Bauskas Tūrisma informācijas centrā (TIC) šonedēļ ar kopienas pārstāvju līdzdalību atklāts audiogids par vietējo ebreju vēsturi. Atklāšanā piedalījās Ebreju draudžu un kopienu padomes izpilddirektore Gita Umanovska, muzeja «Ebreji Latvijā» direktors Iļja Ļenskis un kopienas pārstāve Inga Blūmenfelde.
Bauskas muzeju pārstāvēja vēsturnieks Aigars Urtāns, kurš kā gids vada ekskursijas vecpilsētā, stāstos par ebreju atstāto mantojumu un vietējās kopienas traģisko likteni II Pasaules kara laikā. Bauskas TIC vadītāja Inese Turkupole-Zilpure «Bauskas Dzīvei» stāsta, ka atklāšanas sarīkojumā visi kopīgi klausījušies audiogida vēstījumā, pārrunājuši tā tapšanas gaitu un tēmas aktualitāti. A. Urtāns ar ebreju muzeja direktoru apsprieduši daudzās nianses, kas joprojām saistītas ar šo tematu. Uzklausīti kopienas dalībnieku ieteikumi tālākai tēmas atklāšanai.
Viesi stāstīja par ebreju kultūru un tradīcijām, skaidroja dažādās ieražas un to rašanās vēsturi. Tas sarīkojumu padarīja īpaši vērtīgu, atzīst TIC vadītāja. I. Turkupole-Zilpure skaidro – ebreju vēstures tēma audiogidam izvēlēta tāpēc, ka tā ir nozīmīga Bauskas kultūrvēstures daļa. Ciemiņiem pavēstīja par pašvaldības uzlikto ceļazīmi uz Likvertenu memoriālu, kas kopienai ir svarīga piemiņas vieta.
«Piedalāmies projektā, kura mērķis ir izcelt kultūrvēsturiskās vērtības,» teic TIC vadītāja, «audiogids ir tikai āķi ceļotājiem un vietējiem cilvēkiem, kā iepazīt tēmu, bet ekskursiju vecpilsētā var novadīt muzeja gids. Audiogids neizstāsta visu, lai cilvēkiem būtu interese meklēt dziļāk.»
Kā norāda projekta dalībnieki, tēmas izpēte tikai sākusies. Patlaban notiek ebreju kapu izpēte, lai plānotu vietas sakārtošanu.
Ciemiņi uzteikuši audiogida kvalitāti, par I. Turkupole-Zilpure ir īpaši gandarīta: «Tēma nav viegla, bet svarīga, lai izprastu, kā kopiena šeit dzīvoja. Viesi mūs uzslavēja par skaidrojumu, kas ir košera ēdiens. Uzteica ieguldīto darbu, jo tekstu gatavoja, tulkoja un ierunāja mūsu pašu speciālistes. Tas nav ātri un viegli izdarāms, viss process aizņem pusgadu, taču rezultāts ir labs.»
Audiogids pieejams latviski, angliski un krieviski. Tajā stāstīts par ebreju kopienai nozīmīgām vietām un ēkām, ietekmīgiem rabīniem, ieražām un īpatnībām. TIC vadītāja atklāj, ka pēc atsauksmju saņemšanas no ceļotājiem vērtēs, kādas citas tēmas un kopienas izmantot jauniem audiogidiem. Centrā iepriekš izveidoti audiogidi par Bausku un Iecavu. Vēsture atklāta ar mūsdienu tehnoloģiju palīdzību, padarot stāstus viegli uztveramus. Audiogidu var klausīties ar telefona vai datora palīdzību, vienlaikus staigājot pa aprakstītajām vietām, vai arī vietas apskatīt pēc stāstījuma noklausīšanās.
Reklāma