Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bauskas novada ugunsdzēsēji pārstrādājušies un nenovērtēti

«Bauskas Dzīves» redakcijā vērsās vairāki Bauskas novada ugunsdzēsēji glābēji. Viņi stāstīja par ļoti saspīlētu situāciju Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Bauskas daļā un Iecavas un Vecumnieku postenī darbinieku trūkuma dēļ.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Bauskas daļā maiņā var nodrošināt tikai trīs cilvēkus paredzēto sešu vietā, jo «jāpiesedz» Vecumnieku un Iecavas postenis, kurā trūkst darbinieku. Turklāt strādājošo ar laiku trūkst jo vairāk – Bauskas daļā pirms kāda laika maiņā bija astoņi darbinieki, tad seši un pašlaik tikai trīs, kuri turklāt pārstrādā stundas. Tātad tā ir viena mašīna, kas var izbraukt uz notikumiem. No 30 dienām tikai astoņās bija pilna maiņa, proti, seši cilvēki. Neskatoties uz papildu darbu, piemaksas izmaksā tikai 20% apmērā, par pārējo piedāvājot brīvas dienas, kas mums nav izdevīgi, priekšroku dotu lielākam atalgojumam par vairāk stundām darba,» situāciju raksturoja vīri.

«Bauskas Dzīve» skaidroja, kā Iekšlietu ministrija plāno risināt šo problēmu, jo pasliktinās drošības situācija Bauskas novadā, pierobežā, pie A7 ceļa, kur ugunsdzēsēji glābēji vitāli nepieciešami. Kad pēdējo reizi VUGD darbiniekiem palielinātas algas? Kāpēc vīri nesaņem pilnu samaksu par grūto darbu un lielo slodzi?

Kritiskā nodarbināto trūkuma, tehnikas nolietojuma un būtiska trūkuma dēļ VUGD pērn oktobrī sāka īstenot optimizācijas pasākumus – īslaicīgi un plānoti apturot mazāk noslogotu struktūrvienību darbību, ja tas bija nepieciešams pārējo struktūrvienību darbības nodrošināšanai. Struktūrvienību darbības apturēšana nenotika vienlaicīgi, un sākotnēji tā skāra 18 posteņus, skaidro Iekšlietu ministrijas Komunikācijas nodaļa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iekšlietu ministrijā (IM) informē, ka sekojot līdzi izmaiņām personāla nodrošinājumā un posteņu darbības apturēšanas rezultātiem, decembrī tikuši ieviesti papildu darba organizēšanas pasākumi – iespēja posteņu darbību apturēt laikā, kad ir mazāk izsaukumu – no plkst. 8 līdz 13, daļas tehnikas un personāla pārdislocēšana posteņa darbības nodrošināšanai, kā arī daļu un posteņu komandieru iesaistīšana dežūrmaiņas darbības nodrošināšanā. Līdzās tam visā šajā laikā notika un notiek arī šogad personāla pārdislokācija uz tuvākajām daļām un posteņiem.

IM Komunikācijas nodaļa raksta: «2023. gada 1. martā kopējais vakanto amatpersonu amatu skaits bija 11,4% jeb 372 no 3253 amatiem. Papildus vidēji 150 – 200 amatpersonas vienlaikus atrodas cita veida prombūtnē – darbnespēja, bērnu kopšanas atvaļinājums, paternitātes atvaļinājums, apmācība un citi iemesli. Saskaņā ar VUGD sniegto informāciju, šī gada pirmajos trijos mēnešos Bauskas daļā katru diennakti dežūrā atradās sešas amatpersonas, kas uz notikumiem reaģēja ar divām autocisternām. Tikai aprīļa sākumā divas diennaktis Bauskas daļā dežurēja trīs amatpersonas. Līdz ar to šī informācija, ka «no 30 dienām tikai astoņās bijusi pilna maiņa, proti, seši cilvēki», neatbilst patiesībai. Savukārt Iecavas un Vecumnieku postenis darbību vairākkārt apturēja uz piecām stundām diennaktī, kad mazāks izsaukumu skaits. Vecumnieku postenis ir vienīgais, kas šajā laika posmā darbību apturēja uz divām diennaktīm.»

Kā «Bauskas Dzīvei» tiek skaidrots, personāla trūkuma situācijā, lai nodrošinātu nepārtrauktu daļu un posteņu darbību, VUGD amatpersonām nepieciešams strādāt virsstundu darbu. Lai rastu nekavējošu un īslaicīgu risinājumu, kamēr nav aizpildītas vakantās amata vietas, kā arī nokomplektētas papildu nepieciešamās amata vietas un nodrošinātu dzīvības glābšanas spējas, virsstundu darba samaksai VUGD amatpersonām nepieciešams papildu finansējums. 2022. gadā VUGD budžetā virsstundu darba apmaksai bija paredzēti 355,8 tūkst. eiro. Kopumā faktiskā VUGD virsstundu darba apmaksa 2022. gadā veidoja 2,2 milj. eiro. 2023. gada budžetā virsstundu darba samaksai paredzēti nepilni 424,2 tūkst. eiro. Par virsstundu darbu netiek maksātas piemaksas, bet gan tās tiek kompensētas ar atpūtas laiku (likumdošana to nosaka kā primāro kompensācijas veidu) vai arī apmaksātas, ja kompensācija ar atpūtas laiku nav iespējama. Ņemot vērā normatīvajos aktos noteikto un VUGD finansiālās iespējas, daļa no virsstundām, kas bija izveidojušās 2022. gadā no septembra līdz decembrim, tika kompensētas ar atpūtas laiku, bet daļa virsstundu apmaksātas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

2023. gada VUGD budžetā palielināti bāzes izdevumi 5,5 milj. EUR apmērā amatpersonu atlīdzības palielināšanai (vidēji par 10%) no 2023. gada 1. janvāra. Papildus no aizvadītā gada 1. jūlija tiek maksātas piemaksas par darbu svētku dienās, informē IM Komunikācijas daļā. 

UZZIŅAI

VUGD vakances Bauskas novadā

● Bauskas daļā 1. aprīlī bija vakantas divas ugunsdzēsēja glābēja, Vecumnieku postenī viena ugunsdzēsēja glābēja un Iecavas postenī – viena ugunsdzēsēja glābēja amata vieta.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

● Atlīdzība mainās līdz ar nepieciešamās kvalifikācijas iegūšanu Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžā. Līdzās mēnešalgai to veido arī piemaksa par darbu nakts stundās, svētku dienās, virsstundu apmaksa u. c.

AVOTS: VUGD.

Foto: No arhīva

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (11)

 1. Dikti jau glīti attaisnojušies, bet kādas ir tās algas ?
  Tie kopējie cipari nevienam jau neko neizsaka ,tā tikai tādā migla

  7
  3
 2. kaspar beidz te pūst pīlītes,nelien citu makā..Puiši labi strādā tur nau ko ..Turat buru

  14
  3
 3. pašlaik valdība ar Kariņu priekšgalā jau vērtē, vai ,drīzāk kad “nogriezt” izdienas pensijas

 4. Atver VUGD mājaslapu un apskaties. Ja nezini, kā atrast, meklē vakances. Tur atalgojuma apmērs ir norādīts. Un, salīdzināšanai – es uz muservoza nopelnu vairāk nekā autovadītājs VUGD. Starpība nav liela, bet ir. Tūlīt bļausi, ka viņi jau katru dienu nestrādā. Nu un? No dežūras brīvais laiks ir paredzēts atpūtai, nevis strādāšanai otrā darbā. Ja man būtu vienam ar savu algu jāuztur ģimene, tad arī es to nespētu.

  Tāpēc arī ir tik daudz vakances, jo ne visi grib vergot divos darbos tikai lai uzturētu ģimeni. Strādājot tikai par viņu algu, var mēģināt tikai izdzīvot. Un prasības, disciplīna, kas tiek nolikta pret to atalgojumu, ir, manuprāt, bišku nesamērīgas. Tajā pašā laikā latiņu zemāk laist nevar. Lai celtu atalgojumu līdz adekvātam līmenim, vajag naudu, kura, kā zināms “tik daudz kā nekad” ir tikai tai bandai, kas ir ieņēmusi Saeimas māju.

  24
  2
 5. Jautrītei no Bauskas
  Tu tak nesaproti uzrakstīto, tikai bezjēgas muldi.
  Runa bija par mazām algām ,un to mazo algu kopējo ciparu nevis par dzēsēju darbu ,domā ,ka muldi

 6. Bet vai tad citos darbos nestrādā? Nu pie VUGD bumbiņu dzenā, savus auto mazgā, mēli kulsta viens ar otru. Cik tad to izsaukumu ir, ja tā reali ņem? Izguļas un iet mājās

  9
  15
 7. Kur tas laiks, kad vīriem vieniem ģimene jāuztur? Šitā jau ir pagātne. Kuras sievas vēl te kādā leiputrijā vēlas ikdienā tā saukt ” neko nedarīt”? Diemžēl darbs, ko dara kāds mājās nesaņemot atalgojumu, netiek novērtēts.

  1
  0
 8. ko tu pūlies, ej taču uz to musaravozu, bagātāks būsi, jeb labāk pasaki, cik vakanču pašlaik ir uz dzēsēja un autocisternas vadītāja amatiem?

 9. Trubadūram.
  Ka tik kādreiz nesagadās tā, ka tev pašam tā dīkdieņu-ugunsdzēsēju palìdziba būs vajadzīga. Un viņi kāreiz būs tikai trīs cilvēki maiņā un uz kādu citu notikumu būs aizbraukuši. Vai arī tad būsi tik varens runātājs?

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.