Pateicoties aktīvai iedzīvotāju iesaistei, jūlija beigās Valsts vides dienests (VVD) konstatēja paaugstinātu organisko vielu koncentrāciju Iecavas upē. Pēc situācijas izpētes un laboratorisko analīžu rezultātu saņemšanas konstatēts, ka upei blakus esošā Iecavas spirta rūpnīca noteiktā laika periodā, dzesēšanas iekārtas bojājumu rezultātā, upē novadījusi aptuveni 20 000 m3 neattīrīta ūdens, aprēķināts videi nodarītais kaitējums 2 540 eiro apmērā, ziņo Aija Jalinska, Valsts vides dienesta sabiedrisko attiecību vadītāja.
Laboratoriski veikto ūdens mērījumu rezultāti uzrādīja ĶSP (ķīmiskā skābekļa patēriņa) pārsniegumu upē novadītajā ūdenī jeb paaugstinātu organisko vielu klātbūtni, kā rezultātā upe noteiktā posmā bija manāmi aizaugusi ar aļģēm, paskaidro VVD pārstāve.
Pēc konstatētā pārkāpuma uzņēmums nekavējoši novērsis noplūdi, vienlaikus piesaistot vides konsultantus no SIA «VentEko», veica Iecavas upes Iecavas parka posma aļģu kunkuļu un ūdensaugu pļaušanu un novākšanu, ar mērķi stabilizēt dabiskos procesus upē. Noslēdzot gultnes tīrīšanas darbus, ekoloģiskā situācija upē būtiski uzlabojusies un jauna apauguma veidošanās nav novērota. Kopējais upes gultnes tīrīšanas garums bija ap 1,5 km.
Vienlaikus upes gultnes tīrīšanai regulāri tika analizēts izšķīdušā skābekļa daudzums upes ūdenī, kas uzskatāms par vienu no svarīgiem indikatoriem ūdenstilpes vides stāvokļa monitorēšanā. Izvērtējot iegūtos datus, secināms, ka izšķīdušā skābekļa koncentrācija atbilst BIOR rekomendācijai (>5 mg/l) par karpveidīgo zivju ūdenstilpes skābekļa koncentrāciju, apliecina A. Jalinska.
Ar mērķi uzraudzīt upes ūdens kvalitāti, VVD uzdos Iecavas spirta rūpnīcai turpmākā mēneša laikā, ar regularitāti reizi nedēļā, nodrošināt ražošanas (dzesēšanas) ūdens izplūdes testēšanu un testēšanas pārskatu iesniegšanu VVD Zemgales reģionālajā vides pārvaldē.
Kā ziņots jūlija beigās, reaģējot uz iedzīvotāju ziņojumiem par iespējamu piesārņojumu Iecavas upē, VVD apsekoja upi. Pēc ekspresanalīžu ūdens testēšanas rezultātiem ķīmisko vielu klātbūtne ūdenī netika konstatēta. Tika novērots izteikti zems ūdens līmenis un savairojušās aļģes. Uz aizdomu pamata par senāk radušos piesārņojumu tika ņemti grunts paraugi, kas nodoti testēšanai.
Padziļināti pētīti situācijas apstākļi un organizēta pārbaude Iecavas upei blakus esošajā Iecavas spirta rūpnīcā. VVD veica analīzes uzņēmuma tehnoloģiskā ūdens izplūdē, to rezultāti uzrādīja paaugstinātu organisko vielu klātbūtni jeb ĶSP (ķīmiskā skābekļa patēriņa) pārsniegumu upē novadītajā ūdenī.
VVD publicitātes foto – Iecavas upes posma tīrīšana; attēls no “Bauskas Dzīves” arhīva.
Vispār nav saprotama rūpnīcas stratēģija ražošanas procesa atliekvielu izmantošanai ilgtermiņā.
Braukāt cauru gadu ar mazajām muciņām un liet to ūdeni pa laukiem? Kaut kā neliekas nopietni…
Iesaku arī Iecavas komunālo saimniecību kārtīgi pārbaudīt. Jo pie tās pašas rūpnīcas tilta, kur atrodas komunālo notekūdeņu būda, arī ir novērota noplūde. Kā ari reizēm ir neciešama smaka no turienes. Kāpēc tad neviens nebrēc, kad tiek piesārņota upe vai vidē? Kaut kā neliekas dīvaini, kā kaut kādas problēmas tā vaino rūpnīcu, bet tai pašā laikā uz to komunālo būdu pievērš acis. Viņa arī atrodas pie upes. Ļoti iesaku, lai arī tur VVD paņem paraugus. Ir novērots, ka pēc šī skandāla viņi regulāri pārbauda savu aku pāri upei. 100% ka ir bijusi noplūde upē, un uz to neviens neko nereaģē.
varbūt, tā pakārtota novada stratēģijai, kur ne tikai 20 tūkstoši kubikmetru neattīrītu notekūdeņu pa taisno nonāk upēs, sajaukušies ar lietus ūdeni ik stiprākas līšanas laikā, jo esošas kanalizācijas sūkņu stacijas nespēj pārsūknēt “stihiju” rezultātā, bet, varbūt, tieši varas neizdarību dēl, radušos neattīrītā ūdens daudzumus, un tas(neattīrītais ūdeņu mikslis) tiek pa tiešo novadīts mūsu upēs, tajās, pie kurām, kā reklamēts, mēdz satikties….