Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bauskas novadā neplāno mainīt Pionieru ielas nosaukumu

Bauskā pēc vēsturnieka Kārļa Kangera norādēm ir divas ielas ar padomju laiku nosaukumiem – Pionieru iela un Strautnieku iela; vēl dažas ir novadā. Tomēr Bauskas apvienības pārvalde nosaukumus mainīt neplāno, jo savulaik no Valsts valodas centra saņēmusi atzinumu, ka tie nav saistāmi ar padomju laikiem, ziņo Zemgales reģionālā televīzija.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Oktobra iela, Komunāru iela, divas Pionieru ielas – tādi padomju laikus raksturojoši nosaukumi ir gan Bauskā, gan Bauskas novadā. Pašvaldībā uzskata, ka pilsētā jāmaina nekas nav, jo, piemēram, vārds “pionieri” vairs nesaistoties ar okupācijas laikiem.

“Atbilstoši Valsts valodas centra atzinumam norādīts, ka Pionieru iela nav uzskatāma kā padomju laika mantojuma rezultāts, bet pionieris latviešu valodā jau nozīmētu celmlauzis – cilvēks, kas kaut ko jaunu uzsāk, un šis vārds vispār ir radies no angļu valodas,” skaidroja Bauskas apvienības pārvaldes vadītāja Līga Vasiļauska.

Tikmēr vēsturnieks Kārlis Kangeris, kurš kopā ar Publiskās atmiņas centra kolēģiem pētījis ielu nosaukumus, gan iebilda šādai nostājai:

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Satversmes preambula nosaka komunisma režīma nosodījumu.

Ja mēs nosodām padomju režīmu, tad mums būtu arī jāskatās, ka nepaliek kaut kādas tādas lietas, kā ielu nosaukumi un pieminekļi, kas atgādinātu par padomju varu un slavinātu to.”

Centrs aicinājis Bausku nomainīt arī Strautnieku ielas nosaukumu, taču vietvara līdz šim nav reaģējusi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Bija Latvijas PSR Bauskas kara komisariāta darbvedis [Strautnieks] 1940. gadā. Viņš arī bija Tautas saeimas loceklis, kas pieņēma lēmumus par Latvijas inkorporāciju Padomju savienībā,” sacīja Kangeris.

Foto: Zemgales reģionālā televīzija

Tikmēr pašvaldībā skaidroja, ka viss esot atkarīgs no interpretācijas, un ielas nosaukums mainīts netiks.

“Ja tas būtu ielas nosaukums, kas veltīts šim cilvēkam, kas padomju laikā strādāja, kas ir Voldemārs Strautnieks, tad šī iela būtu dēvējama kā Voldemāra Strautnieka iela vai kā minimums Strautnieka iela, bet tā ir Strautnieku iela,” skaidroja Vasiļauska.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jāatzīst, ka ielu nosaukumu obligāta maiņa nav likumā noteikta – tas šobrīd vairāk ir izpratnes un goda jautājums. Aptaujāto Bauskas iedzīvotāju domas par Pionieru un Strautnieku ielas nosaukumu maiņu nav viennozīmīgas. 

Bauskas iedzīvotājs Jānis: “Tikai cilvēkam galvu sajauc, un tas ir viss. Tā kā Rīgā, kur bija tur viena iela, kur pa televizoru teica, ka taksists gandrīz nepareizi aizbrauc, un tas ir viss.”

Publiskās atmiņas centrs visām pašvaldībām izsūtījis aicinājumu mainīt padomju laika ielu nosaukumus. No 140 ieteiktajiem vietvārdiem šobrīd nosaukumi nomainīti nedaudz vairāk nekā 20 ielām.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (30)

 1. Lai atslābst tie pseido-neo vēsturnieki un iet darīt ko lietderīgu,nevis žvankst no stūra!

  15
  6
 2. Nu nevar tos okupācijas gadus izdzēst kā ar dzēšgumiju no atmiņas. Tāpat kā tos 500 gadus no kuriem vēl tagad palicis verga sindroms. Rakstā viss ir pateikts pareizi.

  10
  4
 3. Drīzāki būtu janomaina tās šūtās puķs,gana ilgi putejušas,un pārkrāso tās mājs a,būs tad acei daudz jaukāki!

  9
  1
 4. Tad jau vajag arī to pieminekli kapos Mēmeles tilta galā novākt, to jau ar padomija uzlika. Vārds pionieri ir daudz vesturiskaks par padomiju. Vienīgi brūkošā Rigas iela ir tā pa tēmu atgādina sajāto, savandito galpilsetu rīgu!

  9
  2
 5. Pāķu zināšanai.Padomjlaiku pionieru nosaukumam nav nekāda sakara ar prēriju izlūkiem.Nejauciet pretējas vēsturiskas nozīmes.

  5
  0
 6. ir pāķi, kuri dzīvo arī pilsētas un kuriem vis negatīvākās atmiņas no padomju laikiem ir būšana pionieros no piektās līdz astotajai klasei un vēl tās pionieru skates ar visu soļošanu ierindā, nespējot labo kāju no kreisās atšķirt? Diez vai vairāk būt skolā te vienam otram kungam vai kundzei sanācis, ja zināšanu apvārsnis tik šaurs, ka vārdam “pionieris” asociējas vien padomju laikā skolā piedzīvotais. Tad jau latvju ugunskrusts sen kā būtu dzēšams no latvju rakstiem, tas taču nacistu kāškrusts un ne vienam vien latvijietim

 7. varbūt tu prēriju suņus jauc ar prēriju izlūkiem, ļoti ziņkārīgi dzīvnieciņi, modri. Ja tas zināšanu lauks tev būtu plašāks, tad zinātu, ka Amerikā pasaulslavenu elektrotehnikas firmu arī latviski tulkojot sauc “Pionieris”

 8. Ne pa tēm.Disidents no bērna kāj,biju nograuzs kaklautem stūrs.Izrādās liel necieņ pret padomj simbol,māt dabuj pirkt jaun.

 9. Šito murgu vajag izbeigt.Nejauciet politiku ar krievu valodu.Jo vairāk valodas zin,jo labāk.Kāda vaina valodai.
  Tāpat arī ielu nosaukumiem.
  Pretīgi.
  A kas tad Viegliņš ir??
  Ko tagad grib izskaust Vallē krievu valodu?Ieskrienies.
  No kuras bedres atnāci,ka tik tālu uz darbu brauc??
  Ko te mētā?Nu nepatīc tu valliešiem.
  Kā izturies pret vecajiem?
  Privols un prasts esi.Liels ɓļauris resnu vēderu.Nenoliec cilvēkus.Tu nezini,kad tavās acīs dzirksts pazudīs un būsi pensijā.Tu neesi no mūsu novada.Netrsko.

  2
  1
 10. Pionieru ielā pašvaldības zeme piegružota ar akmeņiem un apdraud cilvēku dzīvību, bet te filozofē par nosaukumu?!

  1
  1
 11. Beidziet dirst!
  Sakārtojiet vidi,nevis nosaukumus!
  Rīgā teiciens-neesi,kā Viegliņš!
  Ak tad uz Bausku atplēsis!Kruta!Tāds degvielas patēriņš uz darbu!?
  Rupjš tips.Liels bļauris.Labāk uztura programmu reklamē un pierādi sevi tajā.
  Kāpēc aizbēgi no Rīgas ko?????

 12. Nu mēs Vallē par to direktoru šokā visi esam!Viņš kādā TV šovā piedalās?
  Mēs pretī nerunàjam,bet nu riktīgs īsti nava.Bail paliek.

 13. Pionieru ielā pašvaldības zeme piegružota ar akmeņiem un apdraud cilvēku dzīvību, bet te filozofē par nosaukumu?!

 14. Nu nebrauks uz to Valli neviens.Tālu .Kādi ceļi braucot no Bauskas,neizbraucami. Vispirms salasiet lielu bērnu skaitu,tad sāciet ar utopisku spriedelēšanu.
  Tāpēc jau neviens no vietējiem par direktoru nepieteicās.
  Veiksmi protams,bet perspektīva bēdīga tāpat kā Īslicei.

 15. Es arī saku nejauciet politiku ar ielu nosaukumiem un valodu.Kāda vaina krievu valodai.Tad jau visas valodas izskaužam,kurās valstīs karš bijis.Piemēram vācu valodu.Ko Hitlers darīja ar cilvēkiem?

  2
  2
 16. Es no Ķekavas.Palasiet,vesels forums par personu.
  Šis galvā neņem.Suņi rej,karavāna iet!

 17. Kam traucē tie nosaukumi un krievu valoda?Kādas muļķības atkal izdomā?Tagad valsts himnu arī mainīs,redz jaunu vajag.Kurš uz šito pelna??Kas darās?

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.