Vairākos Bauskas pārtikas veikalos šonedēļ izpirkta sāls, dzeramā soda, sausās zupas un atsevišķi citi produkti. Acīmredzot cilvēki, vērojot notikumus Ukrainā, sākuši arī te gatavoties krīzes situācijai, spriež uzrunātā vietējā pārtikas veikala pārdevēja Ligita. Viņa atklāja, ka tagad kārta pienākusi arī etiķim, tā rezerves strauji ejot uz beigām. “Sāka ar sāli, pēc tam masveidā tika izpirkta soda un tagad etiķis, nezinu, kas būs nākamais,” teic Ligita.
Bauskas lielākajos pārtikas veikalos “Maxima” un “Rimi” pilnībā iztukšoti sāls plaukti (“Rimi” sestdienas vakarā bija palikušas Himalaju sāls plāksnes un daži iepakojumi sāls maisījuma ar augiem), nav pieejami lētākie griķi un rīsi, vistas buljoni, rolltoni – ātri pagatavojamās nūdeles, nelielā daudzumā nopērkams cukurs, sestdien, 5. martā, novēroja “Bauskas Dzīve”. Tirgotavā “Rimi” Pionieru ielā 2 pārdevējas zināja teikt, ka sāls krājumi beigušies jau piektdien, bet drīzumā gaidāmas piegādes, un plaukti tiks ar trūkstošo piepildīti.
Nepārtikas preču tirgotavās pieprasījums audzis pēc degvielas kannām. Veikalā “Līga” tās izpārdotas pilnībā, dažas vēl pieejamas Bauskas tirgotavā “Mājai un dārzam”. Liela interese pēdējā nedēļas laikā esot pēc radioaparātiem, īsā laika periodā iztirgoti visi ārējie akumulatori jeb power bank mobilajiem telefoniem. Sestdien aktīvi iedzīvotāji iegādājušies guļammaisus, pastāstīja veikala “Līga” pārdevēja Sandra.
Veikalā “Mājai un dārzam” sestdien bijis ļoti daudz cilvēku. “Pirka visu, bet visvairāk sezonālās preces. Šobrīd izpirktas lielākā tilpuma plastmasas kannas. Pa lielam tās iegādājās katru pavasari, kad sākas sulu laiks. Varbūt kāds tās izvēlas arī degvielai, grūti spriest. Nedaudz jūtama tāda masu psihoze, bet es ceru, ka tas cilvēkiem ar laiku pāries. Varbūt mūsu veikala plauktos nav tik daudz to preču grupas, kas cilvēkiem intensīvi varētu interesēt, lai šos plauktus “iztukšotu pa tīro”. Manuprāt visaktuālākā tēma tagad ir sāls, bet to mēs netirgojam,” pavēstīja Bauskas tirgotavā “Mājai un dārzam”.
“Maxima Latvija” komunikācijas vadītāja Liene Dupate-Ugule paskaidroja, ka “Maximas” veikalos nopērkamas aptuveni 1000 Ukrainā ražotas preces dažādās kategorijās, piemēram, “Rollton” ātri pagatavojamās nūdeles, “Roshen” saldumi, “Sadočok” un “Jaffa” sulas, “Maggi” ātri pagatavojamie makaroni ar vistas garšu, “Bella” higiēnas līdzekļi, “Gillete” skūšanās putas u.c. Šo preču skaitā ir arī klientiem iecienītā rupjā sāls, kas atsevišķos veikalos ir izpirkts ātrāk nekā ierasts, bet jau tuvākajā laikā tas tiks piegādāts no esošajiem “Maxima” noliktavas krājumiem, kā arī uzņēmums veic jaunus pasūtījumus no Ukrainas piegādātājiem.
“Paralēli sekojam līdzi notiekošajam Ukrainā, un ir jau saņemtas indikācijas, ka pie esošās šokējošās notikumu gaitas ikvienam no mums varētu būt problēmas ar piegādes transporta kavēšanos uz Ukrainas robežas, kā arī ierobežotām iespējām saražot jaunas preces, tāpēc tas ar laiku varētu radīt atsevišķu Ukrainas preču iztrūkumu veikalos. Pateicoties mūsu plašajam sadarbības partneru lokam, ir iespēja nodrošināt alternatīvas precēm, kas varētu iztrūkt, tāpēc kolēģi pašlaik aktīvi strādā pie tā, lai parūpētos par to, prioritāri izvēloties Latvijas preces kategorijās, kur tas ir iespējams,” sacīja L. Dupate-Ugule.
Latvijā nebūtu jāuztraucas par sāls deficītu saistībā ar karu Ukrainā, kas bijusi starp sāls piegādātājām mūsu tirgum – publiskajā telpā paudusi Agroresursu un ekonomikas institūta Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe.
I.Gulbe vērtē, ka sāls tieši šajā brīdī masveidā tiek pirkts, jo cilvēki redz, ka uz produkta paciņām norādīts, ka sāli iegūst Baltkrievijā vai Ukrainā. «Tā doma cilvēkiem varētu būt: ja tur ir sākusies karadarbība, tad no turienes pārtikas produkti varētu nenākt,» sprieda Gulbe. Pēc viņas sacītā, par sāls deficītu uztraukties noteikti nevajadzētu, jo sāli iegūst ne tikai Baltkrievijā un Ukrainā. Sāli iegūst arī Eiropas Savienībā, piemēram, Čehijā, tāpat Āfrikā «ir veseli sāls tuksneši lielos apmēros». «Šis nav tas produkts, kas būtu jāiepērk tādos apjomos, kā pašlaik tas izskatās,» Latvijas Radio sacīja eksperte.
I. Gulbe atzīmē, ka Latvijā kopumā iedzīvotājiem nevajadzētu satraukties par pārtiku, jo tās ražošanas apjomi stipri pārsniedz patēriņu.
Par deficītu nav jāuztraucas, bet tikmēr iedzīvotāji piefiksējuši, ka tur kur sāls krājumi atjaunojas tā cena ir pamatīgi pieaugusi.
Nu tiešām masu psihoze. Es vēl saprotu, ka sāls, cukurs kādam tik ļoti nepieciešams, bet ko dara ar sodu? Vai guļammaisi nepieciešami palīdzības sniegšanai vai gatavojas kaut kur nakšņot teltīs vai pagrabos?
Lauku veikalos arī izpirkts sāls
Un tirgotāji tik berzē rokas,ka uz muļķīšu rēķina var nopelnīt vairāk!
Mākslīgi panāca cenas pieaugumu, palūkojiet, cik tagad kilograms maksā? šis cenu kāpums it visam, tiem pašiem rolltoniem jau ir pa stundām, ne dienām, tikai algas nepieaug tādā ātrumā. Drīz jau nepietiks naudas tām pašām nūdelēm.
Par šitādiem panikas cēlājiem 😀 Pirmdien preci piegādās atkal, bet veikaliem jau labi vairāk nopelnīs no viņiem 😀
Uz priekšu, idiotu bars!
Pilnīgi aptrakuši! Man trūkst pat vārdu, lai aprakstītu šo fenomenu. Vai patiešām ar sāli visi taisās iesālīties?
Valsteles dažādu līmeņu vadošie nejēgas iesālās,lai turpinātu pļūtīt augstajos beņķos
Nu nedzīvo valstī, kuru tu tā ienīsti un sauc par valsteli, tu taču pazemo pats sevi dzīvojot kaut kādā valstelē, dodies uz lielo un vareno, sper soli” pār robežu paceltu galvu” un nokļūsi valstī, kur tevi gaida ar izplestām rokām un siltu tēju uz galda un bliņām.