31. martā notika Latvijas skolēnu zinātniskās pētniecības darbu 47. valsts konference, kurā no 238 valsts konferencei izvirzītajiem pētniecības darbiem apbalvoti 109 darbi. Skolēni savus pētījumus prezentēja stendu referātu formātā. Ar I pakāpes diplomu godalgoti 29 skolēni, II pakāpes diplomu saņēma 40 skolēni, savukārt III pakāpes diploms – 59 skolēniem, portālu informēja Valsts izglītības satura centra pārstāve Laura Šīraka.
No Bauskas novada konferencē piedalījās Bauskas Valsts ģimnāzijas skolēni – Krišjānis Čakšs un Krista Dimante. K. Čakšs prezentēja darbu “Taureņu sugu daudzveidība un indivīdu skaits atkarībā no zālāja pļaušanas biežuma”, bet diemžēl tas neieguva pietiekamu punktu skaitu, lai varētu pretendēt uz diplomu.
Augstāku rezultātu izdevās sasniegt Kristai Dimantei, kura ar pētījumu “Otrreizēji pārstrādāta papīra īpašību uzlabošana ar nanocelulozes piedevu palīdzību” ieguva 3. pakāpes diplomu. Viņas pētījuma eksperimentālais darbs veikts Latvijas Valsts Koksnes Ķīmijas institūta celulozes laboratorijā vadošās pētnieces Dr. Ineses Fiļipovas vadībā.
Ar skolēnu darbiem iepazinās Latvijas vadošie zinātnieki un mācībspēki. Skolēni pētījumus veikuši par tādām tēmām kā “Baltijas jūrā dzīvojošo Eiropas asaru piesārņotība ar mikroplastmasu”, “Apstrādātas kokvilnas drānu krāsošana ar dabā atjaunojamām krāsvielām iegūtam no ražas atliekām un to salīdzinājums ar sintētiskajām tiešajām un reaktīvajām krāsvielām”, “Siltumnīcas pārklājuma materiāla ietekme uz iegūtās ražas daudzumu”, “Ziedputekšņu alerģijas izplatīšanās vecuma grupā no 15 līdz 25 gadiem un tās ietekme uz cilvēka dzīves kvalitāti” un citām.
“Galvenais, lai jums ir interese par zinātni – tas, ka jūs esat šeit, to lieliski pierāda. Zinātne ir process, kas iemāca kritiski domāt, tā ļauj skatīties no citas perspektīvas. Neizsakāma pateicība skolotājiem, kas bijuši ar jums kopā šajā zinātniskajā ceļojumā, tāpēc ceru, ka šis ir pirmais solis jūsu izcilībai.” ar lepnumu jaunos zinātniekus sveica Rīgas Tehniskās universitātes rektors, akadēmiķis Tālis Juhna.
L. Šīraka atklāja, ka īpašu atzinību konferencē ieguvis Ernests Eglītis no Smiltenes vidusskolas ar darbu “Latvijas Republikas Ārlietu ministra Edgara Rinkēviča komunikācijas analīze vietnē “Twitter” par karu Ukrainā laika posmā no 2022.gada 11.februāra līdz 11.aprīlim.”.
Konferences laureāti saņēma īpašas balvas no sadarbības partnera “Brain Games”, savukārt speciālbalvas skolēniem piešķīra universitāšu pārstāvji no Latvijas Universitātes, Rīgas Stradiņa universitātes, Liepājas Universitātes, Daugavpils Universitātes, Rīgas Tehniskās universitātes un Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes, kā arī Ārlietu ministrijas.
Stendu referātu prezentāciju laikā tika izvēlēti sešu skolēnu darbi, kas šogad pārstāvēs Latviju starptautiskajos zinātniskās pētniecības konkursos – Starptautiskajā zinātnes un inženierzinātņu izstādē ISEF, Eiropas Savienības jauno zinātnieku konkursā EUCYS un Genius Olimpiādes zinātnes kategorijā. Dalība starptautiskos jauno zinātnieku konkursos sniedz iespēju skolēniem nest Latvijas vārdu pasaulē, paplašināt savu redzesloku, vienkopus tikties un iepazīties ar jauniešiem un nozaru speciālistiem no visas pasaules, prezentēt savu zinātniskās pētniecības darbu starptautiski un sacensties par iespaidīgām balvām.
Reklāma