Lai iedzīvotājus bezmaksas pasākumos mudinātu apgūt vai uzlabot digitālās prasmes, Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija (LIKTA) sadarbībā ar partneriem no 24. līdz 28. aprīlim jau 14. reizi rīkos Eiropas Digitālo nedēļu Latvijā. Dažādas aktivitātes notiks arī Bauskas novadā, tāpat iedzīvotāji var piedalīties tiešsaistes pasākumos citviet Latvijā un Eiropā, portālu informēja LIKTA pārstāve Sintija Sila.
“LIKTA viena no galvenajām prioritātēm ir iedzīvotāju digitālās prasmes un to veicināšana. Ja pirms desmit gadiem mums bija svarīgi, lai iedzīvotāji apgūst tādas digitālās pamatiemaņas kā datora un interneta lietošana, tad tagad runājam par daudz augstākām un komplicētākām zināšanām, piemēram, mākslīgā intelekta izmantošanu uzņēmumu un katra atsevišķa iedzīvotāja konkurētspējas paaugstināšanā. Eiropas digitālās desmitgades mērķis ir paplašināt uzņēmumu un iedzīvotāju iespējas uz cilvēku orientētā, ilgtspējīgā un labklājīgā digitālajā nākotnē, un mūsu uzdevums ir izmantot visus pieejamos instrumentus šo mērķu piepildīšanai dzīvē,” norāda LIKTA prezidente Signe Bāliņa.
“Mūsu aizvien digitālāk piesātinātajā ikdienā digitālās prasmes ir priekšnosacījums tam, lai mēs kā iedzīvotāji varētu pilnvērtīgi piedalīties sabiedriskajā dzīvē, piekļūt darba iespējām, kā arī pastāvīgi augt personīgajā un profesionālajā dzīvē. Vienlaikus digitālās prasmes ir mūsu dzīves kvalitātes un tautsaimniecības konkurētspējas garants nākotnei, jo šī brīža tehnoloģiju īpaši straujā attīstība vērā ņemami mainīs veidus kā mēs strādājam un dzīvojam,” apkopo Vides aizsardzības un reģionālās attīstības valsts sekretāra vietnieks digitālās transformācijas jautājumos Gatis Ozols.
Digitālā nedēļa Latvijā tiek organizēta sadarbībā ar Eiropas kampaņu “ALL Digital Weeks 2023”, un tā šogad notiks no 17. aprīļa līdz 7. maijam, aicinot sabiedrību iesaistīties konkursos un praktiski izmēģināt digitālo prasmju pašnovērtēšanas testus, kā arī apgūt jaunas iemaņas tiešsaistes pasākumos.
Latvijā, tostarp Bauskas novadā, Digitālās nedēļas pasākumi notiks no 24. līdz 28. aprīlim. Digitālajā nedēļā Bauskas novadā paredzēti 25 pasākumi, kuros iedzīvotāji varēs apgūt jaunas digitālās prasmes vai uzlabot esošās, lai nostiprinātu zināšanas. Norises paredzētas dažāda vecuma iedzīvotājiem – no skolēniem līdz pat senioriem.
Digitālās nedēļas aktivitātes Bauskas novadā:
Norises datums un laiks Vieta Aktivitāte 24. aprīlī Pilsrundāles bibliotēkas nodaļa “Saulaines bibliotēka” Individuālas konsultācijas senioriem e – pakalpojumu izmantošanā. 25. aprīlī plkst. 13:00 Pāces bibliotēka Digitālās nedēļas ietvaros – digitālās prasmes visiem. 27. aprīlī Pilsrundāles bibliotēkas nodaļa “Vecrundāles bibliotēka” Digitālā diena – vai internets ir drošs? 27. aprīlī plkst. 11:00 Bauskas CB Digitālās nedēļas ietvaros – tikšanās ar biznesa risinājumu programmatūru vadītāju Baltijā un Ungārijā Katrin Gulbis par mākslīgā intelekta attīstību. 27.aprīlī plkst.11:30 Iecavas bērnu bibliotēka Tet skoliņas nodarbība “Kad internetu lieto Tu, atceries par drošību!” 28. aprīlī Bauskas Bērnu bibliotēka Digitālā diena – „Mediju prasmes un digitālie resursi.” no 24. līdz 28. aprīlim Ādžūnu bibliotēka Digitālās nedēļas ietvaros – „Esmu drošs internetā.” no 24. līdz 28. aprīlim Bārbeles bibliotēka Individuālas konsultācijas e-pakalpojumu uzlabošanā, pieejamo datu bāzu izmantošanā. no 24. līdz 28. aprīlim Beibežu bibliotēka Individuālas konsultācijas senioriem e – pakalpojumu izmantošanā. no 24. līdz 28. aprīlim Edvarta Virzas Iecavas bibliotēka Individuālas konsultācijas par e-kataloga izmantošanu un iespējām lasītājiem no 24. līdz 28. aprīlim Grenctāles bibliotēka Digitālā nedēļa Grenctāles bibliotēkā no 24. līdz 28. aprīlim Jaunsaules bibliotēka Individuālas konsultācijas e-pakalpojumu uzlabošanā, pieejamo datu bāzu izmantošanā. no 24. līdz 28. aprīlim Jumpravas bibliotēka Digitālās nedēļas ietvaros – “Mācies atvērt pasauli.” no 24. līdz 28. aprīlim Kurmenes bibliotēka Individuālas konsultācijas e-pakalpojumu izmantošanā. no 24. līdz 28. aprīlim Mežotnes bibliotēka Digitālās nedēļas ietvaros – „Internetā visu, visu atrast vari, ja vien to ar saprašanu dari” (P. Brūveris) no 24. līdz 28. aprīlim Misas bibliotēka Apmeklētājiem tiks sniegta paplašināta informācija par izmantojamām datu bāzēm bibliotēkā. Dot iespēju praktiski atrast kādu interesantu informāciju. no 24. līdz 28. aprīlim Ozolaines bibliotēka Digitālās nedēļas ietvaros – „News.lv laikrakstu bibliotēka.” no 24. līdz 28. aprīlim Stelpes bibliotēka Individuālas konsultācijas e-pakalpojumu izmantošanā. no 24. līdz 28. aprīlim Taurkalnes bibliotēka Individuālas konsultācijas e-pakalpojumu izmantošanā; tematiska izstāde – Esi drošs internetā. no 24. līdz 28. aprīlim Vecumnieku bibliotēka Digitālā nedēļa Vecumnieku bibliotēkā no 24. līdz 28. aprīlim Zālītes bibliotēka Digitālās nedēļas ietvaros – Digitālās prasmes bērniem un jauniešiem. 24., 27. un 28. aprīlis Svitenes bibliotēka Individuālas konsultācijas e-pakalpojumu izmantošanā. 24., 27. un 28. aprīlis Zorģu bibliotēka Digitālās nedēļas ietvaros – „News.lv laikrakstu bibliotēka.” 25. un 26. aprīlī plkst. 17:30 Dāviņu bibliotēka Digitālās nedēļas ietvaros informatīvs pasākums bērniem „Mans drošais tīkls.” 25., 27. un 28. aprīlis Viesturu bibliotēka Individuālas konsultācijas e-pakalpojumu izmantošanā.
Visi Digitālās nedēļas pasākumi ir bez maksas. Jāpiebilst, ka virkne Digitālās nedēļas aktivitāšu arī citviet Latvijā un Eiropā noritēs tiešsaistē. Tas pavērs iespēju iedzīvotājiem piedalīties ne tikai norisēs savas dzīvesvietas tuvumā, bet arī pieslēgties pasākumiem citviet. Detalizēts Digitālās nedēļas piedāvājums Latvijā tiks publicēts Digitālās nedēļas mājaslapā www.digitalanedela.lv.
Mani izbrīna, ka šim visam ir vajadzīga LIKTA iniciatīva, jo šāda tipa pasākumu organizēšana pašas pašvaldības (bibliotēku) spēkiem ir vairāk nekā iespējama, neprasa papildus resursus (precīzāk ļauj lietderīgāk izmantot esošos) un tos var veikt reizi mēnesī bez jebkādām problēmām un ir ļoti vēlama. Šeit ir stāsts par beginner līmeni, kuru prot jebkurš kurš strādā pašvaldībā un ar to arī ir jāsāk, lai senioriem nav jākratās velns zin kur lai iesniegtu kaut kādu vienu papīrīti vai kaut ko elementāri noskaidrotu. Var jau teikt, vajag mega kampaņas un tikai tad kaut kas strādā – nē, iedod makšķeri vienam, viņš pastāstīs citam un tā lieta pakāpeniski attīstās. Kampaņveidīgā pieeja drīzāk atgādina ķeksīšu salikšanu tabulā – jā – esam smagi strādājuši digitālo pramsju ieviešanā, jo lūk re te te un tur vienu nedēļu gadā mums bija wow pasākums. Tas tā nestrādā.