Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bauskā par 2,7 miljoniem eiro izbūvēs grupu dzīvokļus personām ar garīga rakstura traucējumiem

Lai nodrošinātu sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu, Bauskā tiks pārbūvēta ēka Slimnīcas ielā 4, kur atradīsies 16 grupu dzīvokļi un būs pieejams pakalpojums «Atelpas brīdis», informēja Bauskas novada pašvaldības attīstības un plānošanas nodaļas projektu vadītāja Antra Bagone.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Maksimālais iemītnieku skaits izveidotajos grupu dzīvokļos šajā ēkā būs 16 personas. Foto: Ivars Bogdanovs

Līdz šim ēka bija nodota bezatlīdzības lietošanā biedrībai «Latvijas Sarkanais Krusts» un tajā tika izmitināti sociālā aprūpes centra «Derpele» klienti, kuri marta nogalē pārcēlās uz jaunām, izremontētām telpām «Anckaišos» Mežotnes pagasta Garozas ciemā.

A. Bagone atklāja, ka ar 1. aprīli īpašums Slimnīcas ielā ir pilnībā atbrīvots un nodots Bauskas novada pašvaldībai, lai varētu sākt būvdarbus. Ēkā iecerēts izveidot grupu dzīvokļus, kurā tiks izmitināti cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem.

Bauskas novada sociālā dienesta pārstāve Daiga Supe paskaidroja, ka grupu dzīvokļu pakalpojumu varēs izmantot pilngadīgas personas ar viegla un vidēja rakstura garīgiem traucējumiem. Pakalpojums tiks piešķirts atbilstoši šo personu vajadzībām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc projekta «Atver sirdi Zemgalē» datiem jaunajā apvienotajā Bauskas novadā ir izvērtētas 72 pilngadīgas personas ar garīga rakstura traucējumiem. Grupu dzīvokļu pakalpojums Slimnīcas ielā 4 tiks izveidots ar 16 vietām. D. Supe norādīja, ka priekšroka pakalpojuma izmantošanai būs Bauskas novada iedzīvotājiem. Ja visas pakalpojuma vietas kādā brīdī neizdosies aizpildīt, pakalpojumu varēs iegādāties citu novadu pašvaldības savu iedzīvotāju izmitināšanai.

«Grupu dzīvokļu mērķis ir cilvēkam, kurš nāk no sociālās aprūpes institūcijām vai kurš potenciāli var nokļūt ilgstošās sociālas aprūpes institūcijā un ir pieradis pie pastāvīgas aprūpes, iemācīt aprūpēt sevi pašam – uzturēt un sakopt vidi sev apkārt, izmazgāt veļu, pagatavot ēst, apgūt finanšu pārvaldības prasmes. Personai būs pašai jāapmaksā savi komunālo pakalpojumu rēķini par siltumu, ūdeni, elektrību, kā arī jāapzina citas prasmes pastāvīgai dzīvei,» skaidro D. Supe.

Viņa atklāja, ka grupu dzīvokļu iemītnieki dzīvos patstāvīgi savos dzīvokļos pa vienam, vienlaikus saņemot nepieciešamo sociālo darbinieku atbalstu. Personas varēs lietot ēkā izveidotās koptelpas, lai socializētos un līdzdarbotos kopējās aktivitātēs, kā arī izmantot dienas aprūpes centru un specializētās darbnīcas, kuras tiks izveidotas daudzfunkcionālajā sociālo pakalpojumu centrā Rūpniecības ielā 9. Ēkā diennakti atradīsies dežurants, kurš uzraudzīs grupu dzīvokļu iemītnieku dienas gaitas un sekos līdzi, lai šeit neatrastos nepiederošas personas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā lielisku piemēru šādam pakalpojumam D. Supe minēja sociālo pakalpojumu centru «Laipa», kurš atrodas Jelgavas novada Kalnciemā. Tur pašlaik mitinās seši Bauskas novada iedzīvotāji. Centrs pagājušajā vasarā svinēja gada jubileju. Pirmajā darbības gadā grupu dzīvokļu iemītnieku vidū izveidojušās divas jaunas ģimenes, viens iemītnieks apguvis patstāvīgai dzīvei vajadzīgās prasmes un iemaņas tādā līmenī, ka sācis neatkarīgas dzīves gaitas. Centra pirmā stāva darbnīcā darbojas sociālais uzņēmums «Easy Pack», kas ražo kartona iepakojumu – gan kastes, gan dizaina priekšmetus. Tajā nodarbināti vairāki grupu dzīvokļu iemītnieki, kuri apguvuši darba prasmes un iemaņas strādāt algotu darbu un patstāvīgi pelnīt sev iztiku.

«Ļoti ceram, ka arī Bauskas novadā uzradīsies kāds uzņēmējs, kurš būtu gatavs dibināt sociālo uzņēmumu un radīt darba vietas personām ar garīga vai fiziska rakstura traucējumiem. Šāds komersants mūsu novadam būtu ļoti nepieciešams. Tā būtu lieliska iespēja grupu dzīvokļu iemītniekiem nopelnīt sev papildu iztiku un apgūt jaunas prasmes, kā arī sagatavoties pilnībā patstāvīgai un neatkarīgai dzīvei,» sacīja D. Supe, vienlaikus uzsverot, ka grupu dzīvoklis nav mītne, kurā plānota personas uzturēšanās līdz mūža beigām. Tas ir solis jeb pārejas posms, kurā, apgūstot nepieciešamās prasmes un iemaņas patstāvīgai dzīvei, cilvēks būs gatavs spert nākamo soli un pārcelties uz pilnībā patstāvīgu dzīvi sociālajā dzīvoklī. Līdztekus grupu dzīvokļiem iecerēts veidot arī pakalpojumu «Atelpas brīdis» pieaugušajiem ar četrām pakalpojuma vietām. «Atelpas brīdis» klientiem tiks piedāvāti sociālās rehabilitācijas pakalpojumi – fizisko aktivitāšu istaba un sensorā istaba.

Visā ēkā tiks nodrošināta vides pieejamība, atjaunoti iekšējie inženiertīkli (ūdensapgāde, kanalizācija, ventilācijas sistēma, elektroapgāde, apkures sistēma, elektronisko sakaru un tīklu sistēmas), tiks demontēts esošais žogs un labiekārtota teritorija ap nekustamo īpašumu – izveidoti apstādījumi ar dekoratīvo apgaismojumu, bruģēti celiņi, uzstādīti parka soliņi, velonovietnes un izveidotas autostāvvietas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pārbūvējot ēku, plānots atjaunot arī ēkas vienstāva piebūves daļu, kurā atrodas Bauskas novada pašvaldības kapitālsabiedrība SIA «Zemgales mutes veselības centrs», lai abas ēkas iegūtu vienotu veidolu pilsētvidē un inženierkomunikācijas katrai ēkai būtu lietojamas un uzskaitāmas atsevišķi.

Bauskas novada attīstības un plānošanas nodaļas projektu vadītāja Antra Bagone informēja, ka martā noslēdzās būvdarbu iepirkuma izvērtēšana. Pašvaldības izsludinātajā iepirkumā startēja trīs būvfirmas. Dārgākais piedāvājums – 2 656 636 eiro (bez PVN) – saņemts no pilnsabiedrības «P un P Būvniecības grupas». Uzņēmums «Panevėžio statybos trestas» darbus piedāvāja veikt par 2 530 537 eiro. Lētākais piedāvājums iesniegts no SIA «Ekoteh būve» – 2 259 283 eiro (bez PVN).

Atbilstoši vērtējuma kritērijiem iepirkumā par uzvarētāju atzīta SIA «Ekoteh būve», līguma summa, ieskaitot PVN, ir 2 733 732 eiro. Būvuzraudzība ēkas pārbūvei uzticēta SIA «Akorda».

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pašvaldībā skaidro, ka projekta «Deinstitucionalizācijas plāna īstenošana Bauskas novadā» kopējais budžets ir 4 415 667 eiro, no tiem Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums – 901 403 eiro, valsts budžeta finansējums – 153 902 eiro, valsts budžeta dotācija – 35 327 eiro, bet lielāko projekta daļu finansēs no pašvaldības līdzekļiem, tam atvēlot 3,3 miljonus eiro.

Projektā plānots atjaunot ēku Rūpniecības ielā 9 Bauskā 267 kvadrātmetru platībā un izbūvēt piebūvi 295 kvadrātmetru platībā, izveidojot sabiedrībā balstītu pakalpojumu infrastruktūru – daudzfunkcionālo pakalpojumu centru pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem un bērniem ar funkcionāliem traucējumiem. Šajā projektā ietilpst jau minēto grupu dzīvokļu izveide Slimnīcas ielā 4 un pakalpojuma «Atelpas brīdis» ieviešana, kā arī ēkas Zaļajā ielā 33 pielāgošana ģimeniskai videi pietuvināta pakalpojuma izveidei ārpusģimenes aprūpē esošiem bērniem.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (22)

 1. Eu, nu baigi feini, ka pašā centrā tagad mitināsies mazliet ķertie. Tas tiešām Bauskai sen bija vajadzīgs!

  16
  19
 2. Iecavā taču jau ir tāda profila pansionāts. Jau ir nojaukts? Varbūt dzīvokļus vajag arī jaunajām ģimenēm? Latvijā ir destruktīva naudas ieguldīšana daudzās sfērās- bez pozitīvas atdeves nākotnē. Kas liek ieguldīt naudu lēnā un komfortablā izmiršanā? 2,7 miljoni -tas ir apmēram 60 dzīvokļu mājas būvniecības izmaksas pirmskrīzes periodā.

  16
  3
 3. Nu ja, kas pašvaldībai liedz būvēt īres namu? Bauskā ir akūts dzīvojamās platības trūkums! Kur tad jaunajiem palikt vai ienācējiem? Privātie nebūvē jau sen, pēdējās bija Zeltiņa būves, kas tapušas Bauskā un ar to viss jaunbūvju daudzdzīvokļu namu eposs ir noslēdzies.

  20
  1
 4. Vai paši potenciālie iemītnieki nevēlētos dzīvoklīti ārpus pilsētas centra ar iespēju kautvai kopt mazdārziņu līdzās dzīvesvietai. Ko te pašā centrā, sēdēs uz soliņa visu dienu vai staigās pa veikaliem un skatoties uz nemitīgi kāpjošajām cenām tikai saasinās savu diagnozi. Šis projekts izskatās pēc maksimāla otkata, cilvēcības te nav

  39
  6
 5. Ura, biedri! Iedzīvotājiem jāsit plaukstas! Rajona politbirojs sekmīgi turpina iedzīvotāju naudas “apgūšanu”.

  7
  6
 6. stulbs projekts. Nav runa par to, ka jādomā arī par šiem cilvēkiem, taču, kā jau te citi komentētāji norādījuši, kāpēc mums nav neviena projekta ar reālu pienesumu nākotnei? Pretenzijas par to pašu dzīvokļu nebūvēšanu pilnīgi pamatotas!

  21
  4
 7. Nesmu pret šādiem dzīvokļiem. Vai tiešām bija vajadzīgs to Bauskas centrā. Bauskas novadā manā skatījumā ir pietiekoši daudz ēkas kurās izmitināt šos ļaudis. Cik zināms Brunavas pagastā atrodas Mežgaļu skola, kura ir ideālā stāvoklī.

  25
  3
 8. Kāds normāls ūkis ar pievienoto vēsturisko vērstību – remontējam, piesaustam ESF uz nebēdu un tad pēkšņi ūķis pazūd. pazūd arī iedzīvotāji. Tā Derpele ar Euro remontu dzīvi Mežotnes prfenē, tagad centrā uz slumu cilvēku rēķina vēl kaut nko sakārtosim, tad nopārdosim, lai skaisti. Cita jau skaista nekā nav…

  4
  5
 9. Pašvaldība rūpējas par pašu nākotni. Kaut nu ātrāk šamie uz turieni pārvietotos !

  6
  3
 10. Dullā Marta-atbile Tev
  Manuprāt,ka esi ķertā Tu!
  Tie ir tādi paši cilvēki, ka Tu!
  Mēs piedzimstot neizvēlamies,kur,kad,kāpēc un kam?
  Pārējais bez komentāriem!

  11
  2
 11. Ļoti priecē, par to, ka domā un dara šo cilvēku labā, bet šo ēkas izmantošanu tādam projektam ir galīgi garām, piekritīšu kā jau pirmīt minēja cilvēks, vajadzētu izmitināt tuvāk kautkādam parkam vai kur ir iespēja dārziņu vietām, izskatās tas tiešām pēc neapdomātas rīcības un naudas izšķērdēšanas! #KNAB

  15
  1
 12. Bauskas iedzīvotāju empātijas līmenis ir vnk graujošs: “Nobāzīsim tos trakos pēc iespējas tālāk, lai MUMS NORMĀLIEM te nav centrā uz viņiem jāskatās.” Pašiem nelabi nepaliek?

  8
  6
 13. vai arī tiem daudzajiem draugiem, radiniekiem un paziņām, kas masveidā bez attiecīgām zināšanām tika iekārtoti “pelēkajā mājā” un citās līdzīgas nozīmes ēkās, nebūtu laiks sākt strādāt strādāt lietderīgu darbu, uz sabiedrības rēķina gana ilgi dzīvojuši vai tad nebūs jau socializējušies?

  7
  1
 14. Te jau nav runa tik daudz par empātiju, kā par šīs vietas piemērotību. Nu, nav tā īstā vieta, nav…

  10
  1
 15. Zemgales Mutes Veselības Centru iefiresim autoostā!Bez problēmām!Izmetis āra pāris tos kibickus un vieta būs!Punkts!

  2
  3
 16. Pansionāts jau bija bijušajā infekcijas slimību nodaļā, kas ir arī Zemgales mutes veselības centra ēka.
  Tagad laikam pensionārus aizvāca uz Mežotnes profskolu. Vai viņiem kāds jautāja kur viņi grib dzīvot? Vai grib pa logu redzēt cilvēkus un dzīvību vai grib būt lauku vienmulībā. Pensionārus deportēja, ēkas funkciju likvidēja un atkal var apgūt miljonus mainot profilu, pārbūvējot. Vai empātija pret pensionāriem tika izrādīta?

  7
  1
 17. Darbavietas? Veseliem un jauniem darbavietas ir gandrīz tikai Rīgā. Slimiem vai mazliet slimiem ir vājas cerības uz darbavietām Bauskā, ja nu vienīgi pie slēptiem vergturiem. Galvenais ir apgūt miljonus, pārējais ir pakārtoti. Šādos objektos būs daudz darbavietu ar relatīvi vieglu darbu, var daudz ko “norakstīt”, slimi un veci daudz ko nesaprot, nezina un neprotestē.

  5
  1
 18. Gribiet aurot – aurojiet! Tikai ejiet to darīt pie Labklājības ministrijas.
  Likums saka – šāda vieta ir jāveido un projekta nosacījumi saka, ka tā nevar atrasties nomalē, tai jābūt centrā. Un gan par likumiem, gan projektu nosacījumiem-lūdzu- saulainu taciņu uz Labklājības ministriju!
  Ķērcat te kā tādi krauķi bez sajēgas.

  1
  3
 19. Interesanti gan, pensionārus uz tumšajiem un miglainajiem laukiem, slimos obligāti uz centru? Iecavas pansionāts nemaz nav centrā. Izklausās pēc blefa vai muļķības.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.