Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bauskas novadā streikos 25 izglītības iestādes

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) streikā, kas paredzēts no 24. līdz 26. aprīlim, savu dalību pieteikušas 25 Bauskas novada izglītības iestādes.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kopumā Bauskas novadā savus darba pienākumus trīs dienas neveiks 499 izglītības darbinieki, informēja Bauskas novada izglītības nodaļas vadītāja Vija Ieleja.

Izglītības nodaļas vadītāja norādīja, ka šādus datus iesniedza arodbiedrība, taču izglītības iestāžu sniegtā informācija nedaudz atšķiras – no tās izriet, ka streikā piedalās 467 pedagogi un 92 tehniskie darbinieki. Šādu nesakritību V. Ieleja skaidro ar to, ka viens pedagogs strādā vairākās vietās, līdz ar to katra izglītības iestāde šo personu iereģistrē kā protestētāju no sava pulka.

«Citus datus arodbiedrība nav sniegusi, un man nav pamata apšaubīt šo informāciju, jo, visticamāk, arodbiedrības rīcībā ir vārdiskais atšifrējums, bet mums šādu ziņu nav. No pašvaldības puses ir būtiski zināt, kur iesaistās direktori, jo ar rīkojumu jānodrošina aizvietotāji,» skaidro V. Ieleja.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa precizē, ka lielākoties direktori ir uz vietas izglītības iestādēs un koordinēs mācību procesu. Pirmsskolas izglītības iestādēs PII «Mārpuķīte», «Cielaviņa», Bauskas pilsētas pamatskolā vadītāju aizvietos pašu darbinieki, Iecavas mūzikas skolā, Iecavas pamatskolā, Īslīces un Griķu pamatskolā pašvaldība nodrošinās aizvietotāju.

Mācību procesu pilnībā nodrošinās Valles bērnudārzs «Cielaviņa», Iecavas PII «Dartija», Bauskas PII «Saulespuķe», skolas – Misas, Uzvaras, Bauskas pilsētas pamatskola, Stelpes sākumskola, Bauskas 2. vidusskola, Bauskas mūzikas un mākslas skola, Vecumnieku mūzikas un mākslas skola, Vecumnieku sporta skola un Bauskas novada Bērnu un jaunatnes sporta skola.

Pārējās skolas un bērnudārzi strādās daļēji, izņemot PII «Mārpuķīte», Valles pamatskolu un Iecavas pamatskolu, kuras šajās dienās nestrādās vispār.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

V. Ieleja atzina, ka pašlaik grūti prognozēt notikumu gaitu. Pagaidām ir skaidrs, ka protesta gājiens notiks jebkurā gadījumā, bet par streika norisi varētu būt izmaiņas, iespējams, LIZDA plānoto streiku atceļ.

Pirmsskolas izglītības iestādes «Mārpuķīte» vadītāja Judīte Zeltiņa ir viena no dažiem Bauskas novada iestāžu vadītājiem, kas arī pieteikusi savu dalību streikā. Viņa atklāja, ka pagājušā gada septembrī protestu tikai atbalstīja, bet šoreiz solidarizējusies ar saviem darbiniekiem. «Pirmkārt, tas skar arī administrāciju, otrkārt, iestādei ir vairākas vakances – gan pirmsskolas pedagoga, gan logopēda –, bet nevaram atrast darbiniekus. Nav, kas piesakās, atalgojums ir pirmā lieta, kas interesē cilvēku. Būtu lieliski, ja pieteiktos divi, trīs vai vairāki kandidāti un būtu, no kā izvēlēties, taču pašlaik tādas iespējas nav, jo nav intereses. Jāsaprot, ka ļaudis rēķina arī iespējamos ceļa izdevumus, jo uz Saulaini ir jānokļūst. Mums darbinieki ir braukuši no Uzvaras, no Vecsaules, no Bauskas. Septembrī sāka strādāt logopēde, kura dzīvoja Garozā, bet tagad atrada darbu jaunajā Jelgavas bērnudārzā, protams, cilvēks izvērtē visus apstākļus un izvēlas izdevīgāko,» situāciju ataino J. Zeltiņa.

Vaicājot, kāds ir pirmsskolas pedagogu atalgojums «Mārpuķītē», viņa atbild, ka precīzu summu nosaukt, ko saņem katrs «uz rokas» nevarēs, bet pirmsskolas pedagogiem pirms nodokļu nomaksas alga ir 1070 eiro. Kādam ir piemaksa par kvalitātes pakāpi, dažam arī par papildu pedagoģisko darbu, – ja nebūtu šādu piemaksu, piemēram, direktora vietniecei būtu mazāka alga nekā skolotājai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Pagājušajā gadā, kad streiks «paputēja», viena otra skolotāja bija vīlusies. Ja tagad atrastos risinājums, mēs par to būtu ļoti priecīgi. Ne jau aiz labas dzīves piedalāmies protesta akcijā. Gribas, lai aizdomājas, ka skolotāji ir tie cilvēki, kuri rūpējas par ikvienu bērnu, būtībā par kopēju nākotni. Pašlaik valdošie uzskati, ka vecākam ir tiesības kā klientam uz visu un var atļauties īstenot tādus izgājienus pret skolotājiem, ka pedagogs ar asarām acīs nonāk pie direktora un ir izmisumā, signalizē, ka nav kaut kas kārtībā. Es arī esmu streikā, neskatoties uz to, ka tie, protams, ir zaudējumi finansiālā ziņā. Mums tik visu krauj virsū, to pašu pensijas vecuma paaugstināšanu, un mēs esam rāmie latvieši, kas visu pacieš. Nav mums kā Francijā, kur ir uzskatāmi pamanāmas demonstrācijas. Taču kādam ar kaut ko ir jāsāk,» tā J. Zeltiņa.

Viņa norāda, ka vecākiem jārēķinās, ka pirmdien, otrdien un trešdien bērnudārzs būs slēgts. Vecākiem būs jātiek galā, jo citu iespēju nav, dežūrgrupas nevar nodrošināt, jo protestā nepiedalās tikai četri tehniskie darbinieki. Informācija ir izvietota gan pie iestādes ieejas durvīm, gan grupiņu durvīm, gan nodota bērnudārza vecāku «Whatsapp» saziņas vietnēs.

Šodien plkst.14 norisināsies valdības ārkārtas sēde, kurā plānots apstiprināt Ministru kabineta (MK) noteikumus par to, kā tiks celts pedagogu atalgojums, ziņo aģentūra LETA.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izglītības un zinātnes ministrija ir iesniegusi grozījumus MK noteikumos, kas paredz, ka no šī gada 1.septembra pedagogiem, izņemot pirmsskolas izglītības pedagogus, zemākā stundas likme būs 8,50 eiro.

Valdībai būs jālemj par grozījumiem noteikumos par pedagogu darba samaksu un kārtību, kādā aprēķina un sadala valsts budžeta mērķdotāciju pedagogu darba samaksai pašvaldību vispārējās izglītības iestādēs un valsts augstskolu vispārējās vidējās izglītības iestādē.

MK rīkojums par pedagogu zemākās darba samaksas likmes pieauguma grafiku laika posmam no šī gada 1.septembra līdz 2025.gada 31.decembrim indikatīvi paredz zemākās pedagogu darba algas kāpumu par 13,3%, salīdzinot ar 2022.gada 1.septembri.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pedagogu atalgojuma palielināšanas grafiks paredz, ka no šī gada 1.septembra vispārējās izglītības pedagogiem mēneša darba algas likme būs 1224 eiro. Grozījumi paredz arī izmaiņas izglītības iestāžu vadītāju, viņu vietnieku un struktūrvienību vadītāju zemākās mēneša darba algas likmju izmaiņās, lai ievērotu grafikā noteikto principu nodrošināt administratīvajam personālam zemāko vienas darba stundas samaksas likmi ne zemāku kā vispārējās izglītības pedagogam.

Savukārt pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogu zemākā darba algas likme no 1.septembra būs 1240 eiro, kas ir par 15,8% vairāk nekā pagājušajā mācību gadā, kad zemākā darba algas likme bija 1070 eiro. Pedagogu algas palielināšanas grafiks paredz nevienlīdzības mazināšanu starp pirmsskolas un vispārējās izglītības pedagogu zemāko darba algas likmi, kas radusies atšķirīgu slodžu dēļ – pirmsskolas izglītības pedagogu slodze ir 40 darba stundas nedēļā, savukārt pārējiem pedagogiem no 1.septembra noteiktā darba slodze ir 36 darba stundas nedēļā.

Profesionālās vidējās izglītības iestāžu pedagogiem saglabājas noteiktā darba slodze 30 stundas nedēļā jeb 1320 darba stundas gadā, zemākai mēnēša darba algas likmei sastādot 1020 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vienlaikus Izglītības un zinātnes ministrija norādīja, ka var veidoties situācija, ka atsevišķās pašvaldībās, kurās ir izglītības iestādes ar mazu skolēnu skaitu un lielu skolotāju skaitu, nebūs iespējams pilnībā nodrošināt pedagogiem zemākās darba samaksas likmi, tāpēc pašvaldībai kā izglītības iestādes dibinātājam būs jāmeklē risinājumi papildu finansējuma nodrošināšanai vai jāpieņem lēmumi par izglītības iestāžu optimizāciju.

Lai vienotos par minimālajām prasībām turpmākai slodzes sabalansēšanai, plānots līdz 31.maijam izstrādāt vadlīnijas darba slodzes līdzsvarošanai visām pedagogu grupām, tai skaitā atbalsta personālam. Papildus līdz 31.oktobrim ministrija plāno veikt arī visu pedagoģisko amatu, izņemot akadēmisko personālu, izvērtēšanu algas likmes gradācijas noteikšanai.

Augstskolu akadēmiskā personāla zemākās mēneša darba algas likmes no šī gada septembra tiks paaugstinātas par 13%, saglabājot līdzšinējās atlīdzības atšķirības proporcijas starp amatiem. IZM norādīja, ka sākotnēji panāktā vienošanās ar Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrību (LIZDA) paredzēja nenoteikt zemāko mēneša darba algas likmi asistentiem, rektoriem, prorektoriem, dekāniem, katedras vadītājiem un prodekāniem no 1.septembra, taču ministrija secinājusi, ka saskaņā ar pašreizējo normatīvo regulējumu šiem amatiem joprojām ir jānosaka zemākās mēneša darba algas likmes, jo tie ir pedagoģiskā personāla amati.

Pedagogu atalgojuma palielināšanas grafikā paredzēts, ka no 1.septembra profesoriem zemākā mēneša darba alga būs 1982 eiro, asociētiem profesoriem – 1587 eiro, docentiem – 1270 eiro, lektoriem – 1017 eiro, asistentiem – 810 eiro, savukārt pārējiem amatiem tiks saglabātas pašreizējās proporcijas atlīdzības atšķirībā starp amatiem.

Lai šogad nodrošinātu nepieciešamo finansējumu akadēmiskā personāla atlīdzībai, 2 821 222 eiro tiks piešķirti no jau apstiprinātā finansējuma augstākajai izglītībai, bet no 2024.gada ik gadu papildus nepieciešami 8 559 486 eiro.

Pārējo pedagogu algu palielināšanai šogad 9 039 833 eiro tiks nodrošināti no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, bet no 2024.gada ik gadu būs nepieciešami papildus 27 119 499 eiro.

IZM norādīja, ka bērnu no 1,5 līdz četru gadu vecumam izglītošanā nodarbināto pedagogu darba samaksa tiek finansēta no pašvaldību budžetiem. Pedagogu darba samaksas pieauguma nodrošināšanai finanšu līdzekļus nepieciešams rast no pašvaldības budžetiem.

Lai nodrošinātu pedagogu atalgojuma palielināšanas grafika izpildi, nepieciešams palielināt viena izglītojamā izmaksas pirmsskolas un vispārējās izglītības programmās. Papildus nepieciešamais finansējums mērķdotācijām pašvaldībām šogad ir 5 326 441 eiro, tai skaitā 4 312 3314 eiro mērķdotācijām pašvaldību pamata un vispārējās vidējās izglītības iestāžu, speciālo pirmsskolas grupu un bērnu no piecu gadu vecuma izglītošanā iesaistīto pedagogu darba samaksai. 1 014 127 eiro paredzēti pārējo mērķdotāciju sadalījumam starp pašvaldību speciālo izglītības iestādēm, profesionālo izglītības iestādēm un interešu izglītībai.

Pedagogu atalgojuma palielināšanas grafiku otrdien vienbalsīgi atbalstīja valdībā. MK noteikumus par to, kā tiks celts pedagogu atalgojums, paredzēts apstiprināt valdības ārkārtas sēdē piektdien, 21.aprīlī.

LIZDA vadītāja Inga Vanaga, tiekoties ar izglītības iestāžu pārstāvjiem trešdien, pārmeta, ka Izglītības un zinātnes ministrijas vadība esot solījusi, ka pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafiku valdība apstiprinās līdz 14.martam, kas netika izdarīts un līdz ar to bijis pamats uzskatīt, ka nav apstiprināts pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafiks nevienai pedagogu grupai, kā arī pedagogu darba slodzes balansēšanas plāns visiem pedagogiem.

Foto: LETA

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (11)

 1. Kas un kad atbalstīs skolu un pirmskolu tehnisko darbinieku algu celšanu? Šie cilvēki strādā par minimālo algu.,bet auklēm atbildība nav mazāka kā audzinātājām.

  26
  3
 2. Pēc streika mācību iestādēs vajadzētu laist atpakaļ tos skolotājus, kas , piemēram, paši var nolikt eksāmenu sevis pasniegtajā priekšmetā vai taml. kognitīvo spēju testu. Rezultātā būtu arī atspaids “algu fondā” .

  15
  4
 3. Kamēr bijām ģimenē divi, kas pelna, kaut kā varēja izvilkt, taču, kad meitai sākās studijas Rīgā un viens palika bez darba, normāli izdzīvot nevar. Tas tiešām ir traki un nav brīnums, ka daudzi izvēlas braukt prom.

  2
  1
 4. Iesaku streikot arī citiem, kuriem aiz vien ir par maz, līdz beidzot nevienam nebūs tik, cik ir šobrīd…

  2
  4
 5. Jā, tas nu ir nekaunības kalngals pēc visām krīzēm un pašreizējos apstākļos pasaulē prasīt un prasīt. Ja tā būtu pirmā reize, bet atkal un atkal.

  10
  11
 6. Skolotāji ir pelnījuši lielas algas! Lai izdodas!

  Tas ir grūts darbs, sevišķi ar visām iekļaujošajām izglītībām u.c.

  6
  7
 7. Kāpēc par ,,slaveno,, Grantiņieni nevar šeit izlasīt,bet var par sevi slavinošo rakstu var izlasīt tikai Bauskas Dzīves avīzē???? Vai tiešām Biruta tik daudz maksā laikrakstam,lai nevarētu par viņas darbu komentēt??? Vai tiešām viņa visus novada deputātus tura aiz pautiem???

  6
  2
 8. B;ernu dārzu audzinātājām būs pielikums? Viņas ir vieglas uzvedības, romāni ar precētiem vīriešiem, kas savus bērnus uz dārziņu ved. Vai tādām vajag algas pielikumu?

  4
  2
 9. Nomierinies, ja tavs ” vīrs” aizgāja pie citas, profesijai nav nozīmes, tas nozīmē, ka tur no vīrieša nebija ne smakas, staigulis un nejēga, un nebāz visus vienā maisā, dzīvo mierā, un satiksi sevis cienīgu vīrieti. Pirmsskolas pedagogi, smagi strādā, un ir pelnijuši, algas pielikumu. Es redzu pēc saviem bērniem, cik daudz viņi gūsts bērnudārzā, esmu darbos, daudz kam neatliek laika, tāpēc priecājos, par prasmēm, kuras maniem bērniem sniedz audzinātājas un auklītes. Auklītes, noteikti, arī pelnijušas lielākas algas. Atbalstīsim, neskaudīsim un nenomelnosim.

  4
  3
 10. To,ka pedagogiem sen jau bija jāceļ algas,pierāda šeit komentējošo komentāri…Pedagogu darbā mazā atalgojuma dēļ nestrādā daudz veiksmīgu un talantīgu pedegogu,kuri ir spējīgi iemācīt Latvijas cilvēkos takta sajūtu un sapratni par notiekošo sabiedrībā,prasmi civilizēti un pieklājīgi izteikt savu domu sabiedrībai arī publiski.

  8
  1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.