Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bauskas novadā plāno izbūvēt sociālos dzīvokļus

Bauskas novada domes sēdē deputāti vērtēja divus lēmumprojektus, kas saistīti ar potenciālu sociālo dzīvokļu izbūvi un pārbūvi, – par sociālo mājokļu ēkas «Kamenes» pārbūvi Svitenē un sociālo mājokļu atjaunošanu Rīgas ielā 29a Vecumniekos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ar balsojumu deputāti lēma piedalīties izsludinātajā programmā sociālo mājokļu atjaunošanai vai jaunu sociālo māju būvniecībai. Jautājumus atkal skatīs, ja projektus apstiprinās un Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējumu piešķirs un iepirkumus sarīkos. Projekti jāīsteno līdz 2029. gada 31. decembrim.

Par šo tēmu iepriekš februārī diskutēja veselības un sociālajā komitejā, vides un attīstības komitejā, finanšu komitejā un Bauskas novada domes sēdē.

Par projektu vispirms veselības un sociālajā komitejā 8. februārī informēja Bauskas novada pašvaldības projektu vadītāja Ilze Munda. Viņa pastāstīja, ka strādājuši darba grupās, izvērtējuši potenciālos dzīvokļus un pieņemts lēmums par diviem objektiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Savulaik māja «Kamenes» bija Svitenes skolas skolotāju māja. FOTO – IVARS BOGDANOVS

Pirmais ir sociālo mājokļu atjaunošana Svitenes ēkā «Kamenes». Projekta kopējās plānotās izmaksas ir līdz 1 088 622,48 eiro.

«Plānots izbūvēt 12 individuālos dzīvokļus. Tie būs vienistabas dzīvokļi, kur istaba apvienota ar virtuvi, vai divistabu dzīvokļi. Apkure plānota ar siltumsūkni un saules paneļiem,» informēja I. Munda, norādot, ka ES finansējums nevar pārsniegt summu 51 tūkstotis eiro uz vienu dzīvokli.

Deputātus interesēja ēkas pašreizējais stāvoklis. Rundāles apvienības pārvaldes vadītājs Aigars Sietiņš skaidroja, ka pašlaik mājā dzīvo vairāki cilvēki, apkure ir krāsns, plītis, kuras kurina ar malku. Vaicāta par to, kā izskatīsies pārbūve, I. Munda atzina, ka no esošās ēkas paliks tikai sienas, – nekas cits nav izmantojams. «Tā ir vecā, bijusī muižas ēka, kas savulaik pārbūvēta par skolotāju māju, pašā Svitenes centrā, ielas malā. Iedzīvotājus vieta apmierina, neapmierina ēkas stāvoklis. Paskaitījām, cik ir maznodrošināto, vientuļo pensionāru un iedzīvotāju, kas dzīvo avārijas mājās, kuras būtu jāpārbūvē. Viņus tad pēc renovācijas varētu «Kamenēs» izvietot. Pašlaik tur dzīvo septiņi cilvēki četros dzīvokļos. Uzturēt ēku un jebkuros mīnusos kausēt vaļā ūdensvadu ir ļoti lielas izmaksas,» stāstīja A. Sietiņš.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Deputātus ideja neiedvesmoja. Deputāte Ināra Pētersone pauda, ka diez vai cilvēki no citām apdzīvotām vietām vēlēsies dzīvot Svitenē.

Deputāts Guntis Kalniņš sacīja, ka labāk šo naudu ieguldīt citos dzīvokļos. «Nav mums tādu četru simtu tūkstošu, ko ielikt citos dzīvokļos. Te mēs varam iegūt Eiropas atbalsta daļu un no valsts kredītu, kuru atmaksāsim pamazām,» pauda Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis.

Reizē deputāti šaubījās, vai ir vērts pārbūvēt esošo māju, norādot uz pieredzi Bauskā ar ēku Rūpniecības ielā 9, kur izmaksas izrādījās lielākas, nekā plānots, un ēkas rekonstrukcija sagādāja daudz problēmu. «Man ir bažas – tikko mēs pieķersimies, tas neaprobežosies ar prognozēto izmaksu aplēsi. Atsegsim fasādi, konstrukcijas, ieraudzīsim patieso ainu, ka konstrukcijas nav stabilas, jāiegulda papildu darbi, finansējums, atkal izaugs summa,» pauda deputāte Laine Baha. «Esam ierēķinājuši konstrukcijas, pārsegumus, primāri jumta maiņu. Konstrukcijām esam paredzējuši visu, kas nepieciešams,» bažas noraidīja I. Munda.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Arī pārējās sēdēs turpinājās diskusijas. Deputāti interesējās par to, vai ēkai nav vēsturiskā pieminekļa statusa. A. Sietiņš uzsvēra, ka ēka nav kultūras mantojums, bet atrodas kultūras mantojuma aizsardzības teritorijā. «Projekts jāsaskaņo ar Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldi, bet ir tikai prasības par atsevišķām detaļām – par jumtu, lai būtu skārda klājums un logu rāmji lai būtu tumši, lai iekļaujas kopējā vēsturiskajā ainavā,» stāstīja A. Sietiņš.

«Uzskatu, ka tik ekskluzīvi izveidot 12 dzīvokļus šai mērķa grupai ir ekonomiski nepamatoti,» domes sēdē pauda deputāts G. Kalniņš. Neatbalstīja arī deputāte L. Baha: «Aprēķini ir pārāk optimistiski. Jau par vienu ekskluzīvu projektu dome ir nobalsojusi – par piecu miljonu vērtiem senioru dzīvokļiem. Vēl viens dārgs un ekskluzīvs projekts. Ir jāizlemj, uz ko kā pašvaldība koncentrējamies, – izskatās, ka galvenais attīstības virziens ir sociālā joma, ko visvairāk stiprinām. Nesaku, ka tas nav vajadzīgs, tā ir svarīga joma, bet stipri kavējamies, ja runājam par mājokļu politiku, jaunajiem speciālistiem, ģimenēm, kas papildinātu pašvaldības budžetu.» Ar 11 balsīm par, trim pret un trim, kas atturas, lēmumu pieņēma.

Vecumniekos, ēkā Rīgas ielā 29 a, plāno atjaunot sociālos dzīvokļus, katrā dzīvoklī paredzot savu atsevišķu virtuvi un sanitāro mezglu. Foto: Z.Skara

Otrs objekts ir sociālo dzīvokļu atjaunošana Rīgas ielā 29a Vecumniekos. Šeit summa ir mazāka, jo ārdarbi nenotiek, – plānots atjaunot dzīvokļus iekštelpās. Projekta kopējās plānotās izmaksas ir līdz 534 114, 66 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Ēka ir kopmītņu tipa, katrā stāvā 18 dzīvokļi, tos pārvērtīs, katrā dzīvoklī paredzot savu atsevišķu virtuvi un sanitāro mezglu. Izmaksas sanāk 29 tūkstoši uz dzīvokli,» informēja I. Munda.

Par šo objektu lielu diskusiju nebija, lai arī šeit bija neapmierinātie. Deputāts Mārtiņš Mediņš aicināja vispirms padomāt nevis par šādiem dzīvokļiem, bet gan vienkāršu patversmi. «Ir cilvēki, kas nespēj samaksāt, un ir tādi, kas arī nemaksā un pat nevēlas skatīt šo jautājumu. Viņi visi būs pie sociālā dienesta durvīm. Šāda problēma samilst, pie tās ir jāķeras, un komitejā jautājums ir jāaktualizē. Nezinu, kas veiks piespiedu izlikšanu no dzīvokļiem, bet problēma ir milzīga. Jādomā par patversmi, kur izmitināt cilvēkus pa nakti un pabarot,» pauda M. Mediņš. Deputāts G. Kalniņš šo projektu atbalstīja – esot trīs reizes mazākas izmaksas, arī vieta labāka.

Par šo projektu balsoja 15 deputāti, divi atturējās.

Foto: Z.Skara

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

  1. Tās ir šausmas kas notiek! ? Kurš uz Sviteni ies dzīvot? Ok? Vai tiešām tikai Rundālē ir tāda ēka? Bijušais Īslīces pagasta pansionāts, tad jau labāk būtu bijis. Ko tas gaida? Cik gadus tukšs!!!

    2
    0
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.