Lai veidotu ciešāku dialogu un sadarbību ar iedzīvotājiem, Bauskas novadā sākts iedzīvotāju padomju veidošanas process. Tas notiks vairākos posmos, bet pašlaik un līdz 6. novembrim aicina pieteikt kandidātus šīm padomēm, informē pašvaldības sabiedrisko attiecību nodaļā.
Kā vēstīts jau iepriekš, 2023. gada 1. janvārī stājies spēkā jauns Pašvaldību likums, kurā iekļautas plašas iespējas sekmēt iedzīvotāju līdzdalību pašvaldībās. Viens no veidiem ir iedzīvotāju padomes.
Kādēļ nepieciešams veidot iedzīvotāju padomes?
Jo lielāka pašvaldība, jo vairāk palielinās fiziskā distance starp vietējiem iedzīvotājiem un pašvaldību. Iedzīvotāju padomes ir nepieciešamas, lai iedzīvotājiem būtu dots instruments, kā lemt par sev svarīgiem vietējiem jautājumiem, ietekmēt to, kas notiek vistuvākajā apkārtnē, uzlabot savu un savu līdzcilvēku dzīvi. Tas ir veids, kā iedzīvotājiem aktīvāk iesaistīties novada attīstībā un pilnvērtīgāk ietekmēt savas pašvaldības lēmumus.
Bauskas novada pašvaldības iedzīvotāju konsultatīvās padomes nolikums noteic, ka padome ir sabiedriski aktīvu cilvēku grupa, kas darbojas uz brīvprātības principiem ar mērķi veicināt vietējās sabiedrības saikni ar pašvaldību, nodrošināt iedzīvotāju interešu pārstāvību, sekmēt efektīvu, atklātu un atbildīgu sabiedrības iesaistīšanos.
Kur tiks veidotas iedzīvotāju padomes?
Lai aptvertu visu Bauskas novadu un pārzinātu katras teritorijas vajadzības, noteikumi paredz iedzīvotāju padomju izveidi 20 pašvaldības administratīvo teritoriju vienībās – pa vienai katrā novada pilsētā un pagastā: Bauskas pilsētā, Iecavas pilsētā, Bārbeles pagastā, Brunavas pagastā, Ceraukstes pagastā, Codes pagastā, Dāviņu pagastā, Gailīšu pagastā, Iecavas pagastā, Īslīces pagastā, Kurmenes pagastā, Mežotnes pagastā, Rundāles pagastā, Skaistkalnes pagastā, Stelpes pagastā, Svitenes pagastā, Valles pagastā, Vecsaules pagastā, Vecumnieku pagastā un Viesturu pagastā.
Kāda būs iedzīvotāju padomes kompetence?
Nolikums noteic, ka padomes uzdevums ir nodrošināt teritorijas vienības iedzīvotāju interešu pārstāvību pašvaldībā šādos jautājumos:
• teritorijas labiekārtošana un sanitārā tīrība (publiskai lietošanai paredzēto teritoriju apgaismošana un uzturēšana; parku, skvēru un zaļo zonu ierīkošana un uzturēšana; pretplūdu pasākumi; kapsētu un beigto dzīvnieku apbedīšanas vietu izveidošana un uzturēšana);
• teritorijas būvju uzturēšanas prasību noteikšana, ciktāl tā saistīta ar sabiedrības drošību, sanitārās tīrības uzturēšanu un pilsētvides ainavu saglabāšanu;
• iedzīvotājiem sniedzamais kultūras piedāvājums, iespējas piedalīties kultūras dzīvē un atbalsts kultūras norisēm;
• esošā kultūras mantojuma saglabāšana;
• atbalsta sniegšana saimnieciskās darbības sekmēšanai;
• atbalsts sporta un veselības veicināšanas norisēm un pasākumiem;
• citi jautājumi, kas svarīgi iedzīvotājiem.
Iedzīvotāju padomes galvenie pienākumi būs apzināt vietējo iedzīvotāju vajadzības, izskatīt iedzīvotāju ierosinājumus un informēt par to pašvaldību. Tā kā ikvienam attiecīgās teritorijas iedzīvotājam būs tiesības piedalīties padomes sēdēs, padomei būs jāinformē iedzīvotāji par padomes darbu, padomes sanāksmēm un to darba kārtību. Lai nodrošinātu visu ieinteresēto pušu līdzdalību jautājumu apspriešanā, uz padomes sēdi var tikt aicināti sabiedrisko organizāciju, uzņēmējsabiedrību, pašvaldības pārstāvji, domes deputāti. Padomei pēc pieprasījuma būs jāsniedz arī savs viedoklis un priekšlikumi Bauskas novada domei.
Iedzīvotāju padomei būs tiesības sagatavot lēmumu projektus izskatīšanai domē par savā kompetencē esošajiem jautājumiem; iesniegt iesniegumus pašvaldībai; ierosināt rīkot publisko apspriešanu. Padomes lēmumiem būs konsultatīvs raksturs.
Kas varēs darboties iedzīvotāju padomēs?
Par iedzīvotāju padomes locekli varēs būt un padomes vēlēšanās piedalīties fiziskās personas, kuras sasniegušas 16 gadu vecumu un ir Latvijas Republikas pilsoņi vai Eiropas Savienības pilsoņi, kuri nav Latvijas Republikas pilsoņi, bet ir reģistrēti Fizisko personu reģistrā. Par iedzīvotāju padomes locekli nav atļauts būt domes deputātam, pašvaldības izpilddirektoram un viņa vietniekam.
Padomes sastāvā varēs ievēlēt ne mazāk kā piecus un ne vairāk kā 15 padomes locekļus. Katras teritorijas vienības padomes locekļu skaitu noteiks attiecīgās teritorijas vienības kopsapulce.
Kur un kā pieteikt kandidātus?
Vēl līdz 6. novembrim iedzīvotāji aicināti pieteikt padomes locekļu kandidātus sava pagasta vai pilsētas iedzīvotāju konsultatīvajai padomei. Pieteikuma veidlapas meklējiet pašvaldības mājaslapā www. bauskasnovads.lv, iespējams vērsties arī vienotajos klientu apkalpošanas centros. Pēc tam aizpildītu iedzīvotāju konsultatīvās padomes locekļa kandidāta pieteikumu, elektroniski parakstītu, var iesniegt, nosūtot uz: pasts@bauskasnovads.lv vai papīra formātā tuvākajā apvienības pārvaldē vai pagasta nodaļā.
Iedzīvotāji brīvprātīgi tērēs savu laiku un prātu jautājumiem,kuri būtu jārisina fomes deputātiem un darbiniekiem par algu,ne mazu. Dsrboņi labas idejas nizags,par pārējām ierēks kafijas pauzē. Interesants piegājiens.
Vai tas dialogs būs tik pat ražīgs un atsaucības pilns kā par vizuālo identitāti vai komunālservisa izveidi? Runā, runā mana d**sa klausās jeb suņi rej, karavāna iet tālāk. Ja tā pavisam godīgi, nevienam domē iedzīvotāju viedoklis ne rūp, ne interesē.
nu tā padomes tāds “knupītis” naivākiem iedzīvotājiem, bet pašvaldības referendumu ieviešana attālināta vēl vismaz par pāris gadiem.
Līdzdalības rīks tas būtu tikai tad, ja pašvaldībai patiešām interesētu iedzīvotāju viedoklis. Esošajam sasaukumam ir pāris lēmumpieņēmēji, nulles opozīcija – tāpēc nekāds iedzīvotāju viedoklis tur nav nepieciešams kā to labi parāda prakse. Padomes varēs nodarboties ar dēlīšu krāsošanu, apzināt, kuram soliņam starupējis balsts un kur kāds apgāzis atkritumu urnu. Nu vēl fotogrāfijas uztaisīt ar saprotošiem un uzklausošiem pašvaldības darbiniekiem. Ja padome ies ar jautājumiem kāpēc pašvaldība nedara to, vai dara štruntīgi šo, tad šo viedokli varēs sarullēt un ievietot tumšā vietā. Iedzīvotāju viedoklis būs aktuāls kad tuvosies vēlēšanas un tas atkārtosies kamēr iedzīvotāji sabalso tā, ka vienai komandai tiek absolūta vara.
Mani personīgi vairāk interesē, kā tas tā var būt, ka par deputātu var būt domes darbinieks. Tā ir pretruna. Deputātam primāri ir jāaizstāv savu vēlētāju intereses, bet esot domē par darbinieku, deputāts aizstāvēs savu darbavietu nevis iedzīvotājus. Manā izpratnē tas būtu daudz svarīgāk par padomēm, ja būtu šāds liegums apvienot amatus. Cilvēki dodas pie deputāta ar savu problēmu un deputāts iet uz domi cīnīties ar tur esošajiem ierēdņiem un darbiniekiem. Tāda būtu pareizā konstrukcija.
Un ne tikai domes darbinieks, bet vispār pašvaldības iestādē strādājošais, tajā skaitā, izglītības iestādēs
Padomēs jāievēl tādi ļaudis, kas ar savu personību nograus padomi un netraucēs pašvaldībai strādāt. Bauskā noteikti jāievēl Irma, Ceraukstē Rasma, Vecsaulē Roze utml.