Pirmdien, 20. maijā, pārbaudot valsts agrīnās brīdināšanas sistēmas tehnisko gatavību – trauksmes sirēnu tehnisko stāvokli, iespējamos bojājumus vai traucējumus sirēnu darbībā un to skaņas signāla dzirdamību, bez traucējumiem un bojājumiem nostrādāja 119 no 155 pārbaudītajām trauksmes sirēnām. Vēl deviņām sirēnām netika veikta pārbaude, jo tās tiek atjaunotas, pārvietotas vai remontētas. Kopumā Latvijā ir uzstādītas 164 trauksmes sirēnas, informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta
Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļa.
Pirmo reizi trauksmes sirēnu ieslēgšanas brīdī lietotnes «112 Latvija» lietotājiem tika nosūtīts paziņojums, lai reālos apstākļos testētu lietotnes darbību. Līdz šim paziņojumi bija sūtīti tikai par bīstamiem laikapstākļiem. VUGD nav apmierināts ar lietotnes «112 Latvija» uzrādītajiem darbības rezultātiem, jo tās izstrādātājs nenodrošināja, ka visi lietotnes lietotāji vienlaikus un nekavējoties saņem paziņojumu par trauksmes sirēnu pārbaudi, kas ir viens no šīs lietotnes izveides mērķiem. Šodienas pārbaudē identificētās lietotnes darbības problēmas ir nodotas izstrādātājam, un tās ir nepieciešams novērst pēc iespējas īsākā laikā.
Trauksmes sirēnu pārbaudes rezultāti: Rīgā un Rīgas reģionā no 55 izvietotajām sirēnām bez traucējumiem nostrādāja 37 sirēnas; Kurzemē no 29 izvietotajām trauksmes sirēnām bez traucējumiem nostrādāja 20 sirēnas; Zemgalē no 23 izvietotajām sirēnām bez traucējumiem nostrādāja 18 sirēnas. Dobelē, Viesītē, Kandavā un Jelgavā izvietotā sirēna nenostrādāja, savukārt Tukumā uzstādītā sirēna netika pārbaudīta; Latgalē no 29 izvietotajām sirēnām bez traucējumiem nostrādāja 26 sirēnas; Vidzemē no 28 izvietotajām sirēnām bez traucējumiem nostrādāja 18 sirēnas.
Par visiem pārbaudes laikā konstatētajiem traucējumiem Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests informēja Iekšlietu ministrijas Informācijas centru, kas tehniski nodrošina trauksmes sirēnu (un programmnodrošinājuma) apkopi un uzturēšanu.
Trauksmes sirēnu uzdevums ir brīdināt iedzīvotājus dabas vai tehnogēnās katastrofas vai tās draudu gadījumā. Paralēli informācija par apdraudējumu tiek pārraidīta ar elektronisko plašsaziņas līdzekļu (radio, televīzijas) palīdzību. Valstī pašlaik ir izvietotas 164 trauksmes sirēnas, līdz ar to tās nav dzirdamas visā valsts teritorijā.
Mūsu novadā ir divas trauksmes sirēnas – Bauskā, Dārza ielā 9, uz Bauskas 2. vidusskolas jumta, un Iecavā, Skolas ielā 19, uz pamatskolas jumta.
Baušķeniece Antra, kas dzīvo Dārza ielas apkaimē Bauskā, sacīja, ka «šogad sirēna bija skaļāka un radīja baisu izjūtu, lai arī par to zināju iepriekš». Arī Ilze, kas dzīvoja pasta apkaimē, sirēnas skaņas dzirdējusi labi.
Attīstot valsts agrīnās brīdināšanas sistēmu, tika izvērtēti dažādi varianti, tajā skaitā kartējot tika aprēķināts, ka trauksmes sirēnu dzirdamības nodrošināšanai lielākajā valsts teritorijā būtu nepieciešams izvietot vismaz divreiz vairāk trauksmes sirēnu, tādējādi palielinot pārklājumu valstpilsētās un novadu centros, kā arī blīvāk apdzīvotajos ciematos, īpaši Pierīgas novados. Apzinot dažādu agrīnās brīdināšanas veidu priekšrocības un izmaksas, tika pieņemts lēmums finansējumu ieguldīt šūnu apraides ieviešanā, nevis papildu trauksmes sirēnu uzstādīšanā.
Lai pilnveidotu un attīstītu valsts agrīnās brīdināšanas sistēmu, kas būtu piemērota dažāda veida apdraudējuma situācijās, Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs turpina iepirkuma procedūru, lai Latvijā ieviestu šūnu apraides risinājumu, ar kura palīdzību apdraudējuma situācijās iedzīvotāji varētu saņemt agrīno brīdināšanu uz saviem mobilajiem telefoniem. Šūnu apraides risinājuma ieviešanā tiks izmantoti Eiropas Savienības 2021. – 2027. gada fonda – ES Darbības programmas specifiskā atbalsta mērķa «Veicināt pielāgošanos klimata pārmaiņām, risku novēršanu un noturību pret katastrofām» līdzekļi.
VUGD atgādina, ka gadījumos, ja iedzīvotāji iepriekš nav brīdināti par sirēnu pārbaudi, izdzirdot trauksmes sirēnu signālu, iedzīvotājiem jāieslēdz televizori un radioaparāti (Latvijas sabiedriskie mediji – Latvijas Televīzijas kanāli LTV1 un LTV7 vai Latvijas Radio apraides kanāli) vai citas ierīces, piemēram, mobilo telefonu aplikācijas vai radiouztvērēji, informācijas saņemšanai par trauksmes sirēnu ieslēgšanas iemeslu un iedzīvotāju nepieciešamo rīcību.
Es nedzirdēju nevienu. Ja tiešām krievs bombardētu, no manis būtu slapja vieta. Kaut kas nav riktīgi ar tām sirēnām.
Es Rundālē neko nedzirdēju.
Sirēnas nedzirdēju , toties ik palaikam debesīs rēca NATO maitasputni , tas laikam bija saskaņots , lielākam efektam .
Iecavā skanēja ļoti labi , dzirdēju ,
Dzivoju Bauskas nomalē. Viss bij looti labi. Es domaju ka Sirenu vareja dzirdet pat musas ciemata.
Atbilde sūdīgajai realitātei :
Skaties ka pati neesi tas maitasputns
Mūsas ciematā neko nevarēja dzirdēt, kaut cītīgi klausījāmies. Un nekad neesam dzirdējuši. Laikam sirēnas paredzētas tikai Bauskai.