
Piektdien, 21. februārī, Jauncodes bibliotēkā novadnieku sarakstīto grāmatu saimei pievienojās vēl viens baušķenieces Silvijas Dubultes darbs «No Latgales līdz Mēmeles lokiem».
Grāmatā apkopotas autores atmiņas par vecāku plašajām dzimtām, kā arī dzīves emocionālu mirkļu iedvesmotie dzejoļi.
Iespēju izdot grāmatu Silvijai Dubultei dāvinājuši bērni – dēls Jānis un meitas Ieva un Anna. «Mamma vienmēr ir rakstījusi dzejoļus, tāpēc gribējām, lai top kaut kas paliekošs ģimenei, lai arī mazbērniem paliek pierakstītās atmiņas. Ceram, ka būs arī kāds turpinājums šai grāmatai,» pasākumā atklāja autores meita Anna Taube.
Silvija Dubulte atzina, ka, veidojot grāmatu, bija jāizšķiras, vai publicēt tikai dzejoļus, tomēr viņa izlēmusi par labu abu vecāku dzimtu etnostāstiem, papildinot tos ar dzeju.
«Dzimtas ir lielas, un iespējams, kāds pēcnācējs gribēs par tām tuvāk uzzināt vai varbūt pats vēl piestrādāt, lai turpinātu šo darbiņu,» sacīja S. Dubulte. Grāmatas priekšvārdā viņa arī atzinusi, ka veidot grāmatu rosinājusi kāda Kārļa Ulmaņa atziņa: «Nodzīvojiet savu mūžu tā, ka atstājiet kaut ko paliekošu nākamajām paaudzēm – akmenī kaltu, dabā veidotu vai grāmatā rakstītu.»
Kā atklāja autore, abas vecāku dzimtas – Strodi un Miglinieki – nāk no Latgales, nelielā Rogovkas ciema apmēram 28 kilometrus no Rēzeknes, kas bijis šūpulis daudzām kultūras personībām. Vecvecāki un vecāki tur uzauguši un pavadījuši jaunības gadus. Kara laikā un pēc tā situācijas spiesti gan devušies bēgļu gaitās uz Kurzemi. Tur Silvijas Dubultes mamma strādājusi par pirmo četru klašu skolotāju, tētis bijis grāmatvedis. Silvija un viņas māsa Anna piedzima Kazdangā, tur pavadīja arī skolas gadus. Vēlāk Silvija Dubulte studēja Latvijas Universitātes Svešvalodu fakultātē. Mēmeles krastos Silvija nonāca, kad viņas dzīvesbiedru Jāni nosūtīja strādāt uz Bausku. Iepazīstot šīs dzimtu gaitas Latvijā, saprotams ir arī grāmatai izvēlētais nosaukums «No Latgales līdz Mēmeles lokiem».
Silvija Dubulte speciāli dzimtas vēsturi nav pētījusi, un viņas mērķis nekad nav bijis meklēt informāciju arhīvos vai citos avotos. Grāmatā ir viņas pašas bērnības atmiņas, ko reiz stāstījuši vecāki. Tāpat ar stāstiem dalījušās arī māsīcas.

Grāmatas atvēršanas pasākumam autore bija sagatavojusi aizraujošu stāstu par dzimtas locekļu likteņu līkločiem. Aplūkot varēja arī fotogrāfijas no dzimtas albuma, no kurām tikai dažas ir ietvertas grāmatā. Piemēram, uz vāka redzama vecmāmiņa Eleonora, vectētiņš Benedikts, māsa Anna un mazā Silvija. Autore atklāja, ka bērnībā viņai ļoti nepatika fotografēties, tāpēc visās bildēs sejas izteiksme esot visai nepamierināta. Ģimenes kopbildē mamma meitēnu pat turējusi aiz kleitas, jo Silvija tik ļoti negribēja bildēties.
Grāmatā iekļauti dzejoļi par dažādām tēmām: vietām, kurās autore dzīvojusi, personībām, kas viņu iedvesmojušas, arī puķēm, mīlestību. Emocionāli ikdienas brīži ir tie, kas Silviju Dubulti iedvesmo radīt dzeju. Kad dzejolis «ienācis prātā», tas uzreiz tiek pierakstīts, lai neaizmirstos.
Silvija Dubulte rakstījusī jau studiju gados, taču rakstīšanu uz laiku iepauzējušas rūpes par ģimeni. Tomēr dzimto māju apmeklējums Latgalē jau pensijas gados uzvirmojis tādas emocijas, ka viņa atkal atsākusi rakstīt. «Es vienkārši tā norakstu savu ikdienu un problēmas. Kad esi pensijā, kaut kas ir jādara. Cits aizraujas ar rokdarbiem, cits nodarbojas ar ko citu,» atklāj S. Dubulte. Viņa raksta arī dienasgrāmatu, kas ļoti palīdzējusi tikt pāri grūtiem brīžiem laikā pēc vīra zaudēšanas pirms četriem gadiem.
Tāpat par rakstītmīlestību S. Dubulte pateicas savai iedvesmotājai – literatūras skolotājai Vilmai Rozītei, kura bijusi izcila pedagoģe.
Atvēršanas svētku uzrunā Jauncodes bibliotēkas vadītāja Inta Krieviņa grāmatas salīdzināja ar pūra lādēm, piebilstot, ka «No Latgales līdz Mēmeles lokiem» ir Silvijas Dubultes ar lielu atbildību lolots pūrs.
No autores uzzinām, ka viņa no līdz šim sarakstītā grāmatā labprāt apkopotu īpašos atslēgu stāstus – patiesus stāstus par cilvēkiem, kuri pazaudējuši un atraduši atslēgas. Maza grāmatiņa varētu būt veltīta arī bērnu dzejoļiem–mīklām.
Grāmata izdota nelielā metienā, tāpēc to iegādāties nevarēs, taču interesentiem tā būs pieejama Jauncodes bibliotēkā.
Reklāma