Sestdien, 13. aprīlī, plkst. 14 Bauskas pilī notiks senā dzīvesveida skolas nodarbība «Higiēna renesansē», informē Elīna Jegorova, Bauskas pils muzeja vecākā komunikācijas speciāliste.
Muzejpedagoģe Ilona Ozola stāstīs par higiēnas izpratni pirms vairāk nekā 500 gadiem, kad ķermeņa tīrības uzturēšanas veids ļoti atšķirās no mūsdienu standartiem. Nodarbībā ar stāstījumu un demonstrējumu piedalīsies Cēsu viduslaiku pils dārzniece un zāļu sieva Līga Eglīte.
Renesanse atdzīvināja antīkās mākslas tradīcijas un estētiskos ideālus, kā arī antīkās filozofijas mantojumu. Savukārt higiēnas tradīcijas un izpratne renesansē ir pretstatā antīko laiku ķermeņa izkopšanas praksēm. Renesanses laikā Eiropā aizsākās «nemazgāšanās kultūra», kas ieilga vairākus gadsimtus. Kamdēļ tā notika, kādās pretrunās ar ieteikumiem no medicīnas un praktiskās puses cilvēki nonāca, lai izdarītu pareizo izvēlo attiecībā uz higiēnu, muzejpedagoģe Ilona Ozola stāstīs nodarbībā.
Klātesošie arī uzzinās, kā, sākot no vienkāršās tautas līdz pat karaļiem un hercogiem pilīs, ikdienā cīnījās un sadzīvoja ar kašķi, blusām, utīm un citiem parazītiem. Pasākuma laikā aplūkos nelielu ekspresizstādi «Parazīti» un uzzinās, kādas bija efektīgākās un dīvainākās metodes ārstniecībā un ikdienas dzīves kvalitātes uzlabošanā.
Savukārt ar stāstījumu un demonstrējumu «Ar rozēm pret pumpām un dzīves vītumu» uzstāsies Cēsu viduslaiku pils dārzniece un zāļu sieva Līga Eglīte. Viņa jau daudzus gadus vāc augus, izmēģina senās dziedniecības un kosmētikas līdzekļu receptes. Demonstrējumiem un eksperimentiem zāļu sieva izmanto Cēsu pils virtuves dārzā audzētos garšaugus un ārstniecības augus. Līga Eglīte stāstīs par augiem higiēnai un ikdienas sadzīvei, kā arī roku mazgāšanas līdzekļiem.
Senā dzīvesveida skola ir tradicionāls izglītojošu pasākumu avots Bauskas pilī. Nodarbību laikā apmeklētāji apgūst dažādas seno amatu prasmes un gūst priekšstatu par Bauskas pils periodam atbilstoša laika (15. – 17. gs.) cilvēku dzīvesveidu, sadzīves kultūru, zinātni, atklājumiem un notikumiem. Nodarbības Bauskas pilī tiek rīkotas kopš 2010. gada, atgādina Elīna Jegorova. Vairāk nekā desmit gados pētītas dažādas tēmas un notikušas nodarbības, piemēram, «Viduslaiku mūzika», «17. gs. kara māksla», «Kaligrāfija», «Kauls renesanses mākslā un sadzīvē», «Vīns Eiropas galmos 15. – 17. gs.», «Vainagi renesansē» un citas tēmas.
Reklāma