Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bauskas muzejā būs apskatāma novadnieka Viļa Roberta Lingas gleznu izstāde

No piektdienas, 1.novembra, Bauskas muzejā būs apskatāma novadnieka gleznotāja Viļa Roberta Lingas 125 gadu jubilejas piemiņas izstāde, portālu informēja Bauskas muzeja Mākslas nodaļas vadītāja Ieva Bronko-Pastore.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa atklāja, ka Vilis Roberts Linga /1899-1962/ dzimis Bornsmindes (tagad – Īslīces) pagasta “Smilgās”. 1920.gadu otrajā pusē uzsācis studijas Latvijas Mākslas akadēmijā profesora Vilhelma Purvīša ainavu meistardarbnīcā, kuru absolvējis 1931.gadā un ieguvis mākslinieka gleznotāja grādu.

Studiju laikā Linga darbojās kā Mūkusalas mākslinieku apvienības biedrs. Tā bija Latvijas Mākslas akadēmijas audzēkņu grupa, kurus vienoja līdzīgas intereses mākslā, literatūrā un mūzikā. Šī grupējuma sākums iezīmējas 1926. gadā, kopā bija sanākuši 15 studenti: Ansis Artums, Oļģerts Saldavs, Arturs Jūrasteteris (Jēgers), Oskars Kalējs, Oskars Norītis, Arnolds Nulītis, Jūlijs Jēgers, Arvīds Egle, Fricis Ešmits, Pauls Puzinas, Vilis Linga, Kārlis Neilis, Eduards Melbārdis, Voldemārs Jēkabsons un Jānis Zvirbulis.

Pēc studijām un dalības mūksaliešos Vilis Linga atgriezās Bauskā, lai strādātu par zīmēšanas skolotāju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

1937. gadā Vilis Linga pārcēlās uz Jelgavu. Tur viņš iekārtoja mākslas priekšmetu un grāmatu veikalu, kas reizē bija arī vietējo mākslinieku un amatnieku darbu krājums. Lai gan tirgotava tika ierīkota ar nelielu kapitālu, tā izcēlās ar estētisku gaumi un māksliniecisku izpratni. Sortimentā: gleznas, grafikas, grāmatas, podniecības darbi, kalumi, audumi, koka un ādas izstrādājumi. Šajās telpās gleznotājs ierīkoja arī mākslas studiju, kuru vakaros varēja apmeklēt ikviens interesents.

Veikalā par pārdevēju Vilis Linga pieņēma meiteni no Auces, Veru Rūmīti, kura drīz vien kļuva par gleznotāja dzīvesbiedri. Savas kāzas pāris svinēja 1940. gada rudenī.

Foto: Bauskas muzeja arhīva

Bez gleznošanas Vilim Lingam bija arī citas mākslinieciskās izpausmes: trauku apgleznošana, dzintara apstrādāšana rotām, kā arī ādas apstrāde. Mākslinieks izgatavoja grāmatu vāciņus, kabatas portfeļus, grāmatzīmes un citus ādas izstrādājumus – Linga tos dāvināja uz dažādiem svētkiem un jubilejām saviem piederīgajiem, darba kolēģiem un draugiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sākoties Otrajam pasaules karam 1941. gadā, Vilis Linga veikalu bija spiests likvidēt. Frontes līnija pietuvojās Jelgavai un Lingu ģimene pārcēlās uz Dobeli. Pēc kara visa ģimene atgriezās mākslinieka dzimtajā pusē – Bauskā, kur Vilis strādāja par zīmēšanas, rasēšanas un mākslas vēstures skolotāju vairākās skolās.

1950. gadu beigās pasliktinājās gleznotāja veselība. Daudz laika Vilis Linga pavadīja sanatorijās, kad arī tapa ievērojama daļa no mākslinieka gleznotajām ainavām. Vilis Linga miris 1962. gada 9. februārī un apglabāts Važītes kapos, Rundāles pagastā.

Vilis Linga bija īstens Purvīša skolnieks, kas izpaudās viņa daiļradē. Pārsvarā mākslinieks gleznoja ainavas, klusās dabas, mazāk pievērsās portretu glezniecībai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izstādē būs aplūkojami gleznotāja darbi no Bauskas muzeja krājuma un Lingu ģimenes privātkolekcijas.

Bauskas muzejs izsaka pateicību Viļa Roberta Lingas ģimenei par atbalstu izstādes tapšanā. Izstāde Bauskas muzejā būs apskatāma līdz 24. novembrim.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.