Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bauskas pils tornī šodien notiks 16. gadsimta itāļu mūzikas koncerts “Intima la Musica”

Sestdien, 17. jūnijā, plkst. 19 Bauskas pils tornī būs koncerts «Intima la Musica», kurā skanēs 16. gadsimta itāļu komponistes Magdalēnas Kasulanas (1544–1590) mūzika Dārtas Paldiņas un igauņu mūziķa Kristo Keo izpildījumā, informē Elīna Jegorova, Bauskas pils muzeja vecākā komunikācijas speciāliste.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Koncerta programmā iekļauti 16. gadsimta itāļu komponistes Magdalēnas Kasulanas madrigāli, kuru teksti stāsta par baudām un poētiski atklātām jūtām starp vīrieti un sievieti. Dārtas Paldiņas balss un Kristo Keo lautas stīgu saskaņas torņa akustikā veidos intīmu noskaņu un ieskandinās pils torni, ieskatu sniedz Bauskas pils muzeja speciāliste.

Komponistes M. Kasulanas personība ir īpaša. 16. gadsimta itāliete muzikālo izglītību ieguvusi Florencē. Bijusi pazīstama ar Mediči dzimtu un atzīta arī starp tā laika spilgtākajiem itāļu komponistiem un dzejniekiem; viņa sajutās tikpat spējīga kā vīrieši. Bijusi profesionāla komponiste, lautiste, dziedātāja un zināma kā pirmā Rietumu kultūras komponiste sieviete, kuras muzikālās kompozīcijas tika iespiestas un publicētas grāmatā.

Mūzikas vēsturnieki periodu starp 1450. un 1600. gadu parasti dēvē par renesanses laikmetu Eiropas mūzikas kultūras evolūcijā. 16. gadsimta viens no galvenajiem mūzikas žanriem ir madrigāls. Tulkojumā no latīņu valodas «matricale» ir ‘dziesma dzimtajā valodā’. Madrigāla žanra izcelsmes sākumi meklējami tautas dzejā, vienbalsīgā renesanses ganu dziesmā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dārta Paldiņa ir dziedātāja, kura interesējas visvairāk par senās mūzikas repertuāru – gan viduslaiku dziedājumiem, gan renesanses daudzbalsību, jo īpaši renesanses lautas dziesmām. Veidojusi vairākas renesanses un viduslaiku mūzikas programmas, kas gadu gaitā atskaņotas arī Bauskas pilī. Dārtas balss tembrs lieliski saskan ar lautas maigo skanējumu, retā izdevībā Latvijā veidojot šādu dueta saskaņu 16. gadsimta mūzikas atskaņojumā.

Kristo Keo ir igauņu ģitārists, lautists, teorbists, instrumentu spēles pasniedzējs un pētnieks. Regulāri piedalās senās mūzikas projektos visā Eiropā. Ir dalībnieks igauņu baroka mūzikas ansamblī «Ensemble Floridante», ar ko ierakstīts mūzikas albums «Amarilli mia bella. Pop of early modern» (2019. g.). Izdevis arī soloalbumu «The Dance Album» (2008. g.), kas regulāri tiek atskaņots klasiskās mūzikas raidstacijās visā Eiropā.

Koncerta dalībnieki: Dārta Paldiņa – balss, Kristo Keo – renesanses lauta. Programma: Magdalēna Kasulana (1544–1590), «Otrā madrigālu grāmata» (1570. g.), vēsta E. Jegorova. Viņa arī informē, ka biļetes iegādājamas Bauskas pils muzeja un SIA «Biļešu paradīze» kasēs. 

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.