Lietuvā piensaimnieki pienu izlej uz laukiem, Kurzemē – dalīs iedzīvotājiem bez maksas, pievēršot uzmanību straujajam piena iepirkuma cenas kritumam. Viena no Bauskas novada lielākā piena ražotāja – zemnieku saimniecības «Krišjāņi», kur šobrīd ir 300 slaucamu govju, īpašnieks Jānis Straģis pagaidām neplāno publiskas akcijas, taču viņu nošokējusi Zemkopības ministra attieksme pret piena nozarē notiekošo.
«Ļoti skumji, ka esošais Zemkopības ministrs Didzis Šmits publiski pasaka – tiekat paši galā, jo zemnieks tāds pat komersants vien ir, kā visi citi, un, ja nemākiet strādāt, tad putiet ārā. Šis ir pirmais ministrs, kopš esmu zemnieks, ar šādu attieksmi. Tas nošokēja. Interesanti, kā ministram patiktu, atnākot uz darbu un atklāt, ka viņa alga samazināta par 40%. Iepirkuma cena esot bijusi augsta? Tā cena vienreiz bija kaut cik adekvāta. Varēja laikā nomaksāt nodokļus, adekvāti samaksāt darbiniekiem, samaksāt piegādātājiem.
Tagad februārī iepirkuma cena nokritusi līdz 30 centiem par litru. Pie šādas cenas no ieņēmumiem varu samaksāt tikai algas, bet kur tad vēl kredītmaksājumi un citas izmaksas. Ir uzsākti attīstības projekti. Kaut vienam projektam ir Eiropas Savienības atbalsts – to saņemšu tikai tad, kad par saviem līdzekļiem jau visu būšu realizējis. Savukārt biogāzes projektu esmu iesaldējis, jo to īstenoju tikai par savu naudu.
Šobrīd ir ļoti smagi un bezcerīgi, domājot, kā tālāk dzīvot un strādāt. Mans viedoklis ir ļoti vienkāršs – iedodiet tam zemniekam kaut kādu atbalstu, lai palīdzētu tikt pāri šai situācijai, pēc tam to naudu varēs atgūt. Mana saimniecība, piemēram, nodokļos maksā simtus tūkstošus.
Esmu Zemnieku saeimas piensaimnieku grupā – akcijas un prasības pagaidām nav dienas kārtībā. Neviens jau negrib bloķēt ceļus vai rīkot ko līdzīgu. Izliet pienu, kaut tas maksā 30 centi litrā, roka neceļas. Tāpat tā ir mana nauda. Ja to izdarīšu, ieņēmumi būs vēl mazāki. Uz saimniecībā saražotā piena apjomiem katrs samazinājums kaut par centu ir jūtams.
Šobrīd nezinu, kā situācija attīstīsies. Pieredze no iepriekšējām krīzēm rāda, ka tas ir neprognozējami un izskaitļot praktiski nav iespējams. Cenai ir jāceļas, jo visi resursi taču maksā,» tā J. Straģis.
Foto: no albuma
Didzis,ne Gatis.
Varbūt zemnieku dresētāji ir ko iemaksājuši. Kāpēc ir vajadzīgi ministri, kas neko nedara vai dara muļķības? Interesanti, ka iespējamās teroristiskās darbības ir saskaņotas Latvijā un Lietuvā vienlaicīgi. Jebkas var būt hibrīdkarš. Te gāzesvads, te dronu fabrika, te pārtika. Daudz sakritību pēdējā laikā. Nekur nav informācijas kuri tieši nemaksā un kāpēc nemaksā zemniekiem. Kāpēc nemaksā sinhroni Latvijā un Lietuvā? Kas ir iemesls? Prasta alkatība, citu valstu konkurentu uzbrukums? Zaļo terorisms? Varbūt vēl kaut kas?
Baltijas lauksaimniecība ir jānoslauka no zemes virsas. Atņemiet, kā Amerikas indiāņiem pamatnodarbośanos, un paši iznīks. Nav nekādi lopu vagoni jātērē. Ar tādiem “šmitiem” pilnas ministrijas.
tiem zemniekiem, kuri tomēr spītējot latvieša savrupajai dabai spējuši izveidot kooperatīvu un uzcēluši vai nopirkuši sev kādu no ražotnēm, nav tāda bezcerība kā tiem, kuri pārdod pienu Krievijas investoriem pastarpināti piederošajiem piena pārstrādes uzņēmumiem, lielākajiem valstī. Kā arī, ļoti liela nozīme ir ārvalstu tirdzniecības uzņēmumu ķēžu piekoptajai cenu politikai.
Pret iznīcinātājiem jāvērš sankcijas. Viņu piesedzēji jāatlaiž vai jātiesā.
Kādus mēnešus atpakaļ valdības veidošanas laikā bija publiska ziņa par kāda deputāta izteikumu valdības veidotājiem,
ka ” jums būs kauns par Didzi Šmitu ministra amatā”
Ministriem ir jābūt savas nozares speciālistiem ar attiecīgu izglītību, nevis kā tagad ar mediķa izglītību izglītības jomā, zemkopības vispār kaut kāds pārpratums.
tagad dota komanda no augšas,visu Latvijā iznīcināt,bet atlikušie paši apmirs
Graudi jau arī nemaksā,bet izmaksas ir milzīgas,dodiet arī viņiem.Piensaimnieki vienmēr izčīkst kaut kādas naudas.Tagad nevienam nav viegli.
Daudzi zemnieki atdzīst,ka nav tik traki zemniekiem,kā uspūš.Paši viņi normālie to saka.
Bet Straģa kungs jau tā pat visu pienu atdot lietuviešu kantorim, tāpēc nedomāju kad satrauc ministra teiktais.
Ja piens veikalā maksāja 1,86eur litrā… Loģiski ka pieprasījums būs mazs, pārprodukcija…u.t.t
Ministrs gan iespārda…. Domāju ilgi nenoturēsies
Labrīt, kaut kas noticis???! Kad likvidē skolas, ārstus, policistus it, tad viss ir ok??!
Bezjēdzīgi te spriedelēt un šausmināties , tas viss bija sagaidāms stājoties Eirosojuzā , brīvais tirgus , brīvās cenas , uzlika sankcijas krieviem , kur gāja piena produktu eksports , necieš sankciju licēji , bet Baltijas valstu zemnieki .
Čikstetaji,ka bija 0,50centi protams dzivoja labi,naudu metaja pa labi pa kreisi,nevajag tik šiki dzivot izvilks i pa 0,30.Ko teikt citiem ka strada par minimalo?
Mums graudkopjiem ar neviens neko nekompense,ja vejš nogulda vai sausums izkalte,taka viss ir japacieš,nau ko piņkšket.Tas ir bizness tapec.
Varbūt beidzot laiks iemacīties strādāt, prognozēt un tamlīdzīgi. Pieraduši visu laiku prasīt naudu no valsts. Agri vai vēlu tāda prakse ir jāizbeidz. Tas vienkārši nav godīgi attiecībā pret citu nozaru uzņēmējiem.
Ūdens pudele maksā virs eiro. Par pienu 0,30 eiro, kas ir stipri nokrities svarā? Ņirgāšanās. Varbūt ir mērķis radīt publiskus pasākumus Latvijā un Lietuvā un provokācijas pielietot? Varbūt valdības jāšūpo ar pienu? Ar komunālajiem pagaidām neizdodas. Ministram jāatrisina. Ja salīdzina ar Ukraina, tad tā ir mini krīzīte. Vai tad netiks galā , ievēlējām labākos.
Pārdodiet pienu pa taisno. Es, piemēram, vēlos nopirkt, bet nevaru nevienu atrast. Pirktu pa 50-70 centi.
Nedēļu (vienreizējai akcijai nav jēgas) padaliet pilsētā pienu par brīvu.Lielveikali paši varēs dārgo pienu izliet zemē zemnieku vietā.
Paradiet vienu nabadzigu zemnieku vai piensaimnieku,vai arstu……
nevar būt, ka ilgus mēnešus neviens, ne piena ražotāji, ne pārstrādātāji, ne tirgotāji nesaprata, ka uzpūstā produkcijas cena un noliktavu pildīšana ne pie kā laba nenovedīs. Protams, ka Gulbes un Danusēviča “politikas” piekritējiem kādu laiciņu bija “pļaujas laiks”, kam agri vai vēlu jābeidzas, jo nav jau visi valstī tūkstošu pelnītāji un uz kā cilvēks parastais sāks vispirms ekonomēt- protams uz pārtikas iegādi. Nepirks taču ne prezidents, ne ministri, ne arī augstākie ierēdņi pēc kārtējās algas paaugstināšanas tos produktus vairāk kā iepriekš, bet ļoti daudz pirks tieši mazāk un to jau kuro reizi lielās peļņas kārotāji nekad nav ņēmuši vērā. Un atkal kā parasti- tie prieki bija īsi, bagātie arī raud…
un kā tad viņam tavuprāt būtu jārisina lietas, kas atgriežas loģiskajā “sākuma stāvokļi”, ja laikus netika risināta “pienam iesaistīto” alkatība ar nevis uzpūstajām, bet jau stipri pārpūstajām cenām. Ja cits, turpat blakus sēdošs ministrs vienā mierā akceptē tāpat pārpūstās elektrības cenas, vien no tām iedzīvotāji nespēj atteikties, kā no daudzu veidu pārtikas. Palūkojieties, cik tukši no pircējiem tagad ir SKY un līdzīgie veikali?
Govi izaudzēt nav datoru atvērt un aizvērt. Govis, kas tagad esot jānokauj, bija jau vairākus gadus un to piens bija vajadzīgs. Ir ģeopolitiskā krīze, pie kuras govis nav vainīgas, arī ēdāju skaits pasaulē noteikti nav krities. Kapēc ir jāiznīcina komplicētais ražošanas lidzeklis – govs? Ir organizēta vai sistēmas nepilnības radīta krīze. Gan jau piens atkal būs vajadzīgs. Varbūt jāpalielina “tušonkas” ražošana visādām armijām un tāpēc rada piena krīzi?
ja jau beidzot esi sapratis, ka govs ir dzīva, tad kādēļ nespēj saprast, ka tā tava govs nevar dot, teiksim, simt kilogramus piena dienā, kā tas notika ar piena produktu cenām veikalā? Tā cena veikalā tagad ir līdzvērtīga govij, ar 20 tonnu izslaukumu gadā. Tirgu regulē pircējs, ne kāds kurš iedomājies, ka nu tik būs…
un tikpat dzīvs arī ir cilvēks, tas cilvēks, kurš nevar pielikt sev pie algas likumā paredzēto, tas cilvēks, kurš vienkārši nevar atļauties pirkt sviestu pāri par desmit eiro kilogramā un turpat līdzās cenas ziņā esošo sieru, noliktavas nav bezizmēra.
Bija publiski izteikumi par atsevišķu tirgotāju ” audzināšanu” no zemnieku puses. Vidū vēl ir arī pārstrādātāji. Ministri tikai noskatīsies un politiski ” atbildēs” par rezultātu?
bet, kur jūs bijāt tad, kad veikalos piena produktu cenas kāpa pa dienām, tajā laikā, kad valsts palielināja minimālās algas un mazās pensijas, laikā, kad piena produktus sev varēja atļauties lielāks pulks valsts iedzīvotāju un to redzot cēlāt cenu? Ko tagad bļaujiet, ja lielai daļai iedzīvotāju algas un pensijas pielikums jāatdod par elektrību un siltumu, kā arī dārgo zāļu iegādei un dārgajiem medicīnas pakalpojumiem? Sviestam un krējumam loģiski naudas vairs nepietiek, bet tiem kam tā ir, ar sviestu savu mašīnu riteņus (gultņus) nesmērēs
Nu zemnieki mūsu valstī ir lielākie cietēji.
Veikalnieki un valdība vainīga. Uzskrūvējuši tādas cenas par litru bet iepērk pa 20 centi. Vajag sakārtot nozari.
Nevajadzēja ņemt tos kreditus…..
par kredītiem un vainīgumu, to visu varēja redzēt vakar Grobiņā, kur bezmaksas pienu dalīja. Ar ko šis pasākums ES valstī atšķīrās no pārtikas dalīšanas Āfrikas bada cietējiem? Ar to, ka šeit visi rātni stāvēja garumgarā rindā, nedrūzmējoties, kurš tiks pirmais?
Principā jau zemnieks vienmēr ar kaut ko būs neapmierināts. Vienmēr kaut kas nebūs pa prātam – tad vasara par aukstu vai par karstu, tad par sausu vai par slapju. Un prasīs, lai valsts viņam kompensē zaudējumus.
Cita lieta, ja kaut kur tālu ārzemēs būs neraža, karš vai kāda stihijas nelaime, kuras dēļ tur paaugstināsies pārtikas cena, tā mūsu zemnieciņš uzreiz atplauks un pārdos savu produkciju par dārgāko cenu uz ārzemēm, un viņam galva nemaz nesāpēs par Latvijas iedzīvotāju. Ja vietējais gribēs ko pirkt, tad lūdzu – lai maksā par biržas spekulatīvajām cenām – 2-3x dārgāk. Es savā prātā domāju, kāda Latvijai daļa, ka Ukraina nevar izvest graudus uz Āfriku un tur iestāsies bads? Latvijā tak pašražoto graudu pietiek. Bet nē, tagad mums ir tirgus ekonomika, tas nozīmē, ka neviens nepalaidīs iespēju paspekulēt uz Āfrikas “badā mirstošo bērniņu” rēķina.
Tāpēc es zemniekiem teikšu – jūsu bizness, jūsu problēmas. Tā, lūk.
jūsu bizness- jūsu problēmas, protams, kā parasti klāt vēl Ukraina un bads Āfrikā, spriež no nodokļiem pārtiekošais, kurš savā mūžā neko nav radījis, vien nekam nevajadzīgus papīru kalnus. Tad vismaz varēji apjēgt, ka tā cena ne tikai piena produktiem krītas un kritīsies, cilvēkiem nav naudas par ko tos dārgos piena produktus nopirkt, tie stāv garās rindās, lai tiktu pie parasta piena par velti dalīta, nerunājot par sviestu un citiem salīdzinoši dārgiem produktiem.
Staģi,kas ir kooperācija,Straupe ir piena ražotāju kooperatīvs,Latvijā labākais zemnieku kooperatīvs,lūdzu te ir piemērs uz priekšu nevajag čīkstēt ,latviešu zemnieki cukura nozari izputināja,subsīdijas mazas pašu vaina,gribējās graudus tirgot neoficāli,beigās paši sevi apkrāpa.