Decembrī Bauskas muzejs aicina apmeklēt izstādi “Kur mājo Ziemassvētku brīnums?”, kā arī namiņu gatavošanas radošās darbnīcas, portālu informēja Bauskas muzeja mākslas nodaļas vadītāja Ieva Bronko-Pastore.
Viņa atklāja, ka izstādē aplūkojamas visdažādākās mājiņas, kas ir bieži sastopams motīvs Ziemassvētku rotājumos. Tie ir stikla eglīšu rotājumi, kartona un papjē-mašē dāvanu kārbiņas, grezni papīra nami un piparkūku namiņi, apsveikuma kartītes. Arī leļļu mājas ir vietas, kurās sastopams Ziemassvētku brīnums, kas, līdzīgi kā citas rotaļlietas, ir viena no populārākām Ziemassvētku dāvanām. Tās var būt pirktas veikalos vai pašu izgatavotas, iesaistoties aizraujošā un radošā darba procesā.
Izstādē apmeklētāji var uzzināt par laiku Latvijā (20. gadsimta 20. – 40. gadi), kad rotaļlietas bieži vien nebija praktiskas un lētas. To sevišķi izjuta mazturīgākas iedzīvotāju aprindas, kurās ģimenes budžets neatļāva izdot lieku latu par kādu paijiņu vai citu rotaļlietu. Tā laika periodiskajos izdevumos “Atpūta”, “Zeltene” un “Mazās Jaunības Tekas” regulāri parādījās skolotājas, pedagoģes un bērnu rakstnieces Antonijas Āres raksti ar Zinas Āres ilustrācijām, kā izgatavot paštaisītas rotaļlietas no dabas materiāliem, papīra, kartona un auduma atgriezumiem.
Par 1930. gadā paštaisīto leļļu mājiņu no sērkociņu kastītēm, kuru vecāki uzdāvināja piecgadīgai meitai, rīdziniece Irina Piļķe (1925-2011) atceras savos pierakstos : “Pirms Ziemassvētkiem mazās Irinas vecāki un vecvecāki vakaros bieži vien ieslēdzās virtuvē, bet meitenei lika iet gulēt. Irēnai vajadzēja ļoti daudz pacietības, lai neieskatītos pa durvju šķirbu. Un cik daudz prieka bija ieraudzīt zem eglītes krāšņu leļļu māju. Spēlēties ar to bija ļoti ērti, jo varēja noņemt jumtu.
Mājā bija viss kas – guļamā un viesu istaba, un pat tualete. Mēbeles bija visdažādākās – rakstāmgalds, spogulis, skapis un pat radio aparāts. Greznajā mājā dzīvoja Irīnas mazās celuloīda lellītes ar zīda matiem un mazās gumijas lellītes. Vēlāk meitene iemācījās pati pagatavot mēbelītes no tukšām sērkociņu kārbiņām …”.
Papīra namiņu izgatavošanas darbnīcas bērniem notiks 9. un 16. decembrī no plkst. 10 līdz 13. “Tā kā izstādē apskatāmas visdažādākās mājiņas, kas ir bieži sastopams motīvs Ziemassvētku rotājumos, tad arī radošajā darbnīcā bērniem piedāvāsim dažādu veidu papīra namiņu piegrieztnes namiņu izgatavošanai. Bērni paši varēs izvēlēties, cik daudz namiņu tiem ir prieks un spēks izgatavot. Dalībai darbnīcā iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama un tā ir bez maksas,” teic I. Bronko-Pastore, piebilstot, ka šogad namiņi un sēnes ir Ziemassvētku rotājumu top tendence.
Drīkst arī kristiešu svētkus nesvinēt.
Pazūdi jukušais sektant!
Bībele ir ļoti ļauna grāmata. Kristietība savā ekspansijā veica ļoti daudzu tautu un kultūru genocīdu. Ja paņem rokās Bībeli, tad no Bībeles sāk tecēt mazas, kristietības ekspansijas laikā nogalināto ļaužu asiņu tērcītes. Kā tāda grāmata var būt svēta???
Kategoriski iebilstu pret to, ka kristietība ir monopolizējusi Ziemas saulgriežu svētku un gada nogales svētku svinēšanu. Esmu kategoriski pret. Baltijā cilvēkiem ir jāļauj netraucēti praktizēt baltu pagānismu un godāt Baltu Dievus. Kristietības uzspiešana ir noziegums pret cilvēka brīvo dabu.