Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bauskas pilī svētdien klavesīniste Ieva Saliete un Mūzikas akadēmijas studenti spēlēs unikālo virdžinālu

Svētdien, 7. maijā, pulksten 15 Bauskas pilī klausītājus uzrunās dubultā virdžināla īpašā skaņa. Renesanses laika komponista Viljama Bērda mūziku atskaņos klavesīniste Ieva Saliete un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas klavesīna klases student, «Bauskas Dzīvi» informē Elīna Jegorova, Bauskas pils muzeja sabiedrisko attiecību – klientu apkalpošanas vadītāja.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā Latvijas Radio3, radio «Klasika», telefonintervijā stāsta Ieva Saliete, viņa aizvedīšot studentus «atpūtā» uz Bauskas pili, kur laika ritums pilnīgi citā tempā nekā Mūzikas akadēmijā, 400 gadus senajā mūzikā studenti varēšot atpūsties un arī sagādāt neparastus brīžus pils un koncerta apmeklētājiem. 1623. gads ir V. Bērda nāves gads, tātad 400. nāves gadadiena, visā Eiropā šogad tiek svinēta Bērda mūzika. Viens no brīnišķīgākajiem komponistiem visu laiku mūzikas vesture, uzskata Ieva Saliete. Viņš komponēja un dzīvoja laikā, kad mākslas uzplauka Anglijā, tas bija arī Viljama Šekspīra laiks.

Bērda mūziku atskaņos uz dubultā virdžināla, kas ir Bauskas pils muzejā. Tas darināts pēc flāmu meistara Jana Rukera 1623. gadā radītā instrumenta parauga. Oriģināls glabājas Virtembergas federālās zemes muzejā Štutgartē. Autentisku instrumenta kopiju muzejam izgatavojis meistars Kristians Fuks no Frankfurtes Vācijā. Kā skaidro Ieva Saliete, virdžināls ir vēlīnās renesanses laikmeta klavesīna mazāka versija. Arī virdžinālam, izrādās, šogad 400 gadu. Tieši virdžinālam domāta Bērda mūzika, tādējādi tā Bauskā skanēs autentiski. Daudziem studentiem arī virdžināla spēle ir jaunums, tāpēc šī mūzikas instrumenta iepazīšana sākusies jau sestdien, 6. maijā, un studenti Bauskas pilī pavadīs divas dienas.

Attēlā – dubultais virdžināls Bauskas pilī. Foto – Ivars Bogdanovs, no “Bauskas Dzīves” arhīva.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Koncerts svētdien sākas plkst. 15 un ir bez maksas.

Vēl jāpiemin, ka Ieva Saliete piedzima un uzauga Iecavā, kad tur vēl nebija pat bērnu mūzikas skolas, taču viņa ir kļuvusi par profesionālu mūziķi. Viņas pirmā klavierskolotāja bija Ligita Kārkliņa.

Titulattēlā – Ieva Saliete Bauskas pilī 2020. gada rudenī, vienā no Bauskas Mūzikas un mākslas skolas rīkotiem koncertiem “Dzimuši Bauskai”. Foto no vietnes https://www.muzikamaksla.bauska.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.