Bauskas novada domes sēdē deputāti apstiprināja Bauskas novada jauniešu domes nolikumu. Plānots, ka šādā domē būs jābūt vismaz 20 jauniešiem no Bauskas novada izglītības iestādēm un nevalstiskajām organizācijām.
Lielākās diskusijas par tēmu notika izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdē 15. martā. Tad par lēmumprojektu informēja Bauskas novada jaunatnes lietu speciālists Gints Jankovskis. «Turpinām jaunatnes jomas attīstību, un viens no «caurumiem», kas līdz šim ir bijis, ir jauniešu dome,» informēja G. Jankovskis.
Kopumā nolikums deputātus apmierināja, bet vienīgā diskusija, kas izvērtas gara un plaša, bija par jauniešu skaitu domē. «Noteikts, ka maksimālais skaits ir 20. Vai būs minimālais jauniešu skaits?» vaicāja deputāts Raitis Ābelnieks. «Ceram, ka 20 jaunieši no novada būs,» atzina G. Jankovskis. Tomēr deputātus šādi skaitļi neapmierināja. «Vai nav jānosaka, ka vismaz viens jaunietis ir jāizvirza no katras izglītības iestādes novada jauniešu domē?» vaicāja deputāte Inita Nagņibeda. Gints Jankovskis norādīja, ka ir izglītības iestādes, kurās pašpārvaldes ir teorētiski «uz papīra» vai nestrādā vispār, tāpēc grūti prasīt no skolas pārstāvi. «Katrā iestādē jābūt. Arī normatīvajos aktos tas ir apstiprināts, un uzturu priekšlikumu iekļaut šādu punktu, jo tad pašpārvalde būs spiesta sanākt kopā un lemt par to, kas pārstāvēs iestādi jauniešu domē,» pauda I. Nagņibeda. Savukārt izglītības, kultūras un sporta komitejas vadītājs Raitis Ābelnieks uztraucās, ka šādā modelī kādu no jauniešiem deleģēs uz domi piespiedu kārtā.
Deputāti tomēr uzskatīja, ka jauniešu domes dalībniekiem jābūt vairāk. «Tieši domāju, ka arī mazajās skolās ir aktīvi skolēni. Ja ir neaktīvi bērni – kas tā par skolu? Un tieši mazajām skolām vismaz viens jaunietis jāvirza, lai būtu saikne, lai zinātu, kā darbojas. Lielajās skolās tai nevajadzētu būt problēmai, un esmu par Initas priekšlikumu,» pauda deputāte Solveiga Lineja.
Tālāk jau deputātu kopējais viedoklis bija par to, ka nepieciešams lielāks skaits jauniešu. «Ja labojam, tad ne mazāk par 20. Galvenais uzdevums – veidot informācijas tīklu un nodot to tālāk skolās. Šajā gadījumā runājam par vispārējās izglītības iestādēm. Varbūt 40 jauniešiem jābūt? Mums skolā darbojas 61 jaunietis skolēnu pašpārvaldē,» informēja I. Nagņibeda. R. Ābelnieks sacīja, ka šis skaitlis varētu būt aptuveni 30, kam piekrita G. Jankovskis.
Deputāti saskaitīja, ka novadā ir 16 vispārizglītojošās skolas, kur no katras būtu jābūt vismaz vienam pārstāvim. «Lūkojamies arī, kāda vecuma jaunieši ir pārvaldē. Ja godīgi skatāmies, tad būtu jābūt no katra pagasta, lai būtu arī tie, kas ir ārpus skolas. Tas skaits veidojas milzīgs. Jo lielāks skaits, jo grūtāk ir pieņemt lēmumus vai pie kā nonākt,» problēmas iezīmēja Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Mačeks. «Pamatideja ir jauniešu sadarbības veicināšana. Katras skolas pašpārvalde plus iniciatīvu grupas, kas strādās kopā pie konkrētiem mērķiem. Jauniešu dome balstīta uz vispārizglītojošo skolu un jauniešu nevalstisko organizāciju pārstāvniecību,» komentēja G. Jankovskis. Viņš arī norādīja, ka nav ticības, ka uz jauniešu domi pieteiksies vairāk par 40 jauniešiem.
Bauskas novada domes sēdē 30. martā radās neskaidrības ar dokumentiem – vieni deputāti skatīja vienu versiju, otri – citu, un tas radīja brīžiem neskaidras diskusijas. Par lēmumprojektu šoreiz informēja Bauskas novada jaunatnes nodaļas vadītāja Līga Briģe.
Deputāte I. Nagņibeda atgādināja, ka bija ierosinājums, ka piedalās vismaz viens skolēnu pašpārvaldes pārstāvis, bet tagad tas mainīts uz noteikumu, ka izvirza izglītības iestādes vadība. «Pašpārvaldēs darbojas skolēni līderi. Nepieciešams iekļaut jaunieti, kas aiznesīs līdz skolai informāciju, nepieciešama atgriezeniskā saite,» uzsvēra I. Nagņibeda. L. Briģe pauda pārliecību, ka skolas vadības apstiprinātais audzēknis šādus pienākumus pildīs, un tas apmierināja pārējos deputātus. Par lēmumprojektu nobalsoja vienprātīgi.
Foto: no arhīva
“Teorētiski vai uz papīra” nav pats šis jaunatnes lietu speciālists G. Jankovskis. Kā pilnas slodzes darbinieks pašvaldības darbā. Strādā pamatā tikai savā organizācijā “Laiks jauniešiem” Var pat darbā nebūt – tabeli aizpildīs . Tāds takā dotēts interešu konflikts. Ir aizmirsis vai pat nav gribējis zināt kādi ir jaunatnes lietu speciālista pienākumi.
Atbilde anonīmajam “Jaunieši”: Prieks, ka varat apgalvot tukšus apgalvojumus bez jebkādiem argumentiem. Biedrība “Laiks Jauniešiem” nestrādāju pilna laika darbu un savu darbu veicu brīvprātīgi ārpus saviem darba pienākumiem. Jūsu dzīvē galvenais ir rast jebkādas negācijas, neapmierinātību – TĀ IR LABĀK! 🙂 Būt novērtējuši līdz šim sasniegto gada laikā, kā ir attīstījusies jaunatnes joma neformālajā vidē un sniegtās iespējas jauniešiem, BET Jums galvenais ir izgāzt neapmierināto žulti. Aicinu komentēt atklāti un apmeklēt JC, lai iepazītos klātienē un izklāstītu savu neapmierinātību – nevis slēpties zem anonīmajiem komentāriem.