Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bauskas pašvaldība sāk taupīt: naktī pilsētā izslēgs ielu apgaismojumu

Elektrības rēķini pieaug ne tikai mājsaimniecībām, bet arī vietvarām. Pēdējo mēnešu laikā elektroenerģijas biržas cenas sasniegušas vēl nepieredzēti augstas līknes, radot jaunus diennakts vidējās cenas rekordus. Tālab Bauskā, sākot no 14. janvāra, nakts laikā izslēgs daļu ielu apgaismojuma, portālu informēja pašvaldībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ekonomēs, kur varēs

Bauskas novada domes vides un attīstības komitejas sēdē 14. janvārī savus budžeta projektus deputātiem piedāvāja Bauskas novada Bauskas, Iecavas, Rundāles un Vecumnieku apvienības. Deputāti uz nākamo nedēļu pieprasīja sagatavot apskatus, kur būtu izdevumu salīdzinājums ar 2021. gadu.

Viena no sāpīgākajām pozīcijām ir elektrības izmaksas. Lai arī 2022. gada Bauskas novada domes budžetā izdevies ietaupīt uz administrācijas izmaksām un citās pozīcijās, tomēr pieauga izmaksas izglītības un sociālajā jomā, kas nozīmē – pašvaldībai nav tik daudz līdzekļu, lai kompensētu enerģijas cenas pieaugumu. Nākas meklēt citus veidus, kā ekonomēt līdzekļus, un šajā gadījumā izvēlēts apgaismojuma darbības laika samazinājums.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Cenu kāpums par 96%

Elektrības cenas biržā šobrīd aizvien pieaug, decembrī sasniedzot augstākos rādītājus visā to vēsturē. 2021. gada pirmajā pusgadā vidējā «Nord Pool» biržas cena par elektroenerģiju Latvijā bija 54,08 eiro par MWh, savukārt otrajā pusgadā (jūlijs – novembris) 106,19 eiro par MWh, bet janvāra mēneša sākumā jau 123,19 eiro par MWh, liecina latvenergo.lv dati. Kopumā pērnā gada otrajā pusgadā novērojams cenu kāpums par 96%, salīdzinot ar gada pirmo pusi.

Eiropas Komisija veic izmeklēšanu, lai konstatētu, vai elektroenerģijas tirgū un oglekļa emisiju tirgū nav notikušas manipulācijas un spekulācijas, kas veicinājušas straujo gāzes un elektrības cenu kāpumu Eiropā. Eiropas Savienības parlamenta deputāti, kas izmeklēšanu rosināja, norāda uz potenciālu Krievijas vadības darbības ietekmi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iespējamais iemesls – vēlme piespiest sertificēt un palaist gāzes cauruļvadu «Nord Stream 2», kas apietu Ukrainu un Baltkrieviju. Politisko manipulāciju mērķis – fiksēt Ukrainas teritorijā esošā cauruļvada tehnisko nespēju darboties, tādā veidā panākot, ka lielu daļu gāzes transportē caur jauno cauruļvadu Eiropas ziemeļu daļā un samazina gan Ukrainas ienākumus, gan rod iespēju papildus manipulēt ar gāzes piegādi Ukrainai. Attiecīgi Krievijas gāzes monopols «Gazprom» piedāvā pašlaik tikai minimālos apjomus Eiropai, kas paredzēti kontraktos, kas radīja bažas par gāzes iztrūkumu un veicināja gāzes cenu milzīgu kāpumu biržās. Vai Eiropas Komisijas izmeklējumam būs rezultāti, rādīs laiks.

Risinājumus meklē arī citas vietvaras

Arī citas Latvijas pašvaldības ķērušās pie pamatīgas tēriņu pārskatīšanas, nolemjot ekonomēt elektrību, ziņo ReTV. Jēkabpils novadā aprēķināts, ka elektrības izmaksu kāpums no pašvaldības budžeta 2022.gadā varētu prasīt papildus 700 tūkstošus eiro. Pašvaldība izmaksas centās mazināt jau pērn lokdauna laikā, nakts stundās samazinot apgaismojumu pilsētā. «Pulksten 21 bija jau nakts režīms, kad dega tikai atsevišķas lampas. Saskaņots bija arī ar policiju, lai tas netraucē viņu darbu,» ReTv ziņām sacīja Raivis Ragainis, Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Domes priekšsēdētājs cer, ka izmaksas par elektrību mazinās arī pagājušajā vasarā pilsētā uzstādītais jaunais apgaismojums, kas ļauj arī samazināt gaismas intensitāti konkrētās diennakts stundās, kā arī tas pats pielāgojas gājēju un automašīnu intensitātei.

Šāds apgaismojums pērn uzstādīts arī 28 vietās Jelgavā. Šeit gan vērtē – pagaidām nakts stundās apgaismojumu ielās nemazinās. «Ja būs nepieciešamība, ir tāda vieta Drīksnas upes krastā, kur ūdens kritumi un kaskādes, kas visas dienas un nakts garumā strādā, izgaismotas. Piemēram, tās varētu izslēgt,» saka Kristīne Lazdiņa, Jelgavas pilsētas pašvaldības iestādes «Pilsētsaimniecība» pārstāve.

Pēc 2008. gada krīzes Valmieras pilsētas pašvaldība pieņēma lēmumu mazākās pilsētas ielās nakts stundās apgaismojumu izslēgt, tikmēr citviet atslēdza katru otro lampu. Toreiz par šādu lēmumu neapmierinātību pauda iedzīvotāji. Pašvaldības pārstāve skaidro, ka šo gadu laikā pilsēta 65% gaismekļu nomainīti pret viedajiem. «Šādu soli iet negrasāmies, kad slēgtu ārā gaismas. Tas attiecas uz drošību. Tā nav labā prakse, bet mums jau ar pirmajiem projektiem ir uzstādīta šī lampu dimmēšana, kad nakts stundās kļūst blāvākas un patērē mazāk elektroenerģijas,» stāsta Inese Kokenberga, Valmieras novada pašvaldības pārstāve. 

Latvijas Pašvaldību savienībā gan vērtē, ka šie ir vien tādi īstermiņa risinājumi, var ietekmēt drošību pagastos un pilsētās.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (27)

 1. Bauskā gan lokdauna laikā elektrība dega visu nakti. Tad varnešiem pietrūka prāta, ka varētu elektrību atslēgt kaut daļēji?

  11
  3
 2. Varbūt vajadzēja sākt ar Ziemassvētku eglīti pie stadiona kad tā dega cauru diennakti. Un Korfa dārza lampas, kuras darbojās arī pa dienu 🙃

 3. Divi jautājumi
  1. Ļoti nepilnīga informācija nāk no pašvaldības-Kurās ielās tad Bauskā izslēgs to gaismu? Apgaismojums naktī tomēr ir viens no drošības priekšnoteikumiem. Tumsa nav labi!
  2. Cerams gaismu attiecīgi izslēgs arī Iecavā un visos citos miestos, kur iedzīvotāju blīvums ievērojami zemāks, tātad arī drošības riski zemāki. Vai tomēr ekonomēts tiks tikai uz baušķenieku rēķina?

 4. Biznesa parka ielai apgaismojums ir ieslēgts tikai uz vienu fāzi- katrs trešais stabs. Vai tas nav iespējams visā pilsetā? Vismaz tur kur daudz auto stāv pagalmos un ielu malās un arī uz autoostas pusi gājējiem vajag kādu gaismu.

 5. kabatas lukturīti nopērciet! Laukos cilv;ekiem nekad nav bijuši apgaismoti ceļi un visi dzīvi, nekādas vainas

  8
  1
 6. Nāks pavasaris, kaķu laiks, visādi imunologi iznāks ielās, vai reformētā pašvaldības policija mūs pasargās maija naktīs? Arī par cilvēkiem , kas atver un aizver miskastes naktīs, neviens nedomā.

 7. Beidzot! Sen jau vajadzēja taupīt. Piem Celtnieku ielā visu nakti deg lampas,nav iespējams gulēt! Nu kaut atstātu dažas lampas ,bet nevis deg visas!Un tās spožās led lampas !! Vai tiešām nevar pēc 12 nakti izslēgt vispār !!!

  2
  4
 8. Es vispār ierosinu,lai vietvara pabraukā vakaros un paskatās ,kuras lampas deg pilnīgi bezjēgā ,tur pat ceļa nav ,neviens nestaigā,bet visu nakti deg lampa,apgaismo Līduma lauku. Un lai izvērtē ,kur pa nakti atstāt kaut 1 lampu,kur nogriezt to led lampu intensitāti pa nakti. iet runa par bērzkalniem.

 9. Es domāju, ka vajadzētu atslēgt apkuri.
  Ietaupījums būtu daudz lielāks un tauta rūdītos,
  lai nekrietnais omikrons nespēj iekost.

  2
  1
 10. arī tikai priecāšos, ja gaisma vairs logos nespīdēs. Citādi naktī nevar gulēt, šķiet pilnmēness katru nakti. Peldbaseinu nevar atslēgt? Domē varbūt arī katrā otrajā kabinetā var elektrību ieslēgt?

 11. zemes stunda nu vairs nebus tik stunda bet ik nakti komandantā aizies tā kā kovidlaikā bija. Ja kuldis šo redzētu viņam būtu pareizais lēmums pie rokas. Lai veicas ar lampām un citiem. Priekā!

 12. Grūti aizmigt ,jo tā led lampu intensitāte ir tik spoža!!! Kāpēc nevar uz nakti samazināt to jaudu. Ne visiem pietiek nauda ,lai nomainītu aizkaru stangas un aizskarus.

 13. Gazprom nav nekāda sakara ar eiropas gāzes cenām.Gazprom piegādā cik ir līgumos noslēgts,plus vēl apmēram 5% vairāk nekā bij paredzēts.Vainīga pate eiropa kura visas ES valstis spiež pāriet uz brīvo tirgu,kur cenas var mainïties jebkurā laikā,nevis piemēram noslēgt līgumu uz 10 gadiem par normālu cenu.Piemēram Vācija maksā 300 eiro par 1000 kubikmetriem,bet gudrā ES ar savu politiku maksa 1100 eiro par 1000kubikmetriem.
  Tā ka eiropa aiz savas lepnības,lai it kā nebūtu atkarīga no Krievijas iešauj sev kājā un cieš visi.Baidoties no Krievijas agresīvās gāzes nu ES iedzīvotāju maciņos iestāsies maigs tukšums.

  1
  5
 14. Es piedāvāju atslēgt elektrību vispār, apkuri, ūdeni, aizklapēt veikalus, aiznaglot kāpņu telpas, privātmājās durvis utt…tāaads ietaupījums būs 😀

 15. Jāsaprot, vai aprēķins par atslēgumu ir pareizs. Ja rēķinām, ka Led gaismekļu likšana tiek subsidēta. Vai arī tas kāds triks. Ņemot vērā dzirdēto informāciju, par to, ka Bauskas pozīcijas deputāti dikti piesedz vietējā mēroga noziedzīgās darbības, tad drīzāk ekonomē, lai apmaksātu Iecavas Dzīvokļu komunālās saimniecības valdes locekļa JJ kasjakus. Bet vai Nacionālās apvienības valde arī ir lietas kursā par to, ka viņu deputāti iesaistās kapitālsabiedrības amatpersonu noziegumos. Vai trakāk, viņi ir saistīti ar šo un barojās no kopkatla….? Esmu stingri pārliecināts, ka šī reklāma ir kam citam, ne cēlajam mērķim. Jo ko gan iegūs iedzīvotāji, ielas kā 95 gadā, bez gaismas un augstākus noziedzības rādītājus? Ņemot vērā faktu, ka pašvaldības policijas tur principā nav šajās stundās….. Fuj Bauskas domei…….

 16. Iecavā šodien, uz lielā ceļa 12:38 dega visas lampas. Par to maksā novads vai Latvijas ceļi? Jebkurā gadījumā nesaimnieciski, ja nav kāda speciāla pārbaude.

 17. Deviņdesmitos atpakaļ! Ielas bija bez apgaismojuma, apkurināja ar buržuikām, toties degviela bija lēta.
  Vai atkārtota prihvatizācija arī notiks? Vēsture ejot pa riņķi. Tagadējo prihvatizāciju laikam sauc par biržas un tirgus cenām un privatizācijas sertifikātu vietā sabarspējīgs sertifikāts.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.