Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Aicina interesentus uz Dzejas dienu Knuta Skujenieka bērnības mājās Kurmenes pagastā

«Mūru dzirnavās» Kurmenē svētdien, 4. septembrī, plkst. 12 norisināsies Dzejas diena šovasar mūžībā aizgājušā novadnieka dzejnieka Knuta Skujenieka piemiņai. Pasākuma organizatore Sarmīte Ķīse pastāsta vairāk par sarīkojuma idejas rašanos un tā nozīmi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Dzejnieks Knuts Skujenieks 2017. gadā Kurmenes “Mūru dzirnavās”. Foto no www.staburags.lv arhīva.

«Dzejas diena šogad notiks jau septīto reizi, un pirmais sarīkojums bija mūsu ar Knutu Skujenieku kopīga ideja,» pastāsta pasākuma organizētāja, Kurmenes tautas nama vadītāja Sarmīte Ķīse, ««Mūru dzirnavas» ir Knuta Skujenieka bērnības mājas, kur viņš kopā ar vecvecākiem dzīvoja no gada vecuma līdz savai pilngadībai. Skujenieku ģimene no mantojuma, «Mūru dzirnavām», atteicās par labu blakus dzīvojošajai ģimenei, kura apsaimniekoja zemi tām apkārt.»

S. Ķīse pastāsta, ka tagad dzirnavās saimnieko Edgars Kārkliņš, kurš ir pārņēmis sava tēva mantojumu, lai attīstītu un atjaunotu īpašumu. «Mūru dzirnavās» ir ierīkota neliela senlietu ekspozīcija, kurā izliktas Skujenieku dzimtas piemiņas lietas no viņu dzīves laikiem.

K. Skujenieka 85 gadu jubilejā Skujenieku dzimta stādīja ozolus, un tur ierīkots arī piemiņas akmens «Skujenieku ozoli». «Mēs uzskatījām, ka «Mūru dzirnavas» ir piemērotākā vieta, kur rīkot šīs Dzejas dienas. K. Skujenieks aicināja savus kolēģus, bet es aicināju kādus mūziķus, kuri izpilda dziesmas ar dzejnieka rakstītiem tekstiem. Starp tiem bijis gan mūziķis Goran Gora (īstajā vārdā Jānis Holšteins–Upmanis), gan Manguļu ģimene un citi,» pastāsta S. Ķīse.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dzejnieka Knuta Skujenieka labākie draugi bijuši grupa «Kreicburgas ziķeri», ar kuriem viņš sadarbojās jau deviņdesmitajos gados un ceļoja pa Zviedriju uzstājoties, un šajā svētdienā grupa arī būs klāt, parūpēsies par mūziku atceres pasākumā.

«Datums šāds izvēlēts, lai tas būtu pēc iespējas tuvāk dzejnieka dzimšanas dienai. Pēdējo reizi, kad maijā runājām ar K. Skujenieku un viņa veselība jau bija, kāda bija, viņš teica, ka uz Pētera dienu nebrauks, bet septembrī mēs noteikti Kurmenē tiksimies,» atceras S. Ķīse, «pasākums man jau bija paredzēts, un tagad to īstenojam kā atceres dienu.»

Dzejas diena «Mūru dzirnavās» vienmēr rīkota septembra pirmajā sestdienā, bet šogad tā paredzēta svētdienā, jo svētki «Ausekļu dzirnavās» pēdējos gadus arī norisinās pirmajā septembra sestdienā, un tas ir plašs pasākums. Lai cilvēkiem nav jāizvēlas, pamainīts datums uz 4. septembri svētdienā, vēl paspējot to saskaņot ar K. Skujenieku, kurš piekrita. S. Ķīse min, ka dzejnieka atraitne Inta Skujeniece šogad «Mūru dzirnavās» neieradīsies veselības problēmu dēļ, «bet «zaļā gaisma» mums ir dota, un viņa teica, lai pasākumu rīkojam.»

Lietus gadījumā piemiņas pasākums norisināsies teltī, bet labā laikā tas paredzēts Mēmeles upes krastā, kur notiks gan muzicēšana, gan pasēdēšana. «Mums tas vienmēr saucies, kā Dzejas dienas pikniks, jo atbraucēji vienmēr šurp devušies ar groziņiem,» pastāsta S. Ķīse, «Skujenieku pārim bija svarīgi, lai viss būtu – gan ēdiens, gan sarunas, mūzika un citas lietas. Inta vienmēr iepriekš zvanīja un jautāja, kādus pīrādziņus un gurķīšus labāk ņemt līdzi. Viss vienmēr bija saskaņots un pārdomāts.»

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.