Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bauskas pils muzejam aprit 35. gadskārta

Bauskas pils muzejā nosvinēti divi nozīmīgi notikumi – muzeja 35. gadskārta un mākslas zinātnieces Inas Līnes grāmatas «Bauskas pils krāsnis un krāšņu podiņi» atvēršana.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bauskas pils muzejs nodibināts 1990.gada 1.februārī. Šī notikuma atzīmēšanas sarīkojumā 14. februārī piedalījās lūgtie viesi – draugi no citu novadu muzejiem, grāmatas «Bauskas pils krāsnis un krāšņu podiņi» tapšanas procesa dalībnieki un sadarbības partneri.

Atklāšanas uzrunāja Bauskas pils muzeja direktors Māris Skanis iepazīstināja ar muzeja pirmsā-kumiem: «Iecere atjaunot Bauskas pili un izveidot tajā muzeju bija klātesoša jau kopš pagājušā gadsimta 60. gadiem. 80. gados bija krīze – darbi notika, bet nebijām apmierināti, kā un kādā apjomā tie ritēja. Tajā laikā muzejiem bija ideoloģiskā ievirze, kur galvenais akcents nebija kultūras mantojuma saglabāšana, kas mums šķita svarīgi. Saprotot, ka novadpētniecības muzejā šī iecere nepiepildīsies, pārliecinā- jām toreizējo Bauskas rajona padomes izpildkomitejas priekšsēdētāja vietnieku Ģirtu Bernautu, ka jādibina atsevišķs muzejs, kas nodarbotos tikai ar pils atjaunošanu un muzeja izveidošanu tajā. 1989. gadā devāmies uz Kultūras ministriju pie toreizējā kultūras ministra Raimonda Paula un izstāstījām šo ieceri – viņš to atbalstīja.»

M. Skanis hronoloģiski izcēla nozīmīgākos notikumus muzeja izveidē un pastāvēšanā līdz mūsdienām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Muzeja kolektīvam pateicās novada domes vadība – par ieguldīto darbu un sadarbību. Ceremoniju zālē izskanēja koncerts, kurā uzstājās mūziķes no Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Senās mūzikas katedras – Veronika Rinkule spēlēja virdžinālu un ērģeļu pozitīvu, dziedāja Lelde Leimane.

Bauskas pils muzeja direktors Māris Skanis Foto: www.bauskasdzive.lv

Otrā pasākuma daļa norisinājās izstāžu zālē, kurā bija izvietoti Bauskas pils arheoloģiskajos izrakumos iegūtie pils krāšņu podiņi. Mākslas zinātniece Ina Līne pastāstīja par grāmatas «Bauskas pils krāsnis un krāšņu podiņi» tapšanas procesu, kas bijis vairāk nekā 30 gadus ilgs pētniecisks darbs.

Grāmata ir zinātniskais katalogs vairāk nekā 500 lappušu biezumā, kurā detalizēti analizēti Bauskas pils arheoloģiskajā izpētē iegūtie pils krāšņu podiņi un to fragmenti. Līdz šim atrasti un inventarizēti vairāk nekā 16 tūkstoši podiņu un lausku. Tas ir lielākais Bauskas pilī uzieto senlietu krājums un viena no lielākajām kolekcijām Latvijā. Pateicoties keramikas specifiskajām īpašībām, līdz šodienai senlietas nonākušas lielā skaitā un gandrīz nevainojamā stāvoklī, neskatoties uz to, ka krāšņu podiņi un to fragmenti pat simtiem gadu atradušies zem zemes.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Grāmatā lasāms pārstāsts par Bauskas pils būvvēsturi, ziņas par arheoloģisko izpēti pilī un arhīvu materiālu pārskats. Kolekcijas katalogu ilustrē rekonstrukcijas zīmējumi un rasējumi, kas veidoti no podiņu trīs dimensiju skenējumiem.

Atsevišķa vieta izdevumā veltīta stāstam par Bauskas pils krāšņu restaurāciju, kuras gaitā analizēti līdzīgi iepriekšējie projekti Latvijā un tuvākajās kaimiņzemēs, detalizēti izklāstīta Bauskas pils darbu koncepcija un metodiskās nostādnes, kā arī atspoguļots podiņu restaurācijas un krāšņu rekonstrukcijas process.

«Bija prieks būt kolēģu vidū Bauskas pils atmosfērā un būt klāt šiem nozīmīgajiem notikumiem – Bauskas pils muzeja 35. gadskārtai un jaunās grāmatas atvēršanai. Manuprāt, šis zinātniskais pils krāšņu un podiņu katalogs ir ļoti nozīmīgs darbs, kam līdzvērtīga izdevuma Latvijā šobrīd nav,» iespaidus atklāja Cēsu Vēstures un mākslas muzeja direktores vietniece un krājuma glabātāja Dace Tabūne, «pāris reizes gadā noteikti sanāk paviesoties Bauskas pils muzejā.»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Mākslas zinātniece Ina Līne pastāstīja par grāmatas «Bauskas pils krāsnis un krāšņu podiņi» tapšanas procesu

«Patika atmosfēra un atbilstī- gi muzeja pārstāvētajam laika periodam ieturētais stils. Svinī- gā daļa un koncerts bija ļoti skaists, jaunās grāmatas prezentācija norisinājās ļoti atbilstošās telpās. Trūka tikai tā, ka krāšņu podiņu ekspozīcija vēl nav līdz galam izveidota, lai apmeklētāji apskatītu fagmentus klātienē,» teica SIA «Kaskāde būve» projektu vadītājs Modris Klemme, «jaunā grāmata būs noderīga speciālistiem, kuriem šī tēma interesē.»

Autore I. Līne, dāvinot jauno grāmatu, pateicās visiem grāmatas tapšanā un pētniecībā iesaistītajiem, to skaitā Dainim Bruģim, Inesei Hofmanei, Zaigai Lasenbergai, Janai Boikovai, Reinim Hofmanim, Veltai Leijerei, Gundai Dukurei, Edgaram Bruģim, Denisam Zinkevičam u. c. Pēc pasākuma autore atzina, ka sajūtas ir labas – viss esot izdevies, un grāmatas tapšanas process bijis ļoti aizraujošs. Grāmata «Bauskas pils krāsnis un krāš- ņu podiņi» iespiesta SIA «Jelgavas tipogrāfija», to var iegādāties pils muzejā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.