Šogad jau 16. reizi Latvijas Nacionālais kultūras centrs kopā ar sadarbības partneriem rīko pasākumu “Satiec savu meistaru”. Interesenti aicināti piedalīties meistarklasēs, lai izzinātu dažādus meistaru paaudzēs pārmantotus amatus un prasmes, un vienlaikus iesaistītos nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā. Bauskas novadā uz tikšanos amata meistari aicinās jau šonedēļ- 20. un 21. aprīlī, piedāvājot pievienoties tautastērpu darināšanas, dūraiņu adīšanas, pastalu izgatavošanas un citām meistardarbnīcām.
“”Satiec savu meistaru!” sešpadsmit gadu laikā ir kļuvis par skaistu un stabilu tradīciju. Ir gandarījuma sajūta par to, ka daļa amatu meistaru ir uzticīgi pasākuma dalībnieki gandrīz no tā pirmsākumiem, savukārt turpinājuma sajūtu rada tas, ka rodas arvien jaunas vietas, dalībnieki un dažādojas norišu veidi. Tāpat arī šoreiz – no lekcijām, sarunām un diskusijām, līdz praktiskām meistardarbnīcām,” teic Latvijas Nacionālā kultūras centra tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena.
20. aprīlī no pulksten 12 līdz 14.30 Bauskas muzejā interesenti aicināti uz tikšanos ar diplomētu meistaru rotkaļa amatā Hariju Jaunzemu. Viņš klātesošajiem pastāstīs par latvju rotām, zīmēm un latviskumu. Paredzēti arī rotu demonstrējumi, un tās varēs arī iegādāties. Dalībnieku skaits šajā sarīkojumā nav ierobežots.
20. un 21. aprīlī interesentus sagaidīs radošās studijas “Lemo ART” meistarklases Ceraukstes pagasta “Ezeriņos”. Te būs iespēja liet bišu vaska sveces, pagatavot medus karameles, antibakteriālu lūpu balzamu, ziepes, varēs izrullēt sveces no mākslīgajām šūnām, kā arī nodegustēt bišu produktus. Dalības maksa noteikta 10 eiro apmērā un nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni +371 29401411.
21. aprīlī atpūtas kompleksā “Miķelis” Gailīšu pagastā no pulksten 12 līdz 14 varēs uzzināt par lina krekliem un kleitām: arheoloģiskiem, etnogrāfiskiem, mūsdienīgiem. Studijas “Vērtes” pārstāves stāstīs par materiālu un instrumentu izvēli, tērpa izvēli, mēru noņemšanu, izšūšanu un sašūšanu. Praktiskajā daļā varēs izšūt Zemgales greznā krekla divvirziena izvilkuma paraudziņu. Papildus informāciju var iegūt, zvanot pa tālruni +37129279516 Sanitai Behmanei Baibakovai.
21. aprīlī Bauskas tautas lietišķās mākslas studija aicina uz adīšanas pasākumu studijas telpās Kalna ielā 6. Pasākumā var piedalīties ikviens rokdarbnieks, kura nākotnes plānos ir noadīt pašam savus dūraiņus. Adīt gribētāji varēs iepazīties ar Latvijas un Zemgales etnogrāfisko cimdu daudzveidību un krāšņumu, būs iespēja izzināt Bauskas cimda kompozīciju, rakstu, krāsu salikumu, varēs sacerēt sava cimda rakstu un noadīt paraudziņu. Šajā meistarklasē paredzētas septiņas vietas, pieteikšanās pa tālruni: +371 26222138.
Šajā pašā dienā no pulksten 10 līdz 15 interesenti tiek gaidīti Iecavas kultūras namā, te Jautrītes Bērentes vadībā varēs izgatavot pastalas (jāmaksā būs par ādu). Obligāta ir iepriekšēja pieteikšanās, rakstot uz tālruni +371 26576106. Elīnas Beitiņas vadībā varēs uzšūt arī etnogrāfiskās tautastērpa somas/kabatas (paredzēta neliela maksa par audumiem). Jāiesakās pa tālruni +371 26188186 (rakstot).
21. aprīlī Iecavas kultūras namā folkloras ansambļa “Tarkšķi” vadītāja Kristīne Karele mācīs dziedāt šūpuļdziesmas.
Lai izvēlētos, uz kuru meistarklasi Latvijā doties, Latvijas Nacionālais kultūras centrs aicina ielūkoties “Satiec savu meistaru!” kartē www.satiecsavumeistaru.lv, kas tiks papildināta ar piedāvājumu visā Latvijā. Pasākumu rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar pašvaldībām un meistariem visā Latvijā.
Kaķim jāsmejas. Bauskas novadā normālu strādnieku nevar satikt, kur nu vēl meistaru.
“Normāli” strādnieki ir aizņemti.
Ja normāli strādnieki ir “aizņemti” un nav dabūjami, tad jau laikam nekas cits neatliek kā ievest tos no ārzemēm vai darīt visu pašam. Jo ielaisties ar tiem dzērājiem un līkročiem, kuri novadā klīst apkārt un labprāt tēlo “meistarus”, nav vērts. Pārtaisīt vienmēr būs dārgāk.
Kas tos meistarus izvēlas, pēc kādiem kritērijiem?
Nemaksāja, nav dzīvokļa, nav stabilitātes. Nav dzīvokļa, nav dzimstības. Nav dzimstības, nav strādnieku. Izglītību sačakarēja, nav meistaru.
Vai novadā ir vieglo auto elektronikas meistari? Katrai markai? Arī hibrīdiem ?
šeit var sastapt vērienīgus reformu meistarus, noreformēs līdz maksātnespējai bankrotam un pa aiztīsies projām uz citu nenoreformētu kaimiņu novadu.