Bauskas novada domes finanšu komitejas sēdē ceturtdien, 16. februārī, pašvaldības audita un kapitālsabiedrību uzraudzības nodaļas vadītājs Dainis Rijkuris prezentēja deputātiem novada kapitālsabiedrību reorganizācijas plānu, kas paredz apvienot komunālo pakalpojumu sniedzējus vienā kapitālsabiedrībā.
“Esošo kapitālsabiedrību struktūru saņēmām mantojumā no novadiem. Pienākums vērtēt struktūras piemērotību un efektivitāti bija viens no galvenajiem motivatoriem, veicot darbu ar kapitālsabiedrībām. Nonācām pie secinājumiem, ka visefektīvākais veids, kā nodrošināt pakalpojumus Bauskas novada teritorijā ir veidot vienu kapitālsabiedrību, kas sniedz komunālos pakalpojumus,” informēja D. Rijkuris.
Bauskas novadā darbojas septiņi komunālo pakalpojumu sniedzēji: SIA „Bauskas ūdens”, SIA „Bauskas siltums”, SIA „Vides serviss”, SIA „Dzīvokļu komunālā saimniecība”, SIA „Iecavas siltums”, SIA „Mūsu saimnieks” un SIA „Kūdrinieks”.
Bauskas novada pašvaldība 2022.gadā veica līdzdalības izvērtējumus sev piederošajās kapitālsabiedrībās, kuros redzams, ka kapitālsabiedrību sniegto pakalpojumu veidi ir vienādi dažādās kapitālsabiedrībās, atšķiras tikai sniegto pakalpojumu teritorijas – ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumus sniedz četras kapitālsabiedrības, tikpat vietvaras uzņēmumu nodrošina siltumapgādes un namu apsaimniekošanas pakalpojumus, atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus sniedz divi uzņēmumi, bet teritorijas uzturēšanas pakalpojumus trīs kapitālsabiedrības.
Audita un kapitālsabiedrību pārraudzības nodaļa 2023.gada sākumā veica Bauskas novada komunālo pakalpojumu un īpašumu pārvaldīšanas procesu operatīvu izvērtējumu, kurā secināts, ka kapitālsabiedrības apvienojot, to darbības efektivitāte un sniegto pakalpojumu kvalitāte ievērojami pieaugtu.
Ieguvumi klientiem: vienots klientu atbalsta dienests, neatkarīgi no pakalpojuma veida, viens klientu atbalsta tālrunis (4 zīmju, bezmaksas), vienots e-pasts iesniegumiem, vienota tīmekļa vietne ar iespēju caur to nosūtīt ziņu pakalpojumu sniedzējam, viens pakalpojumu rēķins, plašāks maksas pakalpojumu klāsts, avārijas dienesta pieejamība (ārpus darba laika (naktīs, brīvdienās, svētkos)), kā arī augstāks pakalpojumu kvalitātes līmenis.
Ieguvēja ir arī pašvaldība, jo ievērojami tiek atvieglota kapitālsabiedrības pārraudzība, pastāv spēcīga menedžmenta izveides iespēja, nav nepieciešams apstiprināt ūdenssaimniecības un siltumapgādes tarifus, pagastu apvienību pārvaldes tiek atbrīvotas no komunālo pakalpojumu jomas, tiek nodrošināts vienots pakalpojumu līmenis visā novadā.
Ieguvumi kapitālsabiedrībai: stabilizēta finanšu sistēma, sabalansēta naudas plūsma, administratīvo izmaksu samazinājums, citu izdevumu optimizēšana, telpu, ēku un teritorijas racionāla izmantošana, liekā – atsavināšana, iespēja piesaistīt augstākas kvalifikācijas speciālistus, vienota jaudīgas tehnikas un profesionālā aprīkojuma bāze, izdevīgāki piedāvājumi publiskajos iepirkumos (apjoma dēļ), ģeogrāfiskās informācijas sistēmas (ĢIS) ieviešana inženiertīkliem un sistēmām.
Pie ieguvumiem tiek minēta arī efektīva resursu pārdale starp dažādiem ciematiem un dažādiem pakalpojumiem, iespēja plānveidīgi atjaunot tehnikas parku, iespēja iesaistīties profesionālajās nozaru asociācijās, apgūt kolēģu pieredzi, iespēja izveidot vienotu dokumentu aprites sistēmu, nākotnē apsvērt kvalitātes un citu pārvaldības sistēmu ieviešanu, iespēja izveidot un uzturēt mūsdienu līmenim atbilstošu tīmekļa vietni, sadarboties ar parādu piedziņas kompānijām, parādu piedziņai, iespēja aktīvāk piesaistīt ES fondus, renovācijas un daļēji paplašināšanās darbi bez ārpakalpojumu piesaistes. Apvienojot kapitālsabiedrības, tiktu ekonomēti finanšu resursi uz kapitālsabiedrību ikgadējiem finanšu auditiem, tiktu izslēgta kapitālsabiedrību un pašvaldības savstarpējā konkurence pēc kvalificētiem speciālistiem.
Apvienoto kapitālsabiedrību plānots veidot uz SIA “Bauskas ūdens” bāzes un apvienošanas procesu domāts noslēgt jau šogad. Procesa virzība būs SIA “Bauskas ūdens” vadītāja pārraudzībā un to vadīs Bauskas novada domes izpilddirektors. Sagaidāms, ka apvienotajam uzņēmumam būs jauns nosaukums, iekļaujot nosaukumā “Bauskas novads” vārdus.
Vairākums finanšu komitejas deputātu šo atbalstīja sagatavoto lēmumprojektu “Par kapitālsabiedrību reorganizācijas procesu uzsākšanu”, virzot to uz Bauskas novada domes sēdi, kas notiks 23. februārī.
Doma jau nav slikta, tikai Bauskas pašvaldības gadījumā tas nez vai nozīmē administratīvo resursu samazinājumu, jo tāpat paliks priekšnieks un priekšnieka un vadītājs uz vadītāja kā to uzskatāmi var redzēt administrācijas struktūrā, kurai tā vien prasītos Valsts kontroles revīzija par efektivitāti.
Doma laba! Izbrīnu izraisa vien fakts, ka procesa virzība uzticēta “Bauskas ūdens” vadītājam. No visiem pakalpojuma sniedzējiem šis atšķiras ar padomju laika domāšanu un padomju laika attieksmi pret klientiem.
Nu tad beidzot, sen jau bija laiks, tas , cerams, nozīmē arī to ko būs vienots portāls skaitītāju iesniegšanai, un nebūs 3 dažādiem SIA jāmaksā par rēķinu sagatavošanu.
Iepazīstoties ar rakstā minēto “ieguvumu” daļu, viennozīmīgi top skaidrs, ka būs tāds pats bardaks un, vēl pat lielāks kā šobrīd pašvaldības administrācijā. Tādā gadījumā, jaunajam vadītājam jābūt ar superspējām, lai pārredzētu tik lielu laukumu un sakārtotu sistēmu. Tur nekas sakarīgs un ekonomisks nebūs, tā ideja par apvienošanu patīk un šķiet “ģeniāla” tikai tādiem lēmējumiem un spriedelētājiem, kuri paši neizprot iestādes vai kapitālsabiedrības darbību realitātē, bet dzīvo savu dzīvi tikai iedomātā naivitātē, statūtos vai reglamentējošajos dokumentos.
Skan saldi -apvienojot novadus likās , ka birokrātu būs mazāk – rezultātā tagad ir 7 !!!!!!!!!!sabiedrisko attiecību speči, 42 !!!!!!!!!!!!grāmatveži , 40 pašvaldības policisti utt, zeme atveries
Visu apnemties – neko nedarīt Tēvzemes labā!
Un jūs domājat par to jums nekas nebūs…..
Optimizēs vecās babenes sabiedriskos darbos ar sniega lāpstu un kārtīgu slotu.
Apvienos, samazinās, optimizēs! Tik uz kā rēķina? Iepriekšējos gadus ciematā zāli brauca pļaut “Vides Serviss”, šogad to būšot jādara sētniecei, tad jau katrā ciematā sētniekiem piešķirs pļaušanas traktoriņu. Ceļmalas jau nepļauj, kapus nekopj, kultūras centros ar atstās tik apkopēju un kultūras darbu organizatoru ( kuriem naudu tik katru gadu samazina), kultūras centra telpas nedrīkst iznomāt iedzīvotājiem.Tas viss priekš Jums dārgie Bauskas novada iedzīvotāji!Nosūti uz Bauskas pašvadību elektroniski parakstītu dokumentu-tāpat neatdos vajadzīgajiem speciālistiem un nevien ne par ko neatbild.Varētu uzskaitīt un uzskaitīt neizdarības, bet jēgas tak nav, neviens iedzīvotāju paustās pretenzijas neņem vērā.
Neaizmirsti, ka iepriekš 4 novados bija vairāk grāmatvežu, sab.att. speciālistu, novada vadītāju, izpilddirektoru, deputātu utt.
Apputeksnētajām atgriezties vairs nebūs kur.
Kamēr visu nesačajarēs, tikmēr mierā neliksies.. 🙂
Laikam Bauskas pilsētas kapitālsabiedrības atkal iet uz grunti ,ka jāpievieno citas turīgākas
Jaunais valdes loceklis no Jelgavas jau sarunāts,kā parasti – konkurss būs uz papīra
Rižiks no pīlēniem pleša aizsargmūra vietā?
Regionālie vadītāji būs nepieciešami un veiks reālo darbu, bet megastruktūras megavadītājiem būs iespēja izdomāt megaalgas un īpaši nepārpūlēties.
Kā būs ar novada sīkskolām – katrai direktors, vietnieki un t.tālāk.
Doma ļoti pareiza, tikai jautājums ir par realizāciju – cik veiksmīgi to realizēs. Lai vai kā rezultāta virsmērķiem būtu jābūt 2iem – izmaksu ekonomija un kvalitātes celšana. Ja rezultāts būs pretējs, tad process būs izgāzies. Lai tā nenotiktu abiem virsmērķiem būtu jābūt pirms reformas fiksētiem, lai būtu atskaites punkts iegūtā rezultāta vērtējumam un turpmākai rezultātu uzlabošanai. Ja nebūs nosprausti šie atskaites punkti, tad tas būs tīrais frīstails uz čuju un spēles ar vārdiem.
Vai nosaukums jau izdomāts jaunajai instancei? Varu derēt, ka vārds ‘”Bauska” pazudīs no nosaukuma. Cik atkal izmaksās visu izkārtņu, dokumentu, mašīnu, iekārtu un citas tehnikas apdrukas ar jauno nosaukumu? Vai tas ir aprēķināts? Un darbinieku satraukums par pārmaiņām un atlaišanu?
Nosaukums varētu būt “Septiņi rūķīši”
Austrumzemgales komunālo pakalpojumu serviss.(AZKPS)
Ļoti labi.Tā tik vajag tiem,kuri priecājās par novadu reformu.Dabūjāt ko gribējāt.
Atkritumu apsaimniekošanu plāno atdot privātajam sektoram… Kāpēc par to nekā nav? Vides Serviss jau sen pateica, ka ar novadā esošo tehniku nespēs nodrošināt visiem pakalpojumu…
Starp citu, vakar lasīju par CleanR… Pārsauc tagad par CleanR Grupu un sadalās nozarēs, lai var veiksmīgāk strādāt. Nevis apvieno, bet sadala uzņēmumu…
Tā birokrātija taču būs murgs vnk…
Jo tālāk, jo trakāk! Vajadzētu apsvērt tīties prom no šīs pašvaldības.
Tam nav nekāda tieša sakara ar administratīvi teritoriālo reformu, bet gan ar tās realizētājiem novadā, kuri, tā vien šķiet, visu pamanās darīt nepareizi.
Bezdarbniekos čabulītes pārkvalificēs par metinātājiem vai nu par operatoriem līmēt ātrā konvera tempā preču uzlīmes.
tik lielam uzņēmumam neiztikt bez savas valdes un varbūt arī padomes, bet kāds statuss ir valdē vai padomē krēslu aizņemošajam, nesalīdzināt ar ,iespējams, likvidējamo amatu ieņēmēju pilnvarām un algām
Fiziski izturīgus olu atlasītājus puntkopjus aicina darbā 1100,- alga.
Kuram tarifam pieliks šīs reorganizācijas izmaksas?
Tā vien šķiet, ka Bauskas pašvaldības vadmotīvs ir “Nevienas dienas bez reformām, turklāt grandiozām”. Diemžēl paši reformētāji nevienu uzņēmumu dzīvē nav vadījuši, un pat nenojauš, ko tas nozīmē. Visi te minētie ieguvumi ir tikai uz papīra, un, tā kā tiem pretī nav otra stabiņa, kurā uzskaitītas visas reformas radītās problēmas un blaknes, tie nevar tikt atzīti kā arguments kārtējā jucekļa radīšanai. Mans ieteikums – liekas, ka nu mierā ar savām šizo reformām! Ticiet, visiem būs tikai labāk!
Šādas reformas mērķis noteikti nav uzlabot dzīvi cilvēkam parastajam, bet gan parazītiskas valdes un padomes, kuras, atšķirībā no pašreizējo kapitālsabiedrību vadītājiem, neatbildēs ne par ko, bet kurās būs siltas un trekni apmaksātas vietas kā pašiem, tā drauģeļiem un partaigenossēm.
23.02.2023. Domes sēde tāpat neviens uz nenāks un cerēs, ka kaut kā pārdzīvos.
Iedzīvotājiem organizēt konsultatīvo padomi un novada domes iesniegt iedzīvotāju kolektīvo ieniegumu.
Jācer uz deputātu veselo saprātu!
Pazīstot vienu otru vadītāju, kurš pat sveicienam roku neprot pasniegt, gribētu redzēt, ka ar to visu tiks galā…pieņemu, ka varētu vēl, ko apvienot viena profila ietvaros, bet veidot to visu uz bu bāzes, zinot, cik daudz problēmu tam priekšā, ideja kā tāda ir aplama…
Bauskas Ūdeni apvienot ar Bauskas siltumu un pārējiem līdzīgajiem nebūtu nekas jauns, piem. Valmierā tā notiek jau sen. Bet atkritumi, labiekārtošana un namu apsaimniekošana nav saistāma ar siltumapgādi un ūdenssaimniecību. Izskatās no sērijas: par kolhoza priekšsēdi var ielikt kaut …
Tie patiesie pasākuma mērķi pirmsšķietami nesakrīt ar publiskotajiem.
Liekas deputāti aizmirsuši ka šajos uzņēmumos strādā viņu vēlētāji, kuri noteikti nākošās vēlēšanās par NA nebalsos, vai arī deputāti nestartēs?
Nav neko labāki tie NA zi vadoņi par orku armiju mērķi arī kā putinam, tikai viņiem saprotami un datums arī pareizais
Kā samazināsies pakalpojumu tarifi. Kur vedīs atkritumus – uzJelgavu vai Getliņiem?
Daudzskaitlīga valde un padome, tas laikam galvenais mērķis.Daudz labi apmaksātu darbavietu kurās nav jāstrādā.
Tas audita nodaļas vadītājs,kas domes slepenos dokumentus sūta,kur pagadās?
Kur paliek Īslīces ūdens? Tas arī sniedz līdzīgus pakalpojumus?
Par tarifiem? Vai nu tā īsti būs, ka visiem tarifs būs vienāds? Tad jau būs atkal tiesu darbi. Vienādas var būt administratīvās izmaksas, bet ne vairāk
Kādi būs plašāki maksas pakalpojumi, kuri nav pieejami tagad?
Avārijas dienesta pieejamība ir vajadzīga, bet uz kā bāzes tā tiks izveidota un vai tas tiešam būs efektīvāks (vai tikai auditora galvā).
Pamatojoties uz ko augs kvalitāte?
Un vai auditors tagad paņemot dokumentus var sadalīt jaunveidojumu esošajās kapitālsabiedrībās un pateikt tā būs labāk, Ja var uz vienu pusi un otru pusi, tad auditors ir tikai imitējis darbību
Vai ir definēti sasniedzamie mērķi? Kas notiks, ja tie netiks sasniegti? Vai ir paredzēta kriminālatbildība rijkurim, a1 un a2 par negatīvu rezultātu?
Var derēt, ka reālo strādnieku būs piecas reizes mazāk par stratēģiem, plānotājiem, menedžeriem, direktoriem, prezidentiem, valdes locekļiem un citiem.
Pavisam drīz 2023.gada 8.martā plkstn. 10.00 ZRT tiesājamais krimināllietā bijušais kapitālsabiedrības valdes loceklis, tiesā nopratinās iespējamus noziedzīgu nodarījumu piesedzējus, piesavināšanās, amatpersonas ļaunprātīga dienesta pilnvaru pārsniegšana, nodarīts kapitālsabiedrībai būtisks kaitējums.