Bauskas pilī 10. februārī tiek rīkota Senā dzīvesveida skolas nodarbība «Herbalistika renesansē», portālu informē Elīna Jegorova, Bauskas pils muzeja vecākā komunikācijas speciāliste.
16. un 17. gadsimtu var dēvēt par herbalistikas uzplaukuma laikmetu, kad zināšanas par ārstnieciskajiem savvaļas un kultivētajiem augiem bija ļoti svarīgas. Tās apguva ne tikai botāniķi un topošie mediķi, bet arī saimnieces no vienkāršo ļaužu līdz augstdzimušo kārtai. Tautas dziednieku vidū bija «zāļu sievas» un «gudrie vīri», kuri pacientiem deva ārstniecības augu preparātus kopā ar padomiem burvestībā un zīlēšanā. Šīs zināšanas tika cieši saistītas ar astroloģiju, maģiju un folkloras tradīcijām, skaidro E. Jegorova.
Viņa atklāj, ka nodarbībā varēs uzzināt, kādas renesanses laikmetā bija prasmes ārstniecisko augu izmantošanai sadzīvē medicīniskos nolūkos un kāda bija mācība par katra auga enerģiju un ietekmi. Renesanses laikmetā ārstniecības augi tika audzēti un kopti arī klosterdārzos un privā-
tos valdnieku dārzos. Varēs noklausīties stāstu par Kurzemes hercogienes Elizabetes Magdalēnas aizrautību ar ārstniecību un uzzināt dažādas receptes no senās dziedināšanas prakses.
Mūsdienu dziednieks, holistiķis un herbalists, Herbalistikas skolas dibinātājs Latvijā Juris Bušs stāstīs par dziedināšanas iespējām ar dabisko augu preparātiem. Viņš demonstrēs, kā pagatavot ziedi pret kaulu sāpēm, un atklās augu maģijas noslēpumus, iesaistot apmeklētājus augu amuletu izgatavošanā.
Senā dzīvesveida skolas nodarbības Bauskas pils muzejā notiek kopš 2010. gada. Nodarbību laikā apmeklētājiem ir iespēja apgūt dažādas seno amatu prasmes un gūt priekšstatu par Bauskas pils periodam atbilstoša laika cilvēku dzīvesveidu, sadzīves kultūru, zinātni, atklājumiem un notikumiem, informē Bauskas pils muzeja pārstāve E. Jegorova.
Viņa precizē, ka nodarbība nākamsestdien, 10. februārī, sāksies plkst. 14, tā ilgs pusotru stundu, un ieejas maksa ir pieci eiro, turklāt vēlams dalību pieteikt iepriekš.
Nu, augu enerģētiku nosaka tā tradīcija, pēc kuras tu vadies, pēc kuras tu maģiskus rituālus veic. Bet ja runā par zinātni, tad zinātne nekadām enerģētikām netic. Ja runā par kristietību, tad kristietībā nav tāda jēdziena, kā enerģētika. Klosterdārzus tālab var neminēt.