Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bauskas pilī sestdien mācīs dekoratīvā apmetuma sgrafito tehniku

Sestdien, 17. septembrī, Bauskas pilī notiks dekoratīvā apmetuma sgrafito tehnikas meistarklase, kurā būs iespēja iepazīties ar sgrafito tehniku, vēsturi, veidiem un izgatavot savu sgrafito tehnikā dekorēto flīzi, portālu informēja Bauskas pils muzeja pārstāve Ilva Neimane.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa pastāstīja, ka meistarklasi vadīs māksliniece Laura Matilde Ikerte un tajā var piedalīties ikviens, gan iesācēji, gan ar priekšzināšanām. Nepieciešami vien darba cimdi.

I. Neimane skaidro, ka sgrafito ir sienu dekoratīvās apdares veids – dekoratīvais apmetums, kas ir bijis zināms jau senatnē, bet 15. gs. Itālijā tas atdzima un kļuva par tipisku renesanses sienu apdares dekorēšanas veidu. Sgrafito nosaukums radies no vārda itāļu vārda sgraffiare- “izskrāpēt”.

Senāko zināmo sgrafito receptūru aprakstījis itāļu arhitekts un literāts Džordžio Vazari (1511-1574), kurš šo izgudrojumu piedēvējis Florences māksliniekam Andreo Petrini (477-1548). Šāds apmetuma veids radies, lai imitētu ķieģeļu vai akmens mūri, kad izmantotais būvmateriāls nebija pietiekami kvalitatīvs vai grūti apstrādājams, kad ar iespējami mazākiem līdzekļiem bija nepieciešamas panākt iluzoru, greznu un varenu iespaidu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tehnikas princips ir šāds: uz iekrāsotas apmetuma virsmas uzklāj smalku virsslāni gaišā tonī vai plānu dzēsto kaļķu slāni. Virsējā slānī, kamēr tas vēl ir mitrs un mīksts, ar trafaretu atzīmē kompozīcijas kontūras un daļēji atsedzot apmetuma virsslāni, atklāj apakšējo slāni, kas veido kopējo kompozīciju.

“Bauskas pils hercogu rezidences fasāde 16. gs. beigās ir veidota tā saucamajā dimanta rusta tehnikā. Līdz 20. gs. 90. gadiem Bauskas pils ziemeļaustrumu torņa un ziemeļu korpusa fasādē, bija saglabājušās oriģinālās dekoratīvās sgrafito apmetuma detaļas pietiekamā apjomā, lai noteiktu sākotnējo proporciju un kompozīciju. Oriģinālie sgrafito fragmenti ir restaurēti laikā no 1996. līdz 1999. gadam,” stāsta I. Neimane.

Dalība pasākumā bezmaksas. Vietu skaits ierobežots, vēlams iepriekš rezervēt apmeklējumu pa t. nr. 63923793, 63922280 mob. t. 20011880 vai e-pastu: bauskaspils@bauska.lv. I. Neimane atklāja, ieplānota vēl viena šāda meistarklase, kas norisināsies 24. septembrī.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Meistarklase notiek projekta “Vēsturiskais ceļš: Raudondvaris- Bauska“ ietvaros. Projekta galvenais mērķis ir palielināt apmeklētāju skaitu Bauskas pils muzejā un Raudondvaris muižā (Lietuva) tūrisma nesezonā un ziemas mēnešos. Bauskas pils muzejā 2022. gada ziemas un rudens mēnešos notiks 20 meistarklases: ādas maciņa izgatavošana, augu vainagu darināšana, kaligrāfijas, sgrafito tehnika un alvas rotu izgatavošana.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

  1. Cik kvadrātmetrus šāda apmetuma meistarklases vadītāja savā dzīvē uzmetusi?

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.