Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Atkārtoti lems par koku ciršanu pie Skaistkalnes katoļu baznīcas

Bauskas novada pašvaldības vides un attīstības komitejas sēdē ceturtdien, 14. jūlijā, atkārtoti tiks skatīts jautājums par atļauju koku ciršanai ārpus meža īpašumā “Skaistkalnes Romas katoļu baznīca”, portālu informēja pašvaldībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iepriekšējā komitejas sēdē sagatavotais lēmumprojekts tika atbalstīts, bet, skatot šo jautājumu domes sēdē 30. jūnijā, lēmums netika pieņemts. Pieci deputāti -Jānis Dūmiņš, Arnolds Jātnieks, Ingmārs Līdaka, Guntis Kalniņš – bija pret. Tikpat liels deputātu skaits sagatavoto lēmumu atbalstīja. Par balsoja Raitis Ābelnieks, Inita Nagņibeda, Līga Rimševiča, Ināra Pētersone, Aivars Mačeks, septiņi atturējās (Laine Baha, Voldemārs Čačs, Juris Krievs, Solveiga Lineja, Vilnis Gailums, Rihards Melngailis, Jānis Silgalis), bet balsojumā nepiedalījās Mārtiņš Mediņš.

Izvērstāk savu viedokli, kāpēc balso pret, pamatoja deputāts Ingmārs Līdaka. “Balsoju pret un esmu kategoriski pret, jo man ir absolūti nepieņemams pieprasījumā minētais iemesls koku ciršanas atļaujas pieprasīšanai – teritorijas sakopšana. Man visu mūžu ir bijis cits priekšstats, ko nozīmē teritorijas sakopšana. 15 zaļojošu koku nociršana manā skatījumā nekādā veidā nav teritorijas sakopšana,” domes sēdē klātesošajiem norādīja I. Līdaka.

Viņš atzīmēja, ka Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes Zemgales reģionālās nodaļas atzinumā minētas divas lietas, kuras būtu ieteicams izdarīt. “Vēlams sertificēta arborista slēdziens par katra koka individuālo stāvokli, kā arī izstrādāts Skaistkalnes katoļu baznīcas tuvākās apkārtnes apzaļumošanas plāns. Pievienotajos dokumentos pie lēmumprojekta, es neredzēju ne vienu, ne otru. Klāt bija Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) speciālistu atzinums, bet jāatzīmē, ka šie lietpratēji uz koku skatās kā uz unikālu bioloģisko vērtību, bet nelūkojas uz šī koka tālāko dzīvotspēju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Arborista slēdzienā būtu profesionāli minēts, vai šis koks apdraud kaut ko, kāds ir tā mūžs, cik tas ir dzīvotspējīgs. DAP speciālisti atzina, ka seši koki, kuri atbilda tiem stumbra izmēriem, kad ir vajadzīgs saskaņojums, nekādu bioloģisko vērtību nesastāda. Taču tas nenozīmē, ka tie nerada ainavisko vērtību. Pirms 100 gadiem Latvijā mājas bija diezgan klajās vietās. Pareizāk sakot, ap cilvēku īpašumiem koku stādījumi netika veidoti, taču pagājušā gadsimta 20. gados pie mājām sāka stādīt kokus, lai šī apbūve sāktu iekļauties dabiskajā vidē. Braucu garām Vecumnieku baznīcai, un man pašam personīgi tā patīk labāk šāda ar lapotņiem nekā bez tiem. Ēka ar kokiem parāda to mūsu latviešu dzīvesziņu un mēģinājumu tuvoties dabai,” sacīja I. Līdaka.

Viņš aicināja atkārtoti sagatavot pieteikumu, izvērtējot apstākļus detalizētāk.

Jau vēstījām, ka Bauskas novada pašvaldībā 2022.gada 23.martā tika saņemts Skaistkalnes Romas katoļu draudzes iesniegums ar lūgumu saskaņot ārpus meža zemes augošu koku ciršanu Skaistkalnes Romas katoļu baznīcas īpašumā. Koku ciršanas pamatojums (mērķis) minēts – Skaistkalnes Romas katoļu baznīcas teritorijas labiekārtošana.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Publiskajā apspriešanā par paredzēto divdesmit koku ciršanu pie Skaistkalnes katoļu baznīcas, kas nepieciešama  dievnama teritorijas labiekārtošanai, pārsvarā tika saņemtas atbalstošas atsauksmes.

Pašvaldībā informēja, ka publiskās apspriešanas gaitā iesniegtas 94 aptaujas anketas. Ieceri pilnībā atbalstījuši 65 respondenti, pret koku ciršanu bijuši 16 respondenti, seši norādījuši, ka ieceri daļēji atbalsta. Septiņas aptaujas lapas nebija iespējams identificēt.

Iedzīvotāji, atbalstot koku ciršanu, bija aptaujas anketās minējuši, ka senie koki rada ēkai apdraudējumu, koku ciršana nepieciešama teritorijas sakopšanai, koki ir bīstami cilvēku dzīvībai, to likvidēšana vajadzīga sakrālā laukuma izveidei, lai būtu līdzīga ainava kā Aglonā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pretējās puses viedokļi: koki ainavā ir tie, kas izceļas, piesaista skatu, koks ir  kā dabas baznīca, tā ēnā var atpūsties. Koki ir iepriekšējo paaudžu vēstījums šodienai. Nocirst kokus būtu neapdomīgi.

Aptaujas dalībnieki, kuri daļēji atbalstījuši šo ieceri, norādījuši, ka koki nav vis jānocērt, bet jāizkopj to vainags, bīstamākās daļas likvidējot.

Saskaņā ar Vecumnieku novada domes 2014. gada 26. marta saistošo noteikumu «Par koku ciršanu ārpus meža» 14. punktu pēc publiskās apspriešanas procedūras pabeigšanas pašvaldība apkopo, izvērtē publiskās apspriešanas rezultātus un pieņem lēmumu par atļaujas izsniegšanu koku ciršanai ārpus meža vai par atteikumu izsniegt atļauju.

Foto: Uldis Varnevičs

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (12)

 1. Kad jūnija sākumā prasīju Mediņam par koku ciršanu ,viņā atbildēja, ka viss, kas bija cērtams, ir nocirsts un nekas vairs netiks cirsts. Nu kam lai tagad tic???

  19
  1
 2. Teritoriju sakopt VAR bez lielo koku zagēšanas,pieaiciniet dārznieku,kurš mācēs izveidot skaistu ainavu.Pliku lauku vienmer paspēs uztaisit.Man patika ta ka bija.Tagad tur vairs neeju.Paldies ,tiem kas balsoja pret.

  20
  2
 3. Kā jau Līdaka, gluma radība, un varbūt ir vērts atcerēties pasen atpakaļ viņa no Saeimas tribīnes pausto sakarā ar jaunas AES celšanu nojaucamās Ignalinas AES vietā. Tad šis kungs bija kategoriski pret AES celšanu Baltijas teritorijā, bet minēja arī to, ka tepat līdzās jaunceļamajām AES Baltkrievijā un Kaļiņingradas anklāvā nebūšot nekādas vainas un tās Latvijai apdraudējumu neradīšot. Vien jājautā, pie kurām Latvijas “durvīm” celtā AES ir drošāka? Līdakasprāt, tā kas nav mūsu…. Arī tie koki Līdaciņ tev ir vienīgi sevis izrādīšanai, jo diez ko tu dziedātu, ja tava īpašuma pamatus grautu nepiedodami tuvu tiem savulaik iestādīti vai pat paši ieauguši koki?

  6
  15
 4. Mani vajag pie koku izkopšanas, nevis koku zāģēšanas ! To jau gan Līdakam vajadzētu zināt. Seši no kokiem ir bīstami baznīcai, bojāti, divi no tiem izcilājuši baznīcas mūra žogu, ko šeit var vērtēt arborists ? Kas šobrīd ir svarīgāks – glābt baznīcu, vai gaidīt lai koki gāžas tai virsū ?

  4
  15
 5. Jā asiņainā krievijas nauda tiek atmazgāta veiksmīgi caur Latvijas katoļu baznīcu

  10
  3
 6. ja jau jūs esat tādi koku aizstāvji, tad kur jūs bijāt laikā kad zāģēja kokus pie Rundāles pils, krietni vien lielākā daudzumā nekā tagad pie Skaistkalnes baznīcas?

  3
  8
 7. vai tad Mežotnes baznīca, jā, tieši baznīca, kā apgalvoja tolaik Rundāles domes pārstāvji pieder katoļu draudzei, kuras atjaunošanā tika piesaistīta Baltkrievijas nauda? Izskatās, tā ir nevis katoļu, bet Okmaņa “draudze”

  4
  6
 8. nu nevar daži aizmirst laikus, kad kopā ar paulīniešu Jāni varēja “sabīdīt” projektus naudas apgūšanai ar puķu dobju ierīkošanu un citiem nenozīmīgiem projektiem. Beidzot ir darītājs, kas šādiem projektiem pārvilka svītru, jo Skaistkalnes baznīca nav arhitektūras brāķis, kas būtu jāaizsedz ar efejām vai šajā gadījumā kokiem. Baznīcas īpašuma sakārtotāji domā valsts mērogā un pat plašāk, lai atgūtu kādreizējo Skaistkalnes godu, un te ar dažām puķu dobēm un krūmu audzēm nebūs gana, kā domāja iepriekšēji “darītāji” un daži joprojām domā. Tad bļaut vajadzēja, kad Skanis visus kokus Bauskas pils austrumu nogāzē un ne tikai tur nogāza, lai panorāma pavērtos uz pili, kur tad bijāt?. Arī baznīcas svētki Kanapene pagasta pārvaldei un bijušajai Vecumnieku novada pārvaldei ,izskatās, gar degunu, arī nauda, ko tērēja gadatirgus un tingeltangeļa rīkošanai gar degunu, Mediņš vainīgs, vai ne?

  4
  12
 9. Kad tiek apmeklēta frizētava un matu griešana, pielīdzināšana nevienu nesatrauc – tas pats ar parka kokiem – tad gan vecie jāizvāc, gan jāapgriež – tas atkarībā no sākotnējā koku stādījuma nodoma. Gribi mūža koku rezervātu kā Moricsala, vai kā dārznieka devumu – Rundāles pils dārzu – parku. Ir izvēle…

  2
  8
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.