Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bauskas novada pašvaldība paraksta līgumus ar desmit sadarbības partneriem

Bauskas novada svētku rītā 4.jūnijā jau pirms pulksten 9 Bauskas Rātsnamā satikās vietējās pašvaldības pārstāvji ar desmit ārvalstu delegācijām no draugu pašvaldībām, ar kurām tika atjaunoti sadarbības līgumi, ar vienu – Malinas vietvaru no Ukrainas – līgums noslēgts pirmoreiz.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aivars Okmanis, Bauskas novada domes priekšsēdētājs, uzrunājot klātesošos, pauda viesiem pateicību, ka šajos sarežģītajos apstākļos raduši iespēju atbraukt un ka gatavi turpināt līdzšinējo sadarbību. Viņš sacīja: «Bauska atrodas vietā, kur gadsimtu gaitā krustojušies daudzu tautu ceļi. Savulaik poļi un lietuvieši devuši Livonijas ordenim karaspēku cīņai pret Krieviju, savulaik te kaujās iesaistījušies arī zviedri. Bet tagad mēs esam pulcējušies miermīlīgos nolūkos, – lai stiprinātu starpnacionālās draudzības un sadarbības saites. Draudzība allaž ir bijusi viens no sabiedrības tikumiem, kas bagātina un sniedz atbalstu.

Apvienojot bijušo četru novadu – Bauskas, Iecavas, Rundāles un Vecumnieku – sadarbības partnerus, tagad visi esam ieguvuši vairāk jaunu draugu. Pārbaudījumu un negaisu laikos īpaši labi, ja varam sajust uzticama drauga plecu. To pierāda arī pašreizējā ģeopolitiskā situācija Eiropā. Apzināmies, cik svarīga ir vienota izpratne par tādām demokrātiskām vērtībām kā brīvība, solidaritāte, taisnīgums. Raugoties nākotne, ticu, ka mūs vēl vairāk satuvinās kopīga dalība dažādos Eiropas Savienības fondu projektos. Ciešāku saikni nodrošinās gaidāmā «Rail Baltica» dzelzceļa līnijas izbūve.»

Foto: Ivars Bogdanovs

Līgumu parakstīšanas pasākumā tika prezentēta katra pašvaldība.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pehja-Pērnumā pašvaldība Igaunijā. Pilsrundāles vidusskolas un Pērnu-Jāgupi vidusskolas Halingā draudzība ilgst vairāk kā 50 gadus, savukārt Rundāles novada dome noslēgusi sadarbības līgumu ar Halingas pašvaldību 2015. gadā. Ne tikai Latvijā, bet arī Igaunijā notikusi administratīvi teritoriālā reforma, apvienojot iepriekšējās četras pašvaldības, tai skaitā Halingu, un izveidojot Pehja-Pērnumā reģionu.

Tajā ir 86 ciemi un trīs nelielas pilsētas. Pašvaldību lielums un nosaukumi mainās, bet draudzība un sadarbība nepārtrūkst. Pehja-Pērnumā pašvaldības vadītāja vietnieks Tarvi Tasane minēja , ka tieši šogad svinēšot 55. gadadienu Pērnu-Jāgupi un Pilsrundāles vidusskolas draudzībai. Tad A. Okmanis un T. Tasane parakstīja starptautisku sadarbības līgumu starp Bauskas novada un Pehja-Pērnumā pašvaldību.

Hašuri pašvaldība atrodas Gruzijas centrālajā daļā. Šī pilsēta dokumentos minēta pirmoreiz 1693. gadā. Pašvaldības teritorijā ir 81 ciems, reģions bagāts ar kultūras pieminekļiem, kalnu upēm un ezeriem. Ar bijušo Bauskas novadu šai pašvaldībai sadarbība ilgst no 2011. gada. Tagad sadarbības līgumu ar Bauskas novadu parakstīja Hašuri pašvaldības mērs Tengizs Čitiašvili.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Foto: Ivars Bogdanovs

Sačheres pašvaldība arī atrodas Gruzijas centrālajā daļā. Lauksaimniecība ir galvenā nozare, kam ir lielākais pienesums Sačheres apvidus ekonomikā. Šī pilsēta ir slavena ar to, ka «izauklējusi» divus Olimpisko spēļu čempionus svarcelšanā. Viens no viņiem – Laša Talakhadze ir divkārtējs olimpiskais čempions, pieckārtējs pasaules čempions un pieckārtējs Eiropas čempions, kas sacenšas supersmagā svara kategorijā. Nodomu vēstule par pārrobežu sadarbību 2016. gadā parakstīta starp Sačheri un toreizējo Vecumnieku novada pašvaldību. Tagad sadarbības līgumu starp Bauskas novada un Sačheres pašvaldību parakstīja A. Okmanis un Sačheres pašvaldības mērs Levani Ivanašvili.

Billerbeka ir pilsēta Vācijā, Ziemeļreinas-Vestfālenes federālajā zemē, tajā ir 12 tūkstoš iedzīvotāju. Pilsētas tiesības ir kopš 1302. gada. Attīstība laba, bezdarba gandrīz nav, labi darbojas bizness, daži uzņēmumi pieder ģimenēm paaudžu paaudzēs, rada darbavietas un nodokļu ieņēmumus. Billerbekas pašvaldības un toreizējās Iecavas novada pašvaldības līgums parakstīts 2017. gadā. Tagad līgumu ar Bauskas novada pašvaldību parakstīja Billerbekas municipalitātes priekšsēdētāja Mariona Dirks.

Ugiate-Trevano atrodas Ziemeļitālijā, robežojas ar Šveici, tuvu tai ir populārā tūristu vieta Komo. Starptautiskā sadarbība ar Ugiate-Trevano pašvaldību sākās 2015. gadā toreizējam Rundāles novadam. Tagad ar Bauskas novada pašvaldību līgumu parakstīja Ugiate-Trevano municipalitātes vadītāja Rita Lambrughi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tuvākie kaimiņi un draugi lietuvieši. Biržu rajons Lietuvā robežojas ar Bauskas novadu, līgums par sadarbību bija noslēgts 2017. gadā ar toreizējo Vecumnieku novada pašvaldību. Tagad ar Bauskas novadu līgumu parakstīja Biržu rajona mērs Vītas Jarecks. Tāpat ar Bauskas novadu robežojas Pasvales rajons, starp Iecavu un Pasvales pašvaldību līgums bijis noslēgts jau 1999. gadā, 2019. gadā tas noslēgts arī ar Bauskas novadu. Nu ar jaunā Bauskas novada pašvaldību to parakstīja Pasvales rajona mērs Gintauts Gegužinsks. Savukārt Pakrojas rajonam bijis sadarbības līgums ar Bauskas novadu no 2009. gada, ar Rundāles novadu no 2015. gada. Tagad to atjaunotu ar Bauskas novadu parakstīja Pakrojas rajona vadītājs Sauļus Marģis. Radvilišķu pašvaldībai līgums ar Bauskas novadu ir kopš 2011. gada, taga to parakstīja Radvilišķu rajona mērs Vītauts Simelis.

Malinas pašvaldība Ukrainā – visjaunākā sadarbības partnere. Marina ir Žitomiras apgabalā, 103 kilometrus no Kijevas. Kara sākumā Malina cieta no Krievijas raķešu šāvieniem, trīs skolas arī skāruši grāvieni. Pēc pašvaldības informācijas, no 26 tūkstošiem pilsētas iedzīvotāju 60 – 70% devušies bēgļu gaitās. Sadarbības līgumu parakstīja Malinas mērs Oleksandrs Sitailo. «Bauskas Dzīve» drukātajā versijā piektdien publicēs interviju ar viņu.  

Katrs no delegāciju vadītājiem uzrunāja kolēģus. Ugiate-Trevano mēre Rita Lambrughi īpaši pauda kopējo Eiropas ideju: «Sadraudzības līgumi turpinās Eiropas brīvības un demokrātijas projektu, palīdzēs stiprināt kopējo Eiropas kultūras telpu, lai starp nācijām un cilvēkiem būtu mierpilna līdzās pastāvēšana.»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Foto: Ivars Bogdanovs

Svinīgajā sarīkojumā muzicēja Bauskas mūzikas un mākslas skolas audzēknes Keita Maldute (4. ģitāras klase, pasniedzējs Lauris Krasņikovs) un Everita Kampiņa (6. saksofona klase, pasniedzējs Kristaps Lubovs, koncertmeistare Ineta Rozentāle). Klausītāju atzinība izskanēja skaļos aplausos.

Pašvaldību pārstāvji apmainījās ar dāvanām. Piemēram, ukraiņi no Malinas atveda granītā veidotu dižā tautas dzejnieka Tarasa Ševčenko portretu, jo Malinas reģionā ir vairākas granīta raktuves. Savukārt Bauskas novada pašvaldība bija sagatavojusi pītus grozus, piepildītus ar vietējo uzņēmēju darinājumiem, turklāt no katras apkaimes – tur cita starpā bija SIA «Iecavnieks un Co» gotiņu konfektes ar kaņepju sēklām, Stelpes pagastā esošās dabīgas pārtikas ražotājas SIA «KEEFA» produkti, Rundāles «Padegu» veselīgie un gardie našķi, Bauskas «Gusto» krēmi un «Oak’A BBQ» garšvielas. Grozā bija arī biedrības «Meistars Gothards» sadarbībā ar Bauskas muzeju veidotā vērtīgā grāmata «Mākslinieki. Bauska. Iecava. Rundāle. Vecumnieki».

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (4)

 1. Tik garš raksts ar random faktiem par sadraudzības valstīm (pašvaldībām, pilsētām), bet neviena komentāra, kāda ir šo sadraudzību vīzija, mērķis, konkrētas lietas.

  «Sadraudzības līgumi turpinās Eiropas brīvības un demokrātijas projektu, palīdzēs stiprināt kopējo Eiropas kultūras telpu, lai starp nācijām un cilvēkiem būtu mierpilna līdzās pastāvēšana.» Tāds tukšs komentārs, kāda ir bijusi tad sadarbība līdz šim? Pērnu-Jāgupi vidusskolas Halingā draudzība ilgst vairāk kā 50 gadus!

  Tikai apmainās ar dāvanām un tad brauc pašvaldības pārstāvji uz citām valstīm “komandējumā”.

  Gribētu saprast sīkāk!
  Paldies!

  14
 2. kaut vai tikai pieci cilvēki no pašvaldības vai pašvaldības kapitālsabiedrībām gadā aizbrauktu uz šīm sadraudzības pilsētām, tad tas jau būtu bonuss 50 ar pašvaldību saistītiem cilvēkiem pie atvaļinājuma, turklāt par pašvaldības naudu uz nodokļu rēķina, kuri, starp citu, ir paši augstākie ne vien starp Baltijas valstīm bet arī visā ES. Vien, šīs “draudzības nesēju” delegācijas bieži vien ir lielākas par minētajiem 5 cilvēkiem. Kādu izklaidi jau vajag arī mūsu varenajiem, neies jau “zīmēties” pašu rīkotajos balagānos, ja nu vienīgi to oficiālajā daļā…

 3. Un brauc jau priekšsēdis un vietnieks un vēl daži pietuvinātie un tā daudzas reizes.
  Nu apmainās deju kolektīviem un koriem..bagātākās valstis uzdāvinās kādu autobusu,pašvaldība pretī kādu bezgaumīgu suvenīru.. Kāda tam visam jēga..

 4. Viss joprojām notiek tajās pašās samākslotajās un saturiski tukšajās padomju tautu draudzības kultivēšanas tradīcijās. Tikai nodokļu maksātāju naudas izniekošana ierēdņu “bezmaksas” ceļojumiem + bezgaumīgu krāmu piestūķētas sekcijas pašvaldības priekšnieciņu kabinetos.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.