Vecsaules saieta namā janvāra beigās aizritēja tikšanās ar teātra un kino aktrisi, pedagoģi Aneti Saulīti. Pirmajā daļā bija saruna par radošo pieredzi kino un teātrī, kā nokļūt uz filmēšanas laukuma, padomi, otrajā daļā radošā meistarklase teātra mākslā.
Pasākumu rīkoja Rasma Maldute, Vecsaules pagasta nodaļas kultūras pasākumu organizatore. «Kad rudenī tika plānots budžets, tika rīkota arī iedzīvotāju aptauja. Saņēmām 40 anketas, iedzīvotāji pauda vēlmi tikties ar zināmiem cilvēkiem,» «Bauskas Dzīvei» Vecsaules saieta namā pastāstīja R. Maldute. A. Saulīti nav bijis grūti pierunāt, jo viņas saknes ir Ozolainē.
Kad «Bauskas Dzīve» 29. janvārī ieradās Vecsaulē, pie saieta nama stāvēja autobuss, te bija ieradies Uzvaras amatierteātris – deviņi aktieri un režisore, lai pirms tikšanās izrādītu uzvedumu «Raganiņas».
Nelielajā zālē bija sapulcējušies ap 20 cilvēku, pārsvarā dāmas un arī divi kungi. Baušķenieki Biruta un Agris Šulci, kuriem ir īpašums Vecsaulē, laikrakstam apliecināja, ka cenšoties apmeklēt vietējos pasākumus. Kundze un viņas meita jau desmit gadus dejojot Bauskas pils seno deju grupā «Galms», ko vīrs atbalsta. Šulciem tīkama esot lauku sarīkojumu gaisotne.
Anete Saulīte sirsnīgi, patiesi un vienkārši iepazīstināja ar sevi, sākot ar to, ka diez vai atnākušajiem ir pazīstama, lai gan ir savējā – nākusi no Ozolaines, no Nīcgaļu, Skadiņu dzimtas. Lai arī vecāki diemžēl jau miruši, Ozolainē ir īpašums. Pašlaik aktrise dzīvo Rīgā, bet sirds piederot laukiem, te dzīvo mammas brālis Dainis Nīcgalis, citi radi un draugi. Anete beigusi Ozolaines pamatskolu, pēc tam mācījusies Bauskas 1. vidusskolā. «Visu bērnību gribēju būt aktrise,» atklāj A. Saulīte. Vēlāk izglītību turpinājusi Kultūras koledžā un Kultūras akadēmijā.
Pēc ceturtā kursa uzņemta Nacionālajā teātrī, konkurss bija milzīgs, no 17 audzēkņiem paņēma tikai trīs meitenes un trīs puišus. Trīs gadus darbojusies ārštatā, trīs gadus štatā. Štata darbiniekiem lomas iecer uz priekšu, bet jābūt allaž pieejamam, turpretī ārštata aktieriem tiekot jautāts, vai viņi var konkrētajā laikā strādāt. No teātra mazā atalgojuma dēļ aizgājusi. «Es aizgāju no institūcijas, bet ne no mākslas,» atzīst aktrise.
Izlēmusi kļūt par aukli, filmēties filmās, seriālos un reklāmās. Pavisam drīz aktrise būs redzama ukraiņu režisora un scenārija autores veidotā seriālā ar latviešu un lietuviešu aktieru piedalīšanos «Apsūdzēti mīlestībā», kur būs medmāsiņas lomā (sola, ka vasaras beigās TV3 raidīs). Filmējusies televīzijas seriālos «Tunelis», «Bez vēsts pazudušās», par otrā plāna lomu filmā «Sēņotāji» nominēta «Lielajam Kristapam» kategorijā «Labākā aktrise otrā plāna lomā», arī kinolentē «Melānijas hronika» bijusi maza loma. «Nav mazu lomu, ir tikai mazi aktieri,» uzsver A. Saulīte. Aktrise sacīja, ka arī piedalīšanās masu skatos ir laba, «jo nekad nevar zināt, kur aizvedīs ceļš». Meistarklases dalībniekus A. Saulīte rosināja iesaistīties kastingā, iedeva e-pastus, uz kuriem var sūtīt savus pieteikumus un foto, norādot, ka no Vecsaules meistarklases.
Viņa bērnudārzā sākusi pildīt aukles pienākumus, bet pamanītas Anetes spējas un talants, strādājot ar bērniem. Tā sāktas pirmsskolas pedagoģijas studijas, kā arī keramikas jomas izzināšana, ko bērnudārzā A. Saulīte māca mazuļiem. Savukārt Ķekavas vidusskolā pedagoģe vada teātra mākslas nodarbības 5. – 9. klasei.
Kanālā «YouTube» pieejams «Spēļu laiks kopā ar aktrisi Aneti Saulīti». «Šo kanālu es izveidoju mīlestībā pret bērniem. Man patīk bērni un patīk spēlēties ar viņiem,» komentē aktrise.
Sarīkojuma otrā daļa bija meistarklase teātra mākslā. A. Saulīte aicināja klātesošos kāpt uz skatuves. Vairāki amatieraktieri bija ar mieru to darīt. Aktrise mudināja būt vērīgiem arī ikdienā, jo tieši no reāliem cilvēkiem, pētot viņu uzvedību, izskatu, iespējams rast daudz ko noderīgu lomas personāžam. Vispirms ir svarīgi atbrīvot ķermeni, tālab A. Saulīte demonstrēja, kā tas darāms. Vislabāk guļus, uz ko gan klātesošie nebija gatavi. «Aktierspēles noslēpums ir jaunrades potenciāla atbrīvošana, tālab jāizpēta arī vide un citi aspekti, kuros darbojas varonis,» skaidroja A. Saulīte.
Psihofiziskie vingrinājumi, kad prāts un ķermenis saslēdzas kopā, palīdz nokļūt jaunrades stāvoklī. Nozīmīga ir arī spēja koncentrēties. To visiem bija iespēja apgūt, pētot savus roku pirkstus.
Uz skatuves tika meklēta arī naivitāte. Meistarklases dalībnieki staigāja pa grīdu, iztēlojoties, ka tās ir dedzinošas smiltis, ledus, slideni akmeņi jūrmalā, peļķe. Savukārt iztēles veicināšanai noderēja vingrinājums, attēlojot cita teikto ar žestu vai skaņu. Aktierim jāprot pārraidīt dzīvu, dziļu domu. Interesanti bija vērot, kā dalībnieki «ēd zupu», kad bērns miris, kad laimēts miljons, kā, dažādu domu paužot, jautā, cik ir pulkstenis.
Lai atraisītu universālu dzīvesspēku, aktrise aicināja nodoties prāna vingrinājumiem. Tie gan īsti uzreiz nepadevās. Savukārt spoguļa uzdevumam, attēlojot otru, visi nodevās ar prieku.
A. Saulīte dalījās ar savu sapni – pēc kādiem gadiem dzīvot mantotajā mājā Ozolainē un strādāt par pedagoģi Bauskas novadā. R. Maldute nobeigumā aktrisei uzdāvināja hiacinti, un pēc sarunas varēja noprast, ka sirsnīgā Anete ir atvērta sadarbībai un varētu iesaistīties vēl kādā pasākumā. Aktrise no Silvijas Beitiņas dāvanā saņēma viņas grāmatu «Gadu krelles».
Jaunietes no Uzvaras amatierteātra baušķenieces Linda Gaižauska, kas tajā darbojas trīs gadus, un Elizabete Grīva, kas teātrim nodevusies jau septiņus gadus, «Bauskas Dzīvei» atzina, ka meistarklase bijusi vērtīga, īpaši vingrinājumi, kas mācīja koncentrēšanos. Meitenes (vēl ar tumsnēju grimu uz sejas) stāstīja, ka pirms tikšanās Vecsaules saieta namā piedalījušās izrādē «Raganiņas».
Iluta Puķīte, Uzvaras amatierteātra režisore, sacīja: «Jaunajām aktrisēm laba meistarklase. Vecākie aktieri jau daudz zina, drosme arī atraisījusies. Katra šāda tikšanās laukos jāmeklē, ja cilvēks piebrauc klāt, kāpēc gan to neizmantot?!»
Reklāma