
Bauskas novada pašvaldības speciālisti un pārstāvji no Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes, kā arī VSIA “Meliorprojekts” un SIA “Vidzemes būvnieks” apsekojuši nogruvumu Bauskas pilskalna Mēmeles kreisā krasta nogāzē un vienojušies par steidzami veicamajiem darbiem.
Pašvaldībā norāda, ka apsekota dabas parka “Bauska” un Bauskas pilskalna teritorija, kurā atrodas Bauskas viduslaiku pils. Konstatēts, ka nogruvumu izraisījusi dolomīta klints pamatnes erozija, klints apakšējā daļa ir sašķēlusies. Tai izdrūpot, rodas monolītās daļas pārkare, kas ar laiku no pašsvara nolūst. Nogruvums skar Bauskas pils ziemeļrietumu bastionu, kas ir valsts nozīmes arhitektūras un arheoloģijas piemineklis.
Secināts, ka palikušajā klints daļā uz rietumiem saglabājas liela pārkare. Vertikāla plaisa liecinot par klints daļas iespējamu atšķelšanos no kopējās klints masas. Pašvaldībā uzsver, ka uzturēties zem klints pārkares un nogāzes augšmalā ir bīstami, jo var sekot jauni klints nogruvumi.

Lai garantētu Pilskalna parka apmeklētāju drošību un nodrošinātos pret turpmākiem zemes nobrukumiem, ekspertu komisija ieteikusi šķērsām aizsardzības grāvim gar Mēmeles krastu izbūvēt apaļkoku barjeru, tā liedzot pieeju klintij no upe puses. Lai novērstu vibrācijas, nogāze no pilsdrupu ziemeļrietumu stūra līdz aizsardzības grāvim jāatbrīvo no koku apauguma.
Tāpat, tiklīdz iespējams, jānovērš nogruvuma sekas un jāaizvāc sakritušie koki. Prioritāri veicamajos soļos ietilpst arī darbs pie šīs pilskalna nogāzes stiprināšanas projekta izstrādes. Vispirms jāveic tehniskā izpēte, jāsagatavo topogrāfiskais materiāls un arheologa uzraudzībā jāveic ģeoloģiskie urbumi zemes pamatnes izpētei, norāda pašvaldības Attīstības un būvniecības departamenta vadītājs Mārtiņš Veinbergs.

Priekšizpētes darbos jāpiesaista hidrologs, lai novērtētu upes straumes iedarbību uz krastu un noteiktu, vai, izstrādājot projektu, būtu jāparedz risinājums straumes atvirzīšanai no krasta.
Paredzēts izstrādāt divus skiču priekšlikumus, lai noteiktu racionālāko nogāzes nostiprināšanas veidu un aptuvenās būvniecības izmaksas.
“Apzināmies, ka Mēmeles stāvkrasts atrodas aizsargājamo dabas teritoriju tīklā “Natura 2000″. Tāpēc cenšamies atrast pareizāko risinājumu, saskaņotu gan ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi, gan Dabas aizsardzības pārvaldi,” uzsver Veinbergs.

Lai no kultūras mantojuma viedokļa nofiksētu esošo stāvokli, paredzēts arī veikt Bauskas pils zemes nocietinājumu virsmas trīsdimensiju modeļa izveidi.
Bauskas novada pašvaldība par notikušo informējusi Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministriju. Patlaban pašvaldības speciālisti gatavo dokumentāciju iepirkumam “Bauskas pilskalna ziemeļu nogāzes nostiprināšanas darbu projekta priekšizpēte”. Pēc visas informācijas apkopošanas pašvaldība iesniegs finanšu līdzekļu pieprasījuma pieteikumu radīto zaudējumu kompensēšanai.
Pašvaldība aicina Pilskalna parka apmeklētājus ievērot brīdinājuma zīmes un nešķērsot norobežojošās lentes, jo tas var būt bīstami.
Pašvaldība norāda, ka nogruvums atklāts 28. martā, bet iedzīvotāji to bija piefiksējuši jau krietni agrāk – marta sākumā.
Nevis briest,bet jau ir nobrucis un turpināsies.Un ko darīsiet?Mainīsiet upju tecēšanas gultnes?Diez vai kaimiņi atļaus.
Ja tie iedzīvotāji nebūtu informējuši diez vai pats pils kungs vai kāds cits no domes savu pēcpusi paceltu un kaut kur apkārtnē savu acu skatienu pievērstu. Ābelnieks ar savu kameru visur vazājās, bet Okmanis tik savā baltajā rumakā pa novada lielceļiem traucamies redzēts. Labi, ka šajā gadījumā nelaime nenotika un reaģēja. Taču tagad arī ziņkārīgo netrūkst, tie brīdinājuma uzraksti kaķim pie astes. tauta grib visu redzēt savām acīm.
kārtējais “prodžektiņš” par vairākiem miljoniem, ja valsts naudu iedos… Bet visādi citādi, tas krasts pēc šī nogruvuma vēl daudzus jo daudzus gadus nākamo gaidīs. Tikai laikus ir brēka sacelta tīmeklī un presē par kādu tur “krasta iegruvumu” , laikam lai Rīgas bruģa slīpētājiem tas asociētos ar viņiem zināmajiem ielu iegruvumiem. Kas zin, varbūt mīkstākas sirdis kļūs naudas piešķiršanai mūsu “apguvējiem”
arī tiem, turpat blakus un upes pretējā krastā pagājušās vasaras vētrā nolauzto koku novākšanai arī valsts naudiņu turpat gadu vēl gaidāt? Prodžektiņš vēl nav sadzejots?
Dārza ielā 8 .no pagājušā gada vētras koku saknēs mētājas laikam gaida finansējumu
Un cik tad gadus to projektu taisīs un cik tas projekts maksās ?
Tur varēs daudz naudas ,,ierakt”…..
Deliģēt darbus BNKS
Bija jāierauga Vasiļauskai un Bauskas ” mēram” Kārtējo reizi neieraudzīja? Varbūt jāaicina talkā kādi jelgavnieki vai urbāņu tipa rīdzinieki?
Iespēja apgūt miljonus? Kāpēc vienā paņēmienā neprojektēja un nebūvēja nogāzes nostiprinājumu no pils viena gala līdz otram?
pils mūri sen jau beigušies, bet nobrukums vēl nav sācies, tas ir bišķiņ lejpus pils mūriem, upes tecēšanas virzienā, vismaz metrus 50 taisnā līnijā mērot. Bet par to “iebrukumu” gan varētu jautājumus uzdot.