Lai paplašinātu testēšanas pieejamību Latvijas iedzīvotājiem, Bauskas slimnīca sadarbībā ar Bauskas HIV un atkarību profilakses centru pirmo reizi organizē bezmaksas testēšanas dienu Bauskas slimnīcas Iecavas filiālē, «Bauskas Dzīve» uzzināja SIA «Bauskas slimnīca».
Pirmdien, 16. decembrī, no pulksten 10 līdz 14 Bauskas slimnīcas Iecavas filiāles 1. stāva zālē ikviens interesents varēs veikt bezmaksas, anonīmu un pilnībā konfidenciālu pārbaudi ar eksprestestu. Apmeklētājs pirms un pēc testa veikšanas saņems speciālista konsultāciju. Testa rezultātu varēs uzzināt jau pēc 20 minūtēm, skaidro slimnīcā.
Testēšanas dienā Bauskas slimnīcas Iecavas filiālē būs iespējams veikt šādu izmeklējumu klāstu: noteikt glikozes līmeni asinīs; veikt asinsspiediena mērījumu; veikt B hepatīta, C hepatīta, HIV un sifilisa eksprestestus.
Testēšanu pirmdien iespējams veikt sev ērtā laikā no plkst. 10 līdz 14. Ja nepieciešams testa nodošanai rezervēt konkrētu apmeklējuma laiku, to var izdarīt, zvanot pa tālr. 29553751.
Kā skaidro mediķi, HIV ir cilvēka imūndeficīta vīruss. Šis vīruss vairojas, iznīcinot tās asins šūnas, kas atbild par imunitāti, un izraisa pastiprinātu imūnsistēmas novājināšanos. AIDS jeb iegūtais imūndeficīta sindroms rodas HIV infekcijas attīstības rezultātā. Inficēšanās notiek, ja inficēta cilvēka asinis, izdalījumi no dzimumorgāniem (sperma, sekrēts, kas izdalās pirms ejakulācijas, maksts sekrēts) un mātes piens (zīdaiņiem), nonāk otra cilvēka organismā.
Pēc Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) sniegtās informācijas, pagājušajā gadā Latvijā diagnosticēti 188 jauni HIV infekcijas gadījumi. No tiem 131 gadījums bija vīriešu vidū, savukārt 57 gadījumos inficētas bija sievietes. Kā norāda SPKC, aizvien daudzos gadījumos infekcija tiek atklāta novēloti. Pagājušajā gadā 45 cilvēki par to, ka ir HIV inficēti, uzzināja, slimībai esot jau AIDS stadijā.
Latvijā pēdējo 15 gadu laikā visizplatītākais HIV inficēšanās veids ir heteroseksuāli dzimumkontakti, liecina SPKC pētījuma dati. Ģimenes ārste Zane Berga ziņu aģentūrai LETA uzsvērusi, ka Latvijā vairs nav konkrētu HIV infekcijas riska grupu – robežas starp inficēšanās riskam vairāk vai mazāk pakļautām sabiedrības grupām šobrīd ir visai nosacītas, tāpēc zināt savu HIV statusu ir svarīgi ikvienam seksuāli aktīvam cilvēkam, neatkarīgi no vecuma, dzimuma un seksuālās orientācijas.
Ilustratīvs attēls no Shutterstock.com
Reklāma