Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bauskas novadā pašvaldības dzīvokļiem ar 2024. gada 1. jūliju pieaugs īres maksa

Bauskas novada domes sēdē deputāti lēma par saistošajiem noteikumiem «Par Bauskas novada pašvaldībai piederošo dzīvojamo telpu izīrēšanas un īres maksas noteikšanas kārtību». Plānots šogad īres maksu paaugstināt līdz diviem eiro un pakāpeniski pa gadiem līdz 5 eiro par kvadrātmetru.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Par to, kāpēc plānots īres maksas pieaugums, minēja divus iemeslus. Pirmais – lai nekropļotu tirgus konkurenci, un otrs – pašreizējie ienākumi no īres ir daudz par mazu uzlabojumu veikšanai. «Iecavā uz 120 dzīvokļiem kopējā īres maksa bija 5000 eiro gadā. Ko par to naudu var izremontēt? Summa bija tikai avārijas situācijām,» stāstīja Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Mačeks.

Pagājušā gada pēdējā domes sēdē 28. decembrī par plānotajiem grozījumiem informēja Bauskas novada pašvaldības izpilddirektora vietnieks Jānis Kalinka: «Ar 2024. gada 1. jūliju noteikta īres maksa divi eiro par kvadrātmetru, un pieaugums paredzams līdz 2027. gadam līdz pieciem eiro par kvadrātmetru, katru gadu 1. jūlijā pieaugot maksājumam.» Kopā novadā pašvaldība izīrē apmēram deviņus simtus dzīvokļu. Līdz šim Iecavas, Bauskas un Vecumnieku apvienībā īres maksa bija no trīs līdz 19 centiem par kvadrātmetru, vidēji desmit centu. Savukārt Rundālē bija savi noteikumi – no 1,25 līdz 1,42 eiro par kvadrātmetru.

Tiesa, ne visiem būs jāmaksā pilna summa. J. Kalinka norādīja, ka konkrētām iedzīvotāju grupām būs īres maksas samazinājumu. Maksu pārrēķinās arī pēc apdzīvojamās vietas koeficienta – lielajiem ciemiem plānots koeficients 0,75, bet 0,65 koeficients – mazākiem ciemiem un apdzīvotām vietām. Tāpat paredzēts samazinājums, izīrējot dzīvokli speciālistam pirmajā gadā, un paredzēts atbalsts goda ģimenes statusu ieguvušajām ģimenēm, atsevišķām pensijas vecuma personām un tamlīdzīgi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Deputāte Ināra Pētersone pauda viedokli, ka saistošajos noteikumos nav skaidri pateikts, pēc kādiem kritērijiem ciemiem piešķir koeficientus. J. Kalinka skaidroja, ka koeficients ir mazāks ciemos, kur nav pieejams pilns pakalpojumu klāsts – pagasta nodaļas centrs, nav ģimenes ārsti un tamlīdzīgi, kā arī nav pieejams asfalts un ātrs savienojums ar kādu no Bauskas novada administratīvajiem centriem. Pēc vairākām prasībām J. Kalinka piekrita, ka var pievienot skaidrojumu par to, kāpēc noteikti konkrētie koeficienti.

Jautājumu skatīja arī iepriekš finanšu komitejas sēdē 21. decembrī, kur deputāts Mārtiņš Mediņš aicināja nesteigties ar maksas paaugstināšanu. Viņš bija veicis aprēķinus, kas parādīja, ka pensionārei Bārbeles pagastā jau šogad būs jāmaksā mēnesī 70,43 eiro par īri, savukārt 2026. gadā – 176 eiro. «Cilvēki saprastu, ja maksu palielinātu uz pusi, bet tā pieaugs vairākas reizes,» uztraucās M. Mediņš.

Šeit gan A. Mačeks precizēja, ka pensionārei rēķinās gan vietas koeficientu, gan atlaidi un tāpēc maksājamā summa būs ievērojami mazāka, lai arī lielāka, nekā bija līdz šim. «Katram aprēķinam uzreiz nāk klāt trīs koeficienti – labiekārtošana, atrašanās vieta, atlaides,» norādīja J. Kalinka.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bauskas novada vadība uzsvēra, ka iedzīvotāji varēs izvēlēties arī atsavināt dzīvokļus. Vecākā dzīvokļu lietu speciāliste Sandra Kazāka skaidroja, ka pašvaldības funkciju pildīšanai pietiks ar apmēram 120 dzīvokļiem. «Ir dzīvokļi, kurus mēs nenodosim atsavināšanai. Tādas mājas mums ir Bauskā Mēmeles, Rīgas un Dārza ielā, piemēram, tās, kurās izīrējam dzīvokļus bērniem bāreņiem,» skaidroja S. Kazāka.

Bauskas pilsētas domes sen sen nav, bet tai piederošie sociālie dzīvokļi, izrādās, ir.

Foto: www.bauskasdzive.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (20)

 1. Gan finanšu komitejā, gan domes sēdē lēmuma projektu neatbalstīja visi deputāti !

  10
  1
 2. Tas nav normāli, ka irniekam par saviem personīgajiem līdzekļiem jāveic dzīvokļa remonts. Gan iekštelpu, gan lielāks, piemēram, durvju nomaiņa, lodžijas iestiklosana utt. Un pēc tam dzīvoklis jau skaitās ar augstāku vērtību un par to uzrēķina lielāku īres maksu. Īpašums ir izīrētaja un tam arī pienākas par saviem līdzekļiem veikt visus remontus – arī kosmētiskos.

  23
  9
 3. Arī uzskatu, ka tas nav pareizi. Ne pa velti cilvēkiem nav savu dzīvokļu, jo nevar atļauties. Dzīvojošie īrnieki ir izlietojuši savus līdzekļus dzīvokļu labiekārtošanai, tagad par to pašiem būs jāmaksā labu naudiņu, diez vie to varēs atļauties. Tad būs atkal jauns riņķa dancis- ies prasīt sociālajiem, lai palīdz pašvaldība nosegt maksājumus!

  16
  3
 4. Lūdzu paskaidrojiet,kur paliek tie 12,81eiro,kurus maksājam par kaut kādiem remontdarbiem,katru mēnesi.Un katrai mājai un dzīvoklim tie skaitļi ir savādāki.Tad parēķiniet un pareiziniet.Kur paliek tie tūkstoši?

  20
  1
 5. jā Maček, tiešām, par tādu summu tikai trijos gados var tikt pie kārotā “Melnā gaiļa bumbā”, pie tam nekam citam netērējot…

  12
  3
 6. Reizēm kko dara,nomaina daļu jumta seguma,bet teiksim Pionieru ielā 1,bija paredzēta kāpņu telpu kosmētiskais remonts jau pavasarī,bet tas noticis nav!Summa kura ik mēnesi jāmaksā par apsaimniekošanu ir par lielu,jo atkritumi sastāda vislētāko tās daļu!

  4
  1
 7. Kaut kā neredzu ka tiktu veikti kaut kādi remontdarbi, par iekasēto naudu. Kā kaut ko jāmaina vai jālabo tā remontu izmaksas tiek i pieskaitītas pie rēķina par īri, bet naudu kuru ieksē katru mēnesi neņem vērā!
  Plus domes dzivokļi un velas celt ires maksas, tad lai arī sedz paši zemes nodokli, jo dzivokļi tak pieder viņiem!
  Salīduši visādi tajā domē antiņi!

  14
  3
 8. Sen bij laiks privatizēt pašvaldības dzīvokļus, tad īres maksas nebūtu. Pašvaldības dzīvokļu īrnieki gribēja būt gudrāki par tiem, kuri privatizēja savus mitekļus ar domu, ka pašvaldība visu uzturēs un remontēs.
  Vai ši stratēģija nostrādāja? Droši vien kā kurā vietā.
  Sāpīgākais jau ir cits maksājums. Par īpašumu, kas ir tavējais tapat tiek maksāts katru gadu un lielas naudas. Jo labāku īpašumu sev ierīko, jo vairāk maksā. Sociālisms nav nekur tālu aizgājios, tepat vien ir un īpašuma nodokļa formā.

  22
  1
 9. Pāris domniemus un A. Mačeku vajadzētu noķert uz ielas un ierādit viņu īsto vietu, gudrinieki savākušies!

  9
  4
 10. Un kas, Jūsuprāt, maksās tās summas? Niez sākt izlikt cilvēkus no dzīvokļiem, kurus pēc tam neviens neaizpildīs? Varbūt tā vietā padomāt, kā piemēram, Bauskas novadā izveidot jaunas darbavietas, lai nav visu laiku jābrauc uz Rīgu strādāt, knapi nopelnot minimālo algu? Jau apnikusi šitā Bauskas Novada būšana, un nekāda labuma nav no tā, ka Iecava skaitās “pilsēta”, ja nekas cits nav uzlabojies (piem. pieejamo darba vietu skaits… Mazie vietējie veikali viens pēc otra slēdzas ciet…). Āksti pēdējie… Pašiem labas algas, var atļauties ignorēt to, ka cilvēkiem ir arī citi rēķini vēl bez īres…

  20
  3
 11. diemžēl jāapbēdina sociālisma piesaucējs, jo tajā laikā neviens dzīvokļa īpašnieks nekādu tagad pastāvošo ” nekustāmā īpašuma nodokli”, ne arī “nodokli par zemi”, uz kuras šis īpašums atrodas, nemaksāja. Personīgās mājas īpašniekiem bija vien gada nodoklis 5 līdz 10 rubļu apmērā. Tiesa, tad saimnieki šai zemei mēs nebijām, bet nu esam, bet kādi, ja lielākajai daļai iedzīvotāju jāmaksā vēl lielākiem saimniekiem, lai tiem sanāktu tā “konkurētspējīgā alga”. Bet, par “pašvaldību dzīvokļiem” runājot, tādiem vispār nevajadzētu būt, pašvaldībām ar dzīvokļu īri nav jānodarbojas, tas ir vienīgi uzņēmēju lauciņš. Izņemot sociālos dzīvokļus ( senāk nabagmājas) , tās gan būtu uzturamas par budžeta naudu noteiktam iedzīvotāju kontingentam. Kā arī zināmai iedzīvotāju daļai uz laiku pienāktos pabalsts, lai darba nespējas laikā nepaliktu uz ielas, bet savādāk, ja neesi deputāts- jāstrādā.

  15
  1
 12. Kāpēc te kāds iedomājas, ka pašvaldības dzīvoklis viņam pienākas tikpat kā par brīvu un bezmaz visu jāsedz pašvaldībai – jāremontē, jātīra ielas u.t.t. , bet viņš kā karalis tikai dzīvos un piesmirdinās koridoru, bet privatizēto dzīvokļu īpašnieki par visu maksās paši? Kur cilvēkiem var būt tik samaitāta fantāzija vai infantilisms jeb garīga atpalicība? Cik īrnieki samaksā, par to tad arī kas tiek darīts, pamēģini īrēt privāto dzīvokli , tad redzēsi cik un par ko jāmaksā, un ja negribi, tad paliec sveiks. Tāpēc tie komentāri ir tukša muldēšana un bravūra. Varēja taču privatizēt , tad drīzāk saprastu , ka neesi izņēmums.

  24
  4
 13. Tas taisnības mirklis ir pienācis, kad visi tie aizkavējušies sociālismā būs spiesti samaksāt kaut ko līdzīgu tirgus cenai. Citādi nav saprotams, kāpēc viņi ir tik izredzēti, bet jaunajām ģimenēm viss jāiegādājas par tirgus cenu un vēl ar nodokļiem jāatbalsta šī īpašā kategorija, kas savus sertifikātus norija desā, nevis privatizēja dzīvokļus.

  16
  2
 14. Padzīvojat privātmājā un redzēsiet kādi izdevumi ir lai uzturētu ēku.
  Ir absolūts idiotisma domāt,kā pašvaldībai ir kādam bez īres maksas jādod dzīvoklis un vēl jāremontē, jāreneovē ēka un tā jāuztur.
  Komunisms draugi ir beidzies jau gadus trīsdesmit atpakaļ!

  21
  2
 15. Jā, muļķu zemē sociālisms ir beidzies jau gadus trīsdesmit atpakaļ, bet kapitālisms vēl nav atnācis.

  6
  4
 16. Acīmredzot cilvēki ir ar mieru domāt, ka ar minimālu algu NEVAJADZĒTU būt pietiekami, lai varētu atļauties jumtu virs galvas? Normālam cilvēkam nekad nevajadzētu strādāt divus (vai vairāk) darbus lai atļautos pašus dzīves pamatus. Neviens nesaka, ka visam jābūt bezmaksas, taču ir jau jābūt arī veselam saprātam, jo nevar pēkšņi cerēt ka cilvēkiem pēkšņi būs nauda maksāt vairāk, tikai tāpēc, ka kaut kas izdomājis, ka tā tam jābūt. Kāds labums no tirgus konkurences, ja jau TĀ cilvēki nespēj atļauties nodrošināt sev jumtu virs galvas? Padzīvojiet paši kādreiz nabadzībā, tad pēkšņi viss paliks skaidrs.

  13
  1
 17. tikai, kādēļ neviens no tiem, kam apstākļi spiedīgi, pat jumta virs galvas nav un ja ir, tad nevar par to samaksāt, neprotestē, kādēļ cilvēki neiet uz ielām, kā ,piemēram, Francijā, Vācijā un citās valstīs, kur kapitālisms jau sensena “parādība”? Varbūt, tomēr mēs visumā dzīvojam labāk, kā šajās Rietumeiropas valstīs, jeb pie mums vēl nav migrantu tādā apmērā, kuri parādītu kā to dara?

  5
  3
 18. bet, dzīvoklis par kuru nespēj samaksāt, būtu jāatstāj, ja arī pabalsts nepienākas, kā visās tiesiskās valstīs. Valstīs, kurās tādām kā tev ierīkotas speciālas “nabagmājas”

  2
  2
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.