Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Ar vērienīgu un plašu programmu atzīmēs Bauskas novada svētkus

Sestdien, 13. maijā, ar plašu programmu Mežotnes pilskalnā tiks svinēti Bauskas novada svētki «Zem zelta ozola zariem». Par svētku saukli izvēlēts: «Nāc, kāp augstu Lielupes krastā, klausies un skaties – ieraugi seno un jauno Zemgali!», informēja Bauskas novada domes sabiedrisko attiecību nodaļā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bauskas novada pašvaldībā precizēja, ka lielajam notikumam budžetā ieplānoti nepilni 65 tūkstoši eiro – desmit tūkstoši Rundāles apvienības pārvaldes Mežotnes pilskalna kompleksa budžetā un nepilni 55 tūkstoši Bauskas novada administrācijas kultūras nodaļas budžetā. Papildus šai daļai dažas svētku aktivitātes notiks projekta «RunRaRo» ietvaros.

«Esam ļoti gandarīti, ka, neskatoties uz intensīvo gatavošanos Dziesmu un deju svētku koru lielkoncertam «Tīrums. Dziesmas ceļš», tā režisors Juris Jonelis ir arī šī gada Bauskas novada svētku Mežotnes pilskalnā «Zem zelta ozola zariem» mākslinieciskās koncepcijas autors un iedzīvinātājs. Savukārt Vīna kalna programmas autore un režisore ir seno zinšu pārzinātāja Agnija Saprovska,» pavēstīja Bauskas novada pašvaldībā.

Bauskas novada svētkos dienas garumā gaidāmas laikmetīgas izklaides visai ģimenei, Vīna kalna rituālu iedarbināšana un vakarā – koncerts Lielupes krastā. Paredzēts, ka svētki sāksies pulksten 13 un dienas gaitā norisināsies vairākās vietās – Mežotnes pilskalna plakumā, senpilsētas laukumā, Mežotnes baznīcā, Vīna kalnā un Lielupes krastā.
Sestdien Mežotnes pilskalna plakuma viduslaiku teltī varēs apskatīt, aptaustīt un pacilāt seno bruņojuma aprīkojumu – cirvjus, šķēpus, zobenus, vairogus. Notiks arī loka šaušanas turnīrs un paraugdemonstrējumi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt tie, kuriem interesē smalkāki izstrādājumi un aktivitātes, varēs vērot amatnieku paraugdemonstrējumus bronzas liešanā, dzintara apstrādē, rūnu rotu darināšanā, aušanā un celošanā. Svētku apmeklētāji varēs iemēģināt roku rotu darināšanā, iepazīstot senās tradīcijas.
Savukārt no pulksten 17 līdz 17:30 būs iespēja skatīt seno zemgaļu cīņu, 1220. gada Mežotnes pilskalna ieņemšanas kaujas rekonstrukciju. Turnīru komentēs vēsturnieks Normunds Jērums.

Paralēli šīm aktivitātēm Mežotnes pilskalna senpilsētas laukumā svētku mazākie apmeklētāji varēs ieslīgt dažādu spēļu un darbnīcu pasaulē, bet pie Mežotnes baznīcas vērot Liepājas ceļojošā cirka «Beztemata» atraktīvos priekšnesumus.

Laukumā būs pieejamas lielās koka spēles, bezmaksas zirgu izjādes, darbošanās kopā ar Zemgales saimnieci Dairu Jātnieci, būs iespēja arī radoši izpausties akmentiņu gravēšanas darbnīcā. Savukārt ceļojošā cirka priekšnesumos gaidāma žonglēšana ar dažādiem priekšmetiem, burvju un ekstrēmie triki, monocikli, jautri komentāri un pasākumu apmeklētāju iesaiste. Mākslinieku uzstāšanās notiks vairākas reizes.
No pulksten 15 līdz 22 līcī Mežotnes pilskalna pakājē, Zemgaļu ostā, ikvienu interesentu gaidīs vikingu liellaiva «Üxkull».

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pie Mežotnes baznīcas sestdien darbosies arī tirdziņš. Pašvaldībā informēja, ka tirdziņam pieteikušies 35 tirgotāji, no kuriem 24 tirgus dalībnieki – amatnieki, mājražotāji, bet 11 ir ēdinātāji, nišas tirgotāji. Tirgotāju preču sortiments: medus, smiltsērkšķu, kaņepju produkcija, maize, halva, vīns, konfektes, barbekjū mērces u. c. Piedalīsies arī amatnieki ar saviem koka izstrādājumiem – koka spēlēm, virtuves dēlīšiem, rotaslietām, ādas lietišķās mākslas darbiem – albumiem, grāmatām, jostas somiņām; vilnas izstrādājumiem, pirtslietām, dabīgo izejvielu krēmiem, būs arī rokdarbnieces ar kokvilnas un lina izstrādājumiem, tamborējumiem, filca rotaļlietām. Piedalīsies arī zīmols «Stila lampas» no Saulkrastu novada, tautas lietišķās mākslas studijas «Bauska» pārstāve Aiva Linkeviča ar arheoloģiskiem tērpiem, bērniem būs sejas apgleznošanas darbnīca ar sejas apgleznotāju Līvu Annu Druvu no Rīgas.

Vairāk nekā puse tirgotāju ir no citiem novadiem, no Bauskas novada – 11 tirgus dalībnieki. No ēdinātājiem un nišas piedāvātājiem ir tikai viens no Bauskas novada, četri ir no Rīgas, bet pārējie ir no citām Latvijas vietām.

Tirgotāju un ēdinātāju maksa noteikta pēc Bauskas novada domes saistošajiem noteikumiem «Par ielu tirdzniecību un nodevu par ielu tirdzniecību publiskās vietās Bauskas novadā». Jāmin, ka Bauskas novadā reģistrētiem pārstāvjiem tirgošanās ir bez maksas, bet andelmaņiem no citiem novadiem par tirdzniecības vietu būs jāmaksā 15 eiro, bet ēdinātājiem un nišas produktu tirgotājiem būs jāšķiras no 25 – 45 eiro atkarībā no piedāvātās produkcijas.
Vīna kalnā apmeklētāji aicināti godināt seno zemgaļu spēku un viedumu, veicot senos rituālus, iepazīstot zīmju nozīmes, sajūtot Ūsiņa laika zemes un augu pirmatnējo spēku. Sākot ar pulksten 15, te notiks darbnīcas, kas saistītas ar sentautu zināšanām un dzīves gudrību, kā arī folkloras kopu sadziedāšanās. Te būs arī gaismas plosta darināšana Ieviņu dzimtas vadībā, norisināsies Ūsiņa rituāls seno ritu un godu vadītāju Ineses Krūmiņas un Jāņa Ata Krūmiņa vadībā kopā ar vīru kopu «Vilki».

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pulksten 18 Mežotnes baznīcā varēs ļauties zvanu maģiskajam skanējumam Liepājas zvanu ansambļa «Campanella» izpildījumā.

Vakarpusē no pulksten 19 Lielupes krastā uz centrālās skatuves uzstāsies folkloras kopa «Kokle», postfolkloras grupa «Zari», dziedātāja Katrīna Dimanta un «Zeltrači», mūsdienīgs kokles spēles meistars Dzintars Lipors, vīru kopa «Vilki».

Pulksten 21.30 ieplānota gaismas plosta laišana Lielupē, bet pulksten 22 īstu jaudu svētkiem piedos koncertteiksma «No krastiem» ar spēkpilnu bungu un dūdu mūzikas grupas «Auļi» un kora «Anima» skanējumu. Pēc priekšnesuma ikviens varēs piedalīties latvju dančos ar grupu «Folkkardio» un Rīgas danču klubu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nokļūšana uz svētkiem ir pašu apmeklētāju ziņā. Pašvaldībā šīs nedēļas sākumā vēl nevarēja precizēt, vai tiks organizēti speciāli autobusa reisi no Bauskas novada pagastiem nokļūšanai uz Mežotnes pilskalnu. Ja būtu ļoti liela interese par organizētu transportu no iedzīvotājiem, tad tas būtu pašvaldībai jāiepērk kā ārpakalpojums. Taču pagaidām šādas informācijas nav.
Tāpat svētku apmeklētājiem jārēķinās, ka autostāvvietu skaits ir ierobežots. Pašvaldībā norādīja, ka skatīsies, vai stāvlaukuma iekārtošanai būs izmantojama kāda Mežotnes pilskalna tuvumā esoša pļava. Citādi transportlīdzekļu novietošana plānota autoceļa V1039 Mežotne – Viesturi – Jaunsvirlauka malā. Ieliktais Mežotnes gājēju tiltiņš nodrošinās apmeklētāju nokļūšanu arī no Mežotnes puses, kur iespējams atstāt arī savu braucamo.

Pērn svētki notika 4. jūnijā. Vaicājot, kālab Bauskas novadā neiedibina vienotu tradīciju pašvaldības svētku norisei, novada domē paskaidroja, ka nolemts katru gadu svētkus rīkot citā vietā un laikā, tādējādi ikvienu dalībnieku un viesi iepazīstinot ar vērtīgākajām Bauskas novada kultūras tradīcijām, vēsturi, cilvēkiem un vietām. Šogad tas ir Mežotnes pilskalns Rundāles pusē, 2024. gadā svētki notiks Bauskā un būs veltīti pilsētas 415. jubilejai. «Tā svētki turpinās savu ceļu, ik gadu piestājot citur, lai izstāstītu kādu jaunu stāstu,» norādīja Bauskas novada domē.

Foto – Ivars Bogdanovs

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (22)

  1. Ak tad balli sagribējās?
    Lai atkal varētu brēkt, ka par visa novada nodokļu maksātāju naudu.

    11
    6
  2. Es vispār brīnos, kāpēc svētkus nerīkoja Pastališķos, Ādžūnos, Misā, Dāviņos vai Bārbeles Gaismas ciemā? Pagājušā gadā jau bija Bauskā un nākamajā gadā atkal Bauskā, varbūt tomēr Bauska kā pilsēta ir pelnījusi savus svētkus nevis ikgadēju festiņu TASTE?

    15
    5
  3. Varbūt ko nesparotu, bet vai kultūras nama darbinieki nav kļuvuši par vienk menedžeriem ārpakalpojumu- ideju, režisoru, mākslinieku piesaitīšanai un to rēķinu apmaksai. Vai tad novadu svētkos kultūrasdarbiniekiem nav tā vieta, kur šiem speciālistiem radoši ( pēc amata apraksta) izpausties- radīt idejas, režisēt un vadīt? Tad jau pietiek novadā ar vienu štata vietu – oraganizatoru/ menedžeri- pa gadu visu ko var bez steigas sabīdīt.

    32
    2
  4. tad kādēļ izpaliek svētkiem veltītais dievkalpojums? Papiks šoreiz nav uzdevuma augstumos.

    11
    4
  5. nu tie mums ir tā kā lielveikalu vadītāji, iepērk un pārdod tālāk, vienu vārdu skot- komersanti

    12
    1
  6. Par 65 tūkst. varēja daudz ko vairāk un saturīgāk noorganizēt ! Vai vadība domā ka šis būs jaunā novada saliedēšanas pasākums ?

    11
    2
  7. Vai par cilvēkiem ar invalidāti ir padomāts? Un kā ar māmiņām ar ratiņiem? Šām cilvēku grupām acimredzami svētku nav.

    9
    3
  8. Svētki tikai bagātajiem, kam nav mašīnas , tam nav arī svētku. Ar taksīti tā kā par dārgu un kā tad naktī piedzēries mājās tiksi. Pēc tādiem svētkiem pa grāvmalu majup rāpot riskanti. iešu tā agrāk gulēt un domāšu par Okmani.

    16
    1
  9. Cienījamie komentāru rakstītāji!
    Vai Jūs aprakstu par svētkiem esat izlasījuši? Tajā viss ir paskaidrots un izskaidrots.
    Vai tiešām mēs paši vairs neko nevaram izdarīt? Viss ir citiem jāizdara un jāpienes uz paplātes klāt.
    Ja ļoti vēlēsimies tikt uz svētkiem, atradīsim risinājumus.

    11
    6
  10. Kā tur tikt, ja nav auto? Svētki (pareizāk teikt – pasākums).. tiem kas ir mobili! Ne jau novada iedzīvotājiem.

    5
    4
  11. Autobusi tomēr būs no pašvaldības – novada feisbuka kanālā ir informācija/grafiks ar atiešanas un atgriešanās laikiem. 🙂

    7
    1
  12. Loretai – ja nu Bauska ir kaut ko pelnījusi, tad jaunu novada vadību, kam rūpētu Bauska un bijušais Bauskas novads. TASTEI, starp citu, nav ne vainas.
    Bet šo svētku programmā savai gaumei gan īsti neko neatradu, ja nu vienīgi Auļi un Anima. Bet tā jau gan laikam mana problēma, ka nesaprotu vietējo šiku.

    10
    2
  13. Es gan braukšu uz Burbišķu tulpju svētkiem, jo patiešām šeit nu galīgi nekas neuzrunāja un nepiesaistīja. Varēja tos tūkstošus Bauskas ielās ieguldīt. Labākie svētki baušķeniekiem par tiem pievienotajiem nav nekāda daļa.

    5
    2
  14. Sējas svētki, Muzeju svētki ar pēcpusdienas un nakts programmām, Rundāles pils dārzā lieltirgus, Mazmežotnes muižā koncertvakars, Mežotnes pilskalnā novada svētki a nedēļu pēc tam 20. maijā pilnīgi nekas vērā ņemams nenotiek kā tik tejāteris Vecumniekos un bērndārznieku deju koncerts Iecavā. Šitā jau tiešām jāmāk saplānot pasākumus!

    5
    2
  15. diez vai, jo bagātie par savu naudu neies skatīties šādus balagānus, par naudu var, kam tā ir un ja neesi galīgs skopulis, var atļauties ko jēdzīgāku. Jājautā, cik to novada naudīgo cilvēku esi redzējis šāda tipa “svētkos”? Lai gan kādiem no novada nerelkamētiem domes bagātniekiem šie var būt svētki- 65 tūkstošu naudiņas “apgūšanas” svētki.

    1
    2
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.