Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Atbalsta finansējuma piešķiršanu kultūrvēsturisko objektu izpētei un tehniskajai apsekošanai

Deputāti lēmuši par līdzfinansējuma piešķiršanu trīs kultūrvēsturisku objektu apsekošanai un novērtējumam – namam Bauskā, Rīgas ielā 31, Bērsteles luterāņu baznīcai un Bauskas Svētā Gara luterāņu baznīcas Šepingu sola izpētei.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kopš pieņemti saistošie noteikumi, kas paredz, ka ēku vai vēsturisku pieminekļu apsekošanai, inventarizācijai un izvērtējumam ir pieejams novada finansējums līdz diviem tūkstošiem eiro, iedzīvotāji aktīvāk piesakās šādām aktivitātēm. Visus pieteikumus izskata Bauskas novada kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas un attīstības komisija. Šoreiz 31. martā sēdē deputāti nobalsoja par trīs šādu projektu atbalstīšanu.

Aicina aktivizēties draudzei

Jau vides un attīstības komitejas sēdē bija diskusijas par līdzfinansējuma piešķiršanu Bērsteles luterāņu baznīcas tehniskā apsekojuma sagatavošanai. Kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas un attīstības komisijas vadītāja Mārīte Putniņa informēja, ka lūdz piešķirt finansējumu 1942,05 eiro apmērā. Iesniegums saņemts pagājušā gada decembrī. «Viena no senākajām baznīcas ēkām novadā un arī Zemgalē, valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. 1653. gadā celta. Draudze ir neliela, finansiālās un organizatoriskās iespējas ir ierobežotas. Nepieciešams atbalsts, lai precizētu dažādu tehnisko problēmu apjomu, cēloņus un risinājumus,» skaidroja M. Putniņa.«Apsekojums būs, un ko tālāk?» vaicāja deputāts Ingmārs Līdaka. «Būs sagatavotas šādos gadījumos prasītās rekomendācijas ar tehniskajiem risinājumiem,» atbildēja M. Putniņa. «Saprotu, bet nākamgad stāvēsit atkal ar sarakstu, un tā summa būs 50 tūkstoši eiro,» turpināja I. Līdaka. «Jā, visdrīzāk, ka stāvēšu, un tā summa būs vairāk nekā 50 tūkstoši eiro,» tā M. Putniņa. Atbildot I. Līdaka aicināja vairāk iesaistīties draudzi un meklēt līdzekļus arī pašiem, nevis tikai no novada finansējuma. M. Putniņa atzina, ka finansējumu šādiem objektiem meklē dažādos veidos. «Tas būs atkarīgs arī no draudzes kapacitātes. Ceru, ka izdosies turpināt to, ko viņi ir iecerējuši,» sacīja speciāliste.

Vērtīgs priekšmets

Vēl viens objekts ir fon Šepingu dāvātais sols Bauskas Svētā Gara luterāņu baznīcai, tam nepieciešama nauda izpētei un restaurācijas programmas sagatavošanai.«Saņemts pieteikums no Bauskas luterāņu draudzes. Fon Šepingu sols ir valsts nozīmes mākslas piemineklis, atbilst arī nepieciešamajiem kritērijiem līdzfinansējuma piešķiršanai atbilstoši pašvaldības saistošajiem noteikumiem,» informēja M. Putniņa. Paredzēts piešķirt finansējumu 1318,9 eiro apmērā. «Sols ir vērtīgs mākslas priekšmets, publiski pieejams baznīcā, redzams visiem apmeklētājiem un ir apdraudēts. No visādiem viedokļiem šis lēmums ir pamatots,» skaidroja speciāliste. Deputāti abiem minētajiem objektiem finansējuma piešķiršanu atbalstīja, vēl arī nolēma par 1170 eiro piešķiršanu ēkas Bauskā, Rīgas ielā 31, arhitektoniski mākslinieciskajai inventarizācijai. Visi dokumenti jāsagatavo līdz šī gada 30. septembrim, un mēneša laikā domē ir jāiesniedz atskaite.

Finansējuma pietiek

Deputāts Guntis Kalniņš sāka sarunas par finansējumu. Viņš atzina, ka uzticas komisijas vērtējumam, bet nezina, vai šogad pietikšot līdzekļu visām pieteiktajām aktivitātēm. M. Putiņa minēja, ka kopumā atvēlēti 25 tūkstoši eiro. Iepriekšējie pieteikumi bijuši par maksimālo summu – diviem tūkstošiem eiro. «Vai komisija ņēmusi vērā, ka Bauskas vecpilsētas kādam nekustamajam īpašumam vai ēkai otrajā pusgadā pietrūks finansējuma?» tā G. Kalniņš. Komisijas vadītāja atbildēja – nevar teikt, ka finansējums tūlīt beigsies. «Izskatām iesniegumus to iesniegšanas kārtībā. Prognozēt un taupīt līdzekļus, domājot, ka gada beigās kāds pieteiksies, diez vai būtu lietderīgi un saprātīgi. Vairāk vai mazāk tie cilvēki, kas gatavojas pieteikties, arī kontaktējas ar speciālistiem. Nākamie iesniegumi ir prognozējami. Vecpilsētā ir daudz nekustamo īpašumu, kam vajag pieteikties uz līdzfinansējumu, un būs labi, ja pieteiksies, bet tas ir atkarīgs no īpašniekiem. Ja negatavojas neko darīt savā īpašumā, tad arī nekas nenotiks. Nav pamata taupīt uz mākslas pieminekļu restaurācijas programmas,» pauda M. Putniņa.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.