Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Vecumnieku puses iedzīvotāji vēlas stabilitāti, labāku ceļu kvalitāti un cieņpilnu attieksmi no valsts

Vecumnieku tautas namā, 359. iecirknī, valdīja rosība, visu laiku bija pat neliela vēlētāju rindiņa.

Sestdien, 8. jūnijā, kad Latvijā notika Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanas, drīz pēc iecirkņa atvēršanas «Bauskas Dzīve» ieradās 344. vēlēšanu iecirknī Bārbeles tautas namā. Vēl Vecumnieku apvienības teritorijā žurnālisti apmeklēja vēlēšanu iecirkņus Stelpē un Vecumnieku tautas namā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Satrauc ceļi un kaimiņvalsts
Bārbelē iecirkņa komisijas priekšsēdētāja Dace Klipa stāsta, ka iepriekšējās balsošanas dienās iespēju izmantojušas 58 personas. Savukārt rīta agrumā bija nobalsojušas trīs personas, garāmbraucēji. Ne visiem bijis skaidrs, par ko vēlēt, cits, pēc paša teiktā, izvēlējies pēc saraksta kārtas numura. Ir arī tādi, kas noteikti zina, jau iepriekš izdomājuši, par ko atdot savu vienīgo balsi.

Bārbelieši Skaidrīte un Aivars Auziņi ir aktīvi ne tikai vēlēšanās, bet arī darbojoties dārzā un deju kolektīvā.


Kur vēl, ja ne vēlēšanu iecirknī un vēl tautas namā neapspriest notiekošo un problēmas! Vairākiem bārbeliešiem nepatīkot novadu reforma, proti, izveidotās apvienības, citi jūtas pamesti, jo «pēc puteņa ceļu izšķūrē trešajā dienā». Daudzus satrauc brauktuvju kvalitāte, «kad brauc prezidents, tad nogreiderē», «grāvji nav pļauti», bet nu pašlaik atsevišķos ceļu posmos esot cerības arī uz uzlabojumiem, priecājas citi.
Līga Petenko ir rīdziniece, kura atbraukusi ciemos pie māsas un te arī nobalsojusi. «Mani satrauc drošība – agresīva kaimiņvalsts. Priecē tas, ka pēdējā laikā izjūtu, ka mūsu tauta ir stipra un vienota.»
Bārbelieši Andra un Lauris Mediņi atklāj, ka balsojuši par Nacionālo apvienību, jo «uztrauc kaimiņvalsts darbības, priecē, ka pie mums ir miers, jābalso, lai miers būtu arī turpmāk».
Skaidrīte Auziņa, kas ir bārbeliete kopš 1979. gada, stāsta, ka savu balsi abi ar vīru Aivaru Auziņu atdevuši par «Jauno Vienotību». «Satrauc cilvēku stulbums – karš. Priecājamies par mazbērniem, ka ir veselība un var strādāt. Darbojamies zemnieku saimniecībā. Pensija ir maza, divatā vieglāk izdzīvot,» teic pāris. Kundze stāsta: «Taisu ēst, audzinu mazbērnus, beidzot varu puķu dārzā darboties.» Prieku sagādājot daba, dejošana Vecumnieku tautas nama senioru deju kolektīvā «Ozols», sieva gan metīšot mieru, bet vīrs vēl turpināšot dancot.

Rīdzinice Līga Petenko (vidū) māsas apciemojumu apvienoja ar balsošanu.

Lauku klusuma vilinājums
Stelpē, 356. vēlēšanu iecirknī, tā priekšsēdētāja Mārīte Grantiņa-Podiņa stāsta, ka iepriekšējās balsošanas dienās savu gribu paudušas 26 personas, savukārt sestdien pulksten 9.05 bija nobalsojuši 15 vēlētāji. Visiem bijis skaidrs, kā tas jādara.
Stelpieši Ingrīda un Jānis Platie uzsver, ka «katra balss no svara», savu atdevuši par «Jauno Vienotību». Bijušie rīdzinieki uz vectēva īpašumu vākušies desmit gadus, pašlaik jau trīs gadus sevi sauc par stelpiešiem. Prom no galvaspilsētas vilinājis lauku miers, pašlaik kaimiņš dzīvojot divu kilometru attālumā. Svarīgas šķitušas arī kustības, tas, ka fiziski jādarbojas, «priekš sevis» strādājot dārzā. «Viss ir labi. Veikalu daudz, cenas nav lielākas kā Rīgā, ir kaut kas pat lētāks. Izvēli dzīvot laukos nenožēlojam,» ar gandarījumu teic pāris.
Savukārt stelpieši Inga un Jānis Grabovski bijuši «par 4. sarakstu» jeb «Latvija pirmajā vietā». «Katrs cilvēks, katra balss var ietekmēt, lai dzīve sāktu iet uz augšu. Pašlaik satrauc, ka daudzbērnu ģimenēm Latvijā vecumā jāiztiek ar minimālo pensiju. Man ir seši bērni, vecākajai meitai 41, jaunākajai – 21, visi beiguši Stelpes skolu, visiem pašlaik augstākā izglītība, un turklāt visi strādā Latvijā, bet man ir tikai minimālā pensija,» teic ģimenes māte.
Dzīvesbiedrs Jānis uzskata, ka «nav stabilitātes, valstī ir bardaks». Viņš situāciju vērtē šādi: «Kādi ir ceļi valstī, kur it dolomīts, grants?! Ceļi kā viduslaikos! Latvijā ir nenoteiktība, satrauc arī attieksme pret cilvēkiem, piemēram, pensionāriem – esam izstrādāts resurss, kā nobraukts traktors, valsts apgrūtinājums. Bet valsts taču nav radusies no nekā, tās pamatā, lai arī citā sistēmā, ir mūsu un mūsu vecāku, vecvecāku darbs! Iepriekš bija stabilitāte. Bet pašlaik – ko tu vari plānot?! Ko dod tie paneļi un vēja ģeneratori, ja elektrība mums ir dārgāka nekā citviet?! Vidusslāņa arī nav… Man patīk šī zeme, es mīlu Latviju, bet ne iekārtu. Valdība mudina mācīties ekonomiku, bet paši demonstrē izšķērdību. Biju pret iestāšanos Eiropas Savienībā, jo uzskatu, ka tās dēļ Latvijā ir iznīcināta rūpniecība. Arī lauku sētas, jo neko jau neatmaksājas turēt vai arī birokrātijas, nemitīgu pārbaužu slogs ir neizturami smags. Stelpē arī, cik zinu, ir tikai aptuveni divas slaucamas govis, gaļas lopi gan tiek turēti.»
Stelpē balsoja arī rīdzinieki Dina un Gunārs Lazdovski, kuriem šeit ir lauku māja. Balsojuši par Nacionālo apvienību, plusu pievelkot Rihardam Kolam. Vīrs pauž, ka visur, īpaši politikā, ir nesakārtotība, turpretī sieva mierina, ka neesot jau tik traki. Gunāru bažīgu dara tas, ka «nav cilvēciskas attieksmes; valda mākslīgais intelekts, «google tulkotāja» tulkoti teksti, drukas kļūdas» visās malās. Prieku pārim sagādā ģimene, pirts un darbs – «kad strādā no rīta līdz vakaram kā lops», ar melno humoru noslēdz dzīvesbiedrs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Jānis Grabovskis Stelpē uzskata, ka valstī trūkst stabilitātes, grūti plānot nākotni.

Daudz problēmu, bet rosina koncentrēties uz pašu darbu
Kad ierodamies 359. iecirknī Vecumnieku tautas namā, tur valda rosība, visu laiku ir pat neliela vēlētāju rindiņa. Iecirkņa priekšnieks Aivars Petruševics atklāj, ka iepriekšējās balsošanas dienās savu gribu izteikuši 193 cilvēki, savukārt sestdienas rītā jau pirms astoņiem pieci vēlētāji gaidījuši rindā. Savukārt pulksten 10.10 iecirknī bija nobalsojuši 200, turklāt «visi visu zina», kā un ko darīt. Iecirkņa darbu pārbaudīt bijis ieradies Valsts drošības dienests.
Tautas namā bija arī apskatāma Antras Petruševicas gleznu izstāde «Sajūtas krāsās», kas nopietnajai izvēles dienai piedeva mazliet mākslinieciska viegluma un prieka. Lietus bija nolijis, saule vēl kautrējās uz pilnu jaudu sildīt, tālab daudzi noskurinājās, no mājām izgājuši ierasti plāni saģērbušies.
Vecumniekos dzīvojošā režisore Ilze Kunga-Melgaile (pilnmetrāžas spēlfilma «Mana brīvība») kabīnītē uzkavējās ilgāku laiku. Pēc tam sacīja, ka «izdarījusi negaidītu izvēli», proti, Saeimas vēlēšanās izraudzītos nacionāļus, turpretī «Eiropas Parlamentam vajadzīgi jauni, starptautisko sabiedrību pazīstoši cilvēki; kara kontekstā nevaram būt ultranacionāļi», tāpēc savu balsi atdevusi par «Progresīvajiem», plusu liekot Elīnai Pinto.
«Esmu apmierināta ar dzīvi Vecumniekos, ir iespējas normāli dzīvot, man te ir, ko darīt. Esam tuvu Rīgai, pašvaldība par mums rūpējas, bērniem ir sporta, mākslas un vispārējās izglītības iespējas. Gribētos, lai pieaugušajiem valstī ir vairāk iespēju, jo pašlaik trūkst uzrāvienu biznesā,» vērtē Vecumnieku iedzīvotāja Ilze Kunga-Melgaile. Pēc balsošanas viņa došoties ravēt kartupeļus, savukārt svētdien darba sakarā braukšot uz Viļņu Lietuvā.

Vecumniekos dzīvojošā režisore Ilze Kunga-Melgaile sestdienu sāka ar balsošanu vēlēšanās.


Bārbelieši Andris Leja un Anda Krēgere ar dēliņu Gregoru, kam drīz būs gadiņš, ieradās iecirknī, lai atdotu savu balsi – vīrs par «Apvienoto sarakstu», dzīvesbiedre – par «Jauno Vienotību». «Esam atbildīgi, lēmums nākt balsot ir mūsu pilsoniskā iespēja un pienākums. Valstī ir daudz problēmu, bet vajag koncentrēties uz to, ka viss atkarīgs no pašiem, pašiem jādara, jāveido vide ap sevi. Satrauc čīkstēšana, jādara pašiem!» vērtē pāris.

Bārbelieši Andris Leja un Anda Krēgere ar dēliņu Gregoru vēlēšanās savu gribu izteica Vecumniekos.


Ilze Smeltere Vecumniekos dzīvo astoņus gadus. Par ko balsojusi, dāma neatklāj, vien uzsver, ka «vajadzētu padomāt par algām valstī, par vecajiem cilvēkiem, veselības aprūpes izmaksām, tā ir pārāk dārga». Prieku sagādājot kultūras pasākumi, tos apmeklētu vairāk, ja vien biļetes nemaksātu tik daudz.
Seniors Jānis Kalējs, kam 86 gadi pūrā, Vecumniekos dzīvo 54 no tiem. Balsi vīrs atdevis «par nacionāļiem». «Kļūstam par nomali, lai arī mums palīdz tuvums Rīgai. Senāk vairāk bijusi ģimeniska noskaņa, pašlaik pensionāri aizmirsti, arī vietējā avīzē mums ir maz informācijas. Jau iepriekš uzskatīju, ka centralizācija ne pie kā laba nenovedīs,» pauž vīrs. Viņš daudz lasa Latvijas preses izdevumus, piemēram, «Latvijas Avīzi», «Ir», «100 padomi», «Ieva» un citus, skatās arī televīziju. Pēc tam tuviniekus «eksaminējot».

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.