Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bauskas muzejā būs apskatāma Rasas Jansones “Izlīguma izstāde”

No sestdienas, 11.februāra, līdz 9.aprīlim Bauskas muzejā būs apskatāma Rasas Jansones personālizstāde “Izlīguma izstāde”, kas būs pirmā personālizstāde mākslinieces dzimtajā pusē, aģentūru LETA informēja Bauskas muzeja Mākslas nodaļas vadītāja Ilga Balode.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izstādes atklāšana un tikšanās ar mākslinieci paredzēta sestdien, 11.februārī, plkst.13.

Trīs izstāžu zālēs apskatāmā izstāde būs Jansones pirmā personālizstāde dzimtajā pusē. Jansone ir dzimusi Bauskā, un līdz pat deviņdesmito gadu sākumam mācījās un dzīvoja Gailīšu pagasta “Uzvarā” – bijušajā slavenajā kolhozā, zināmā visā Padomju Savienībā. Studējot Latvijas mākslas akadēmijā, profesionālās gaitas mākslinieci likumsakarīgi un uz palikšanu saistīja ar Rīgu.

Tā kā Bauskas mākslas skola ir dibināta tikai 1989.gadā, Jansone nepaspēja tajā mācīties un līdz ar to pazuda no novada mākslas kopienas redzesloka, tādēļ palika arī ārpus biedrības “Meistars Gothards” 2021.gada vasarā izdotās grāmatas “Mākslinieki. Bauska. Iecava. Rundāle. Vecumnieki”, skaidro Balode. Kad visi pārpratumi tika noskaidroti, Bauskas muzejs ieplānoja Jansones personālizstādi kā dāvanu un atgriešanos mājās pēc nu jau gandrīz 20 Rīgā pavadītiem gadiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Izlīguma izstādē” tiek apvienoti vairāki mākslas izteiksmes veidi – instalācija, glezniecība, kolāžu māksla un ar mākslas kritiku saistīts izpētes darbs padomju Latvijas presē. Mūsdienās mākslas veidi arvien vēl turpina saplūst, ļaujot māksliniekiem brīvi starp tiem pārvietoties – un arī tas ir viens no izlīguma veidiem. Tomēr trešais un pats galvenais izlīgums Bauskas izstādē ir saistīts ar Jansones promocijas darba izpētes tēmu Latvijas Mākslas akadēmijas doktorantūrā – ar Jaunavas Marijas lomu Latvijas laikmetīgajā glezniecībā.

Foto: no Rasas Jansones albuma

Jansone absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) glezniecības nodaļu 2002.gadā, patlaban studē LMA profesionālā doktora studiju programmā. Viņa darbojas glezniecības un instalāciju žanrā. Jansone konsekventi strādājusi ar feminisma tēmām, kā iedvesmas avotu un darba izejmateriālu izmantojot gan mākslas vēsturi, gan savas ģimenes sieviešu prakses un pieredzes.

Līdz šim Jansone sarīkojusi 15 personālizstādes, piedalījusies neskaitāmās grupu izstādēs Latvijā un ārzemēs. Paralēli mākslas praksei viņa regulāri publicējas Latvijas kultūras presē un portālos – “Rīgas Laikā”, “Satori.lv”, “Punctummagazine.lv”, “kinoraksti.lv” un citos. 2020. un 2022.gadā Jansone nominēta Normunda Naumaņa vārdā nosauktajai “Gada balvai” mākslas kritikā. Jansones darbi atrodas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Latvijas Fotogrāfijas muzeja kolekcijās, Māra un Irinas Vītolu privātkolekcijā, Jāņa un Dinas Zuzānu privātkolekcijā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.