Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bauskas novadā 1162 iedzīvotājiem 15. februārī beigsies digitālā sertifikāta termiņš; vakcinācijā šobrīd iestājusies izteikta pauze 

Latvijā 15. februārī stāsies spēkā nosacījums par vakcinācijas sertifikāta derīguma termiņu. Bauskas novadā digitālais dokuments izsniegts 17 501 iedzīvotājam. 1162 personām 15. februārī beigsies digitālā sertifikāta termiņš, vairāk nekā puse no šiem iedzīvotājiem vēl nav saņēmuši balstvakcīnu, portālu informēja Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas nodaļas pārstāve Inga Vasiļjeva.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Ekrānšāviņš no TV3 pārraides.

Speciāliste precizē, ka 1875 personām piešķirts beztermiņa sertifikāts. I. Vasiļjeva skaidro, ka sertifikāta derīguma termiņš skaitāms no nākamās dienas pēc primārās vakcinācijas kursa pabeigšanas datuma. Tas nozīmē, ka sertifikāta derīguma laiks jārēķina, sākot ar nākamo dienu pēc beidzamās (vai vienīgās, ja vakcinācija veikta ar vienas devas vakcīnu) devas saņemšanas.

Attiecīgi, ja veikta primārā «Covid-19» vakcinācija ar «AstraZeneca», «Pfizer-BioNtech», «Moderna» ar divām vakcīnu devām, digitālais dokuments derīgs 270 dienas (deviņus mēnešus). Savukārt, ja saņemta viena «Janssen» vakcīnas deva, sertifikāta derīguma termiņš noteikts 150 dienas (pieci mēneši).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

I. Vasiļjeva norāda, ka vakcinācijas sertifikāta derīguma termiņš attieksies tikai uz pakalpojumu saņemšanu un pasākumu apmeklēšanu epidemioloģiski drošā vidē, kur nepieciešams uzrādīt derīgu vakcinācijas sertifikātu. Klātienes darbam aizvien būs derīgs arī sertifikāts par primāro vakcināciju pret «Covid-19». Sertifikāta derīguma termiņš netiek attiecināts uz bērniem līdz 18 gadiem, jo bērniem patlaban netiek veikta balstvakcinācija.

Publicitātes foto

Ceļošanai sertifikāts ir derīgs 270 dienas (9 mēnešus) neatkarīgi no saņemtās vakcīnas nosaukuma. Tas nozīmē, ka ieceļot Latvijā un citās Eiropas Savienības valstīs var 9 mēnešus pēc primārās vakcinācijas. Bet attiecībā uz uzturēšanos konkrētajā valstī un nosacījumiem sertifikāta izmantošanai iekšzemē, pakalpojumu saņemšanai, pasākumu apmeklēšanai u.c., katra valsts ir tiesīga to noteikt neatkarīgi. Līdz ar to cilvēkam, piemēram, pirms došanās uz Austriju, jānoskaidro Austrijas atbildīgajā valsts pārvaldes iestādē, kādas ir prasības attiecībā uz sertifikāta derīguma termiņu un izmantošanu Austrijā pēc ieceļošanas valstī.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Foto: no arhīva

Izslimojis, bet jāpotējas?

Janvāra pirmajā pusē cilvēki aktīvi nākuši revakcinēties, bet tagad aktivitāte izsīkusi, novērojuši ģimenes ārsti. Mediķi nu sākuši aktīvi cilvēkus aicināt vakcinēties, jo strauji tuvojas 15. februāris.  Daudzi uzrunātie baušķenieki gan neslēpj, ka ar potēšanos nogaidīs, jo izskanējušas runas par ierobežojumu mīkstināšanu. Daļa vakcinējusies, lai varētu turpināt darba gaitas, savukārt daļa imunizācijai par labu nosliekusies savas veselības dēļ.

Baušķeniece Biruta portālam atklāja, ka pēc trešās potes neies. Viņa «kovidu» smagā formā izslimojusi jau pirmajā vilnī, bet vīrusa klātbūtne laboratoriski netika apstiprināta, vien pēc atveseļošanās viņas organismā konstatēts augsts antivielu līmenis pret «Covid-19». Primāro vakcināciju veikusi ar «Moderna» preparātu, pēc abām potēm bijušas izteiktas blaknes – augsta temperatūra vairākas dienas, nespēks, sirds ritma traucējumi. Viņa interesējās NVD, vai ģimenes ārsts, izvērtējot pacienta slimības vēsturi, nevar dokumentāli apstiprināt izslimošanas faktu, lai balstvakcināciju nevajadzētu veikt un tiktu piešķirts beztermiņa sertifikāts. NVD baušķeniecei paskaidroja, pat ja antivielu testi zināmā mērā sniedzot pierādījumus par organisma imūnreakciju, joprojām neesot noteikts minimālais antivielu daudzums, kas nodrošinātu pietiekamu aizsardzību pret «Covid-19». Tālab, ja saslimšana laboratoriski nav identificēta, beztermiņa sertifikāts nav piemērojams.

Vakcinācija teju apstājusies

Veselības ministrijā vēl nav skaidrs, vai iedzīvotājus brīdinās, ka sertifikāta derīguma termiņš tuvojas beigām, bet ministrijā sola par to domāt. “Skatīsimies un raudzīsimies, vai ir citas iespējas vēl individuāli uzrunāt iedzīvotājus pievērst uzmanību tam, lai 15. februārī nebūtu kādu nepatīkamu pārsteigumu,” norāda Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas infektologs un Latvijas Universitātes profesors Uga Dumpis TV3 raidījumam 900 sekundes atzina, ka vakcinācijas process sabiedrībā patlaban faktiski apstājies, jo cilvēki, iespējams, domājot, ka viss beigsies.

“Nekas te nebeigsies, un balstvakcinācija ir pat obligāta virknei iedzīvotāju grupu, kam ir risks smagi saslimt,” norādīja Dumpis.

Infektologs akcentēja, ka patlaban ir svarīgi vakcinēties – gan primāri, gan balstvakcinējoties. Viņš arī uzsvēra, ka omikronam specifiski izstrādātās vakcīnas varētu nebūt nepieciešamas, jo tad, kad tās būs gatavas un lietojamas, omikrona vilnis būs beidzies. Dumpis pieļāva, ka rudenī gan būtu nepieciešama polivalentā vakcīna, kas satur vairākus vīrusa variantus.

Atvieglo ierobežojumus

Citviet pasaulē sāk apsvērt ierobežojumu atvieglošanu. Piemēram, Dānijā no 1. februāra tiek atceltas tā sauktās kovida pases un citas epidemioloģiskās drošības prasības. Lietuvā šonedēļ plāno pieņemt lēmumu par nacionālā Covid-19 sertifikāta jeb “iespēju pases” darbības apturēšanu. Arī citas Eiropas valstis apsver sertifikāta lietderību, ziņo aģentūra LETA.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt dažās valstīs cilvēki «Covid-19» sertifikātu padara par sava ķermeņa sastāvdaļu, proti, Zviedrijā jau 6000 cilvēku ievietojuši rokā mikroshēmu, ziņo laikraksts «Latvijas Avīze». Tagad to piedāvā, lai varētu uzrādīt «Covid-19» sertifikātu. Decembra sākumā Zviedrija ieviesa jaunus noteikumus, kas pieprasa pasākumos, kuros piedalās vairāk nekā 100 cilvēku, līdzi nēsāt personu apliecinošus dokumentus. Lai tas nebūtu jādara, pēc šī paziņojuma pieauga to cilvēku skaits, kas izvēlējas implantēt mikročipu zem ādas.

Elektroniskā mikroshēma ir apmēram rīsa grauda lielumā, un to ar šprici implantē plaukstas virspusē.
Zviedru uzņēmums «DSruptive Subdermals», kas implantē mikročipus zem ādas, tagad savas viedierīces reklamē, lai tās izmantotu kā «Covid-19» sertifikāta nesējus. Šādus čipus Zviedrijā jau vairākus gadus izmanto citiem nolūkiem, piemēram, galveno personas datu uzglabāšanai – vizītkartei, sabiedriskā transporta kartei, caurlaidei darbavietā vai sporta zālē, pat lai nopirktu pārtiku no automāta. Kopš 2014. gada Zviedrijā katru gadu implantē vidēji 1000 čipu. Mikroshēmas implantu varot izmantot pat 30 – 40 gadus.

Laiks no sertifikāta atteikties

«Būtu laiks atteikties no Covid-19 sertifikāta, jo sertifikāts un pašreizējo ierobežojumu sistēma sevi ir izsmēluši,» – šādu viedokli paudis 13. Saeimas deputāts, Zaļo un Zemnieku savienības valdes līdzpriekšsēdētājs Edgars Tavars (LZP). Viņaprāt, Covid-19 sertifikāts situācijā, kad strauji izplatās jaunais omikrona paveids, zināmā mēra rada viltus pārliecību, ka cilvēks ir pasargāts.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Mēs redzam, ka slimo gan vakcinētie, gan nevakcinētie. Pie iepriekšējā deltas varianta – jā, tam bija efekts,» uzskata Tavars, piebilstot, ka tas bijis redzams arī Slimību profilakses un kontroles centra ikdienas statistikā.

«Manuprāt, būtu laiks no šī sertifikāta atteikties,» paziņojis politiķis, norādot, ka jādomā par kādiem citiem risinājumiem. Ar Covid-19 nāksies sadzīvot ilgāku laiku, un valdībai ir jāatzīst, ka slimību nevar apkarot ar sabiedrības biedēšanu un bonusiem un ka steidzīgi jāatsakās no burkāna un pātagas principa. Politiķa ieskatā, valdības pieeja, fokusējoties uz īslaicīgu rīcību krīzes pārvarēšanā, izrādījusies neefektīva ilgtermiņā. «Latvijas valdošo politiķu pieeja ir nepārtraukti cīnīties ar cilvēkiem, nevis vīrusu,» Ministru kabineta un koalīcijas darbu kritizē opozīcijas politiķis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Foto: pexels.com

Avots: Nacionālais veselības dienests

Uzziņai: Personas, kuras pabeigušas vakcināciju Bauskas novadā pa vecuma grupām

Uzziņai: Personas, kuras uzsākušas vakcināciju Bauskas novadā pa vecuma grupām

Uzziņai: Personas, kuras saņēmušas balstvakcināciju Bauskas novadā pa vecuma grupām

Jautājumus un atbildes par digitālo sertifikātu apkopojis Nacionālais veselības dienests:

– No kura datuma stājas spēkā nosacījums par vakcinācijas sertifikāta derīguma termiņu?

– No 2022. gada 15. februāra.

– No kura brīža tiek skaitīts sertifikāta derīguma termiņš?

– No nākamās dienas pēc primārās vakcinācijas kursa pabeigšanas datuma.

Vakcinācijas sertifikāta derīguma termiņi  

Veikta primārā Covid-19 vakcinācijaPārslimota* Covid-19 infekcija pirms Covid-19 vakcinācijas un primārā vakcinācija veikta ar vienu vakcīnas devu no divu devu Covid-19 vakcīnāmPrimārā vakcinācija veikta ar vienas devas Covid-19 vakcīnu un pārslimota* Covid-19 infekcija pēc vakcinācijas
Vaxzevria (Astra Zeneca) – Comirnaty (Pfizer-BioNtech) –Spikevax (Moderna) ar divām vakcīnu devām – 270 dienas (9 mēneši)
Covid-19 Vaccine Jansssen (Johnson & Johnson) ar vienu vakcīnas devu – 150 dienas (5 mēneši)
Vaxzevria (Astra Zeneca) Comirnaty (Pfizer-BioNtech) Spikevax (Moderna) Covid-19 Vaccine Jansssen (Johnson & Johnson) – 270 dienas (9 mēneši)Covid-19 Vaccine Jansssen (Johnson & Johnson) – 180 dienas pēc pārslimošanas fakta (6 mēneši)  

*Inficēšanās ar Covid-19 ir apstiprināta ar pozitīvu RNS testu, kas veikts laboratorijā.

– Kā noskaidrot sertifikāta derīguma termiņu? 

– Tiek vērtēts tehniskais risinājums, lai no 15. februāra atspoguļotu paziņojumu par sertifikāta derīguma termiņa beigām katra lietotāja profilā tīmekļvietnē www.covid19sertifikats.lv.

Šobrīd derīguma termiņu var aprēķināt, apskatot savā sertifikātā norādīto datumu, kurā veikta vakcinācija. Vakcinācijas datums ir redzams sertifikāta pilnās versijas (PDF formātā) sadaļā “Vakcinācijas datums” (pilnā versija ir pieejama, pieslēdzoties www.covid19sertifikats.lv). Piecu vai deviņu mēnešu derīguma laiks ir jārēķina, sākot ar nākamo dienu pēc potes saņemšanas.

– Cik ātri kļūst derīgs sertifikāts pēc balstvakcinācijas veikšanas?

– Balstvakcinācijas sertifikāts ir izveidojams un derīgs izmantošanai uzreiz pēc tam, kad vakcinācijas iestāde ir ievadījusi datus par vakcinācijas faktu E-veselībā (izņemot, ja primārās vakcinācijas reizē saņemta Janssen vakcīnas deva, pēc balstvakcinācijas veikšanas sertifikāts ir derīgs pēc 14 dienām, neskaitot vakcinācijas dienu). Vienlaikus jāņem vērā, ka informāciju par veikto balstvakcināciju ārstniecības iestādes drīkst ievadīt E-veselības sistēmā 48 h laikā pēc vakcinācijas.

– Vai balstvakcinācijas sertifikātam ir noteikts derīguma termiņš?

– Balstvakcinācijas sertifikātam šobrīd nav noteikts derīguma termiņš. 

– Vai bērnu sertifikātiem ir noteikts derīguma termiņš?

– Vakcinācijas sertifikāta derīguma termiņš netiek attiecināts uz bērniem līdz 18 gadiem, jo bērniem pašlaik nav pieejama balstvakcinācija.

– Ja ir pārslimots Covid-19 un pēc tam saņemtas divas potes – vai sertifikātam ir noteikts derīguma termiņš?

– Šādā gadījumā sertifikātam nav noteikts derīguma termiņš. 

– Cik potes ir jāveic balstvakcinācijā?

– Balstvakcinācijā tiek veikta viena papildu pote jeb vienas vakcīnas devas ievade.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (12)

 1. “Līdz ar to, pirms došanās uz Austriju, jānoskaidro Austrijas atbildīgajā iestādē, kādas prasības uz sertifikāta derīguma termiņu un izmantošanu Vācijā pēc ieceļošanas valstī”. Trakas lietas, izrādās, covid ietekmē Austrija pa kluso apvienojusies ar Vāciju. Bet, vispār, atstājieties ar savu būsteri! Mīļā Bauskas Dzīve, netaisies histēriju, pietiek mums jau ar histērisku premjeru.

  14
  4
 2. Kādā sakarā Latvijā vēl neplāno sertifikāta atcelšanu? Bet no 15 februāra sāks tos ņemt nost. Vajadzētu sekot līdzi Lietuvas piemēram un plānot sertifikāta atcelšanu… Palielam visi, kas gribēja sapotēties to ir izdarījuši tāpēc vakcinācijas temps ir samazinājies. Nesaprotu, ko tā valdība domā…

  17
  4
 3. Vēl ziemā turpinās, un līdz pavasarim vasarai, uh, cik tālu vēl, tā kā busteris japote, nav ko pašiem satraukties.

  3
  4
 4. Ja pavēro, kā līdz šim attīstījies, tad jāsaka, ka Latvija tīri naski seko Lietuvas piemēram, bet ar divu,trīs nedēļu nobīdi. No tā izriet, ka pēc divām, trijām nedēļām arī Latvijā šo sertifikātu lietojumu atcels. Tā nu atkal krietni daudz vakcīnu kļūs nederīgas, a varbūt vairāk tās nav iepirktas un kļūst jau valstij par nastu…

  10
  3
 5. tas sertifikāts jeb indulgence mūsu valstī vēl būs vajadzīgs līdz tam laikam, kad būs beidzies VM šim gadam pasūtīto 4,7 mlj vakcīnu derīguma termiņš. Nevar taču mantu “laist vējā”, neskatoties uz tūkstošiem ik dienu saslimušajiem vakcinētajiem. Pie tam, kuru no iepriekš pasaulē pielietotajām vakcīnām ir ieteikts lietot tieši epidēmijas laikā? Vakcīna nav zāles slimības ārstēšanai, kā tagad domā un lemj valdībā.

  17
  2
 6. 15. februārī beigsies Pļūtuta cikls un arī ,līdz ar to, sertifikāta murgs un….tad nāks tautai citi laiki, tad būs viņa….”, vuotttt.

  9
  2
 7. “Vēršos pie jums ar aicinājumu, sekot citu valstu piemēram un atcelt valstī pastāvošo pret Covid-19 vakcinācijas un pārslimošanas sertifikātu kārtību, lai nespiestu Latvijas iedzīvotājus veikt revakcināciju, kuras pamatotība pašreizējos apstākļos nav zinātniskos pētījumos balstīta. Ja vēlamies pārliecināties par personas iespējamo inficēšanos ar vīrusu, nepieciešamības gadījumā var lietot ātros antigēnu testus, kā arī veikt citus daudz efektīvākus pasākumus cilvēku veselības saglabāšanai,” savā Facebook profilā raksta Latvijas ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece.
  Vēstulē tālāk norādīts, ka “vakcinācija ir medicīniska procedūra, kuru valsts nedrīkst uzspiest tās iedzīvotājiem”, kā arī “masku nēsāšanai ir jābūt brīvprātīgai! Tie iedzīvotāji, kas jūtas drošāki un vairāk pasargāti, nēsājot masku, var to darīt, bet to nedrīkst pieprasīt no ikviena, īpaši no bērniem un jauniešiem”.

  13
  1
 8. Antivakseriem atkal būs ko uzsmērēt uz maizes, lai varētu piebarot daļu tautas ar savu demagoģiju, ko izplata šī dīvainā homeopāte…

  4
  18
 9. Maskas jau atcelt varētu, bet ar Covidpass grūtāk. Tas ir visas EU sertifikāts. Latvijā to var atcelt, bet, ja tas tā notiks, Latvijas iedzīvotājiem tiks liegta Covidpass saņemšana, līdz ar to arī ceļošanas iespējas ārpus Latvijas.

  4
  7
 10. neesmu sazvērestību teoriju cienītājs, bet redzot ne tikai mūsu valstī notiekošo, nāk prātā fantastikas žanrā slavenu rakstnieku savulaik vēstītais par pasaules vareno aizceļošanu uz citām planētām pēc uz zemes sastrādātā. Kāpēc? Tāpēc, ka līdz šim tāds elpceļus postošs vīruss kā Covidvīruss tiek apkarots vien ar vakcīnu priekš “mirstīgajiem”, bet tādi varenie kā sākot ar Trampu, Džonsonu, Putinu un beidzot ar Levitu un Kariņu tomēr tiek ārstēti ar zālēm šim vīrusam domātam. vai tiešām šīs zāles sintezē no tik retām uz zemes iegūtām vai pat no mēness atvestām sastāvdaļām, ka pat šo divu gadu laikā tās vai līdzīgas vēl joprojām nav pieejamas mirstīgajiem? Vai tiešām tā ir vispasaules politika, jeb tādās zemēs, kā Indija, Ķīna un citās Covid skartajās joprojām mirst tā, ka nespēj dedzināt….

  2
  2
 11. neesmu sazvērestību teoriju cienītājs, bet redzot ne tikai mūsu valstī notiekošo, nāk prātā fantastikas žanrā slavenu rakstnieku savulaik vēstītais par pasaules vareno aizceļošanu uz citām planētām pēc uz zemes sastrādātā. Kāpēc? Tāpēc, ka līdz šim tāds elpceļus postošs vīruss kā Covidvīruss tiek apkarots vien ar vakcīnu priekš “mirstīgajiem”, bet tādi varenie kā sākot ar Trampu, Džonsonu, Putinu un beidzot ar Levitu un Kariņu tomēr tiek ārstēti ar zālēm šim vīrusam domātam. vai tiešām šīs zāles sintezē no tik retām uz zemes iegūtām vai pat no mēness atvestām sastāvdaļām, ka pat šo divu gadu laikā tās vai līdzīgas vēl joprojām nav pieejamas mirstīgajiem? Vai tiešām tā ir vispasaules politika, jeb tādās zemēs, kā Indija, Ķīna un citās Covid skartajās joprojām mirst tā, ka nespēj dedzināt…. Bauskas Dzīvei- kur pamanīts “dublikāts” teiktajam?

  1
  2
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.