Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bauskas pilī svētdien klausītājus uzrunās dubultā virdžināla īpašā skaņa

Svētdien, 28. aprīlī, interesenti aicināti uz Bauskas pili, kur varēs bez maksas noklausīties 17. gadsimta
mūzikas instrumenta, dubultā virdžināla, skanējumu, portālu informēja Bauskas pils muzeja
vecākā komunikācijas speciāliste Elīna Jegorova.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mūziku, kādu spēlēja un klausījās 17. gadsimtā lielākajās Eiropas metropolēs – Londonā un Amsterdamā -, atskaņos Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) Senās mūzikas katedras vadītāja un docētāja, klavesīniste Ieva Saliete un JVLMA klavesīna klases studenti. Koncertā skanēs mūzika, ko tieši virdžinālam radījuši angļu komponisti Viljams Bērds, Džons Bulls, Pīters Filipss, Džons Mandeis, kā arī flāmu komponists Jans Pītersens Svēlinks.

Ieva Saliete piedzima un uzauga Iecavā, kad tur vēl nebija pat bērnu mūzikas skolas, taču viņa ir kļuvusi par profesionālu mūziķi. Viņas pirmā klavierskolotāja bija Ligita Kārkliņa. Foto: no arhīva

Bauskas pils muzejā informēja, ka mūzikas instruments izgatavots pēc 1623. gada virdžināla prototipa, kura oriģinālautors ir Johaness Rukers no Rukeru dzimtas. Oriģināls šim instrumentam glabājas Vācijā, Štutgartē “Landesmuseum Wurttemberg”.

Dubultvirdžināls Bauskas pilī nav nonācis nejauši. Pils muzeja speciālistu galvenā misija ir rādīt apmeklētājiem vēstures liecības par Bauskas pili un Kurzemes un Zemgales hercogisti 16. un 17. gadsimtā, un virdžināls ir tipisks šī laika mūzikas instruments. Kurzemes un Zemgales pirmais hercogs Gothards Ketlers bija vācu izcelsmes, un viņš bija radnieciskām saitēm saistīts ar citiem Eiropas galmiem un, ietekmējoties no redzētā citviet, daudz ko atveda uz hercogisti. Virdžināls ir tipisks šī laika mūzikas instruments. To dēvē par salona instrumentu, kas bija instrumenti, uz kuriem visbiežāk dāmas trenējās mūzikas spēli. No salona instrumentiem tieši virdžināls bija populārākais, jo tas nebija pārāk liels un bija salīdzinoši viegli uz tā iemācīties spēlēt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vārds “virdžināls” atvasināts no vārda angļu valodā “virgin”, kas nozīmē “jaunava”, jo visbiežāk šo instrumentu spēlēja jaunas meitenes un to mēdza uzskatīt par “jaunu meiteņu mūzikas instrumentu”.Bauskas pilī esošais virdžināls ir īpašs ar to, ka tas ir dubultais, kas nozīmē, ka tam ir divas taustiņu klaviatūras, kuras var lietot gan kopā, gan atsevišķi.

Dubultais virdžināls iegādāts Latvijas un Lietuvas sadarbības projekta “Vēsturiskais ceļš: Raudondvaris-Bauska” ietvaros, ar mērķi piesaistīt tūristus Bauskas reģionam ziemas sezonā. Pirmo reizi dubultā virdžināla skaņu Bauskas pilī varēja izbaudīt 2022. gada novembrī.

E. Jegorova atklāja, ka koncerts svētdien notiks ikgadējās JVLMA studentu radošās rezidences ietvaros Bauskas pilī, kas šogad norisināsies 27. un 28. aprīlī. Koncerta sākums 28. aprīlī plkst. 12.00. Ieeja – bez maksas.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.