tikai ēka – viena no daudzām . Un veselu ēku nekad nesauc par telpu- telpa ir tikai ATSEVIŠĶA istaba.Tad jau drīzāk tā ir kultūrēka un vārds – baznīca šeit tiek nelietīgi valkāts.

    8
    2
  7. Vai par “naudas izkrāpšanu”, atjaunojot Mežotnes baznīcu, nav rakstīts komentārā? Kurš te kaut ko manipulē?

  8. Sveiciens sektantiem un ateistiem!Kārtējie uzjautrinošie komentāri par Mežotnes baznīcu.Te lauž šķēpus par to,vai atjaunoto celtni var saukt par baznīcu, vai kāds garīdznieks to iesvētīs u.c.Neuztraucieties,gan ar laiku būs arī altāris un būs mācītājs kurš iesvētīs.Būs dievkalpojumi un citi pasākumi.Un to vecāku N1 un N2 lietu atstājiet viņu pašu ziņā.Mācītājam iesvētot Dievnamu par to nav jāuztraucas ,kas pēc tam tur varētu teorētiski atnākt.Ir sakopta vieta un pasākumi notiek.Esmu luterānis,bet varu pateikt-Laudetur Jesus Christus,jo tik ekumenisku vidi kā Latvijā vēl ir jāpameklē.

  9. naudu iespējams izkrāpt ļoti dažādos veidos un šai “mākslai” ir neskaitāmi varianti, kurus daudzos gadījumos pat Valsts kontrole nav spējusi vai nav spējīga izsekot. Arī iesākumā kaut kāda “fonda” un tā naudas piesaiste no “draudzīgās” Baltkrievijas atjaumošanas projekta iesākumā, ir vairāk kā aizdomīga, mūsu attiecīgajām iestādēm neizsekojama. Un vēl jau paliek šīsdienas “ticīgā kurzemnieka” apsolītais- baznīcu iesvētīs un arī dievkalojumi notiks. Diemžēl, ne tādi vien “brīnumi” valstī redzēti, valstī, kurā joprojām ar likumu reliģija ir atdalīta no valsts varas. Vai tā ir?

  10. Bija dilemma. Mežotnes pilskalns un grausts, pie grausta kapi. Dilemmu atrisināja. Dārgi atrisināja. Šodien būtu dārgāk.

  11. Nu ieklausieties “ŗeliģiskā mantojuma jaunā telpa”, šausmīgāku formulējumu nevar iedomāties. Mums der iegaumēt, ka ir latviešu valoda un ir valsts valoda- tā, kurā ar mums sarunājas ierēdņi, kad saņemam kādu oficiālu vēstuli, piemēram, un projektu pārgudrību pārņemtās meitiņas, kas ilgāk pastrādājušas ar projektiem, pat privātā saziņā neprot izteikties saprotami… Tā kā nav runa par padomju vai padumjiem laikiem, vienkārši cilvēku intelekts iet mazumā un to aizstās ar mākslīgo…

  12. Šogad biju uz pāris koncertiem, braukšu atkal. Jauka atmosfēra, laba aura, simpātiska kultūras darba organizatore. Manuprāt, tas ir forši, ka ir tādi radoši cilvēki kā Lilita, arī Igo “Ceplī”, kas bagātina kultūras dzīvi, paldies viņiem par to!

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.