Latvijā šogad jau 30 bezpeļņas organizācijas ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu vismaz 860 mājsaimniecībām izsniedz sēklas, stādus un inventāru; to pulkā arī trīs biedrības Bauskas novadā.
Šis ir kopš 2017. gada lielākais organizāciju un mājsaimniecību skaits, kas dārzkopības projektos pašu spēkiem izaudzēs pārtiku sev un ģimenei. Vairākos projektos iesaistās Latvijā dzīvojošie cilvēki no Ukrainas, «Bauskas Dzīvi» informē Diana Bogdanova, Borisa un Ināras Teterevu fonda labdarības projektu vadītāja.
Viņa skaidro, ka dārza darbiem nepieciešamo ļaudis saņems no 30 bezpeļņas organizācijām, kuras šogad īsteno projektus fonda programmā uzņēmīgajiem un rosīgajiem “Pats savam SAIMES GALDAM” (www.saimesgaldam.lv). Organizācijas dārza darbos iesaistīs vismaz 2690 iedzīvotājus – pieaugušos un bērnus visos Latvijas reģionos. Tiks īstenoti 9 projekti Kurzemē, 9 – Vidzemē, 5 – Zemgalē, 6 – Latgalē un viens – Fonda “Ziedot.lv” – projekts aptver visu Latviju. Šogad Borisa un Ināras Teterevu fonds grantos piešķīris līdz šim lielāko programmas summu – 61915 eiro.
D. Bogdanova informē par biedrībām, kas atbalstu ir saņēmušas Zemgalē, un tās ir piecas organizācijas, kuras darbos iesaistīs vismaz 100 mājsaimniecības: «Selekcionāra Pētera Upīša biedrība palīdzēs 20 Dobeles novada un Bauskas novada mājsaimniecībām. Pestīšanas armijas Bauskas korpusa projektā darbosies 20 Bauskas novada sociālā riska ģimenes un individuālas personas ar zemiem ienākumiem. Vecumnieku daudzbērnu ģimeņu biedrība “Saulgrieze”aptvers 21mājsaimniecību Bauskas novadā. Biedrība “Bauskas vecpilsēta”aptvers 19 Bauskas mājsaimniecības.Pensionāru biedrība “Jaunpils”projektā iesaistīs 20 senioru mājsaimniecības un sociālā centra “Lodes” 12 iemītniekus Tukuma novada Jaunpils pagastā.»
Pašu spēkiem mazdārziņos saimniekos daudzbērnu ģimenes, cilvēki ar invaliditāti, seniori, cilvēki ar zemiem ienākumiem, kuriem nepieciešams atspaids materiālā stāvokļa uzlabošanai. Organizācijas pauž, ka interese iesaistīties dārzkopības projektos pieaug īpaši augsto komunālo maksājumu un produktu cenu dēļ. Vairākos projektos iesaistīsies ģimenes no Ukrainas, kuras radušas patvērumu Latvijā.
Atbalstu saņēmušās organizācijas projektu dalībniekiem izsniedz sēklas, stādus un dārza kopšanas piederumus savu vai biedrības pārziņā esošo dārzu apstādīšanai. Dalībnieki saņems speciālistu un dārzkopības entuziastu padomus, lai izaudzētu bagātīgu ražu. Daļu no izaudzētā daudzi plāno dāvināt sociālajiem centriem, zupas virtuvēm vai tiem cilvēkiem, kuri paši nevar par sevi parūpēties.
Iepazīties ar atbalstīto ieceru apkopojumu var šeit: “2023. gadā atbalstītie projekti”.
2017. – 2023. gados atbalstīti kopā 112 projekti, kuros aptvertas 3`447 mājsaimniecības un tajās – 12`410 iedzīvotāji. Pērn atbalstu ieguva 23 bezpeļņas organizācijas. Tās dārzkopības darbos iesaistīja 814 mājsaimniecības. 2021. gadā atbalstu ieguva 20 bezpeļņas organizācijas un 700 mājsaimniecības. 2020. gadā 12 bezpeļņas organizācijas aptvēra 350 mājsaimniecības. 2019. gadā programmā piedalījās 12 organizācijas un 287 mājsaimniecības. Savukārt 2017. gadā fonda atbalstu saņēma 15 organizācijas un 436 ģimenes.
Programmas īstenošanas gados ģimenes saņēma arī “Saimes galda rokasgrāmatu” – palīgu ģimenēm, kā labāk saimniekot mazdārziņā. Rokasgrāmata veidota, ieklausoties dārzkopības speciālistes Eleonoras Mārciņas padomos, un tā ir pieejama lejupielādei šeit.
Reklāma