Bauskas novada dome saņēmusi baušķenieka Kaspara Kalēja iesniegumu, kurā rosināts mainīt Pionieru un Strautnieku ielu nosaukumus Bauskā.
«Šīs divas ielas pilsētā ir saglabājušas nevis savu vēsturisko vārdu, bet nosaukumu no padomju okupācijas laikiem. Iepazīstoties ar Bauskas pilsētas vēsturi, sapratu, ka Strautnieku ielas nosaukums pirms Padomju Savienības laikiem bija Mazā baznīcas iela, bet Pionieru ielas vēsturiskais nosaukums man nav zināms.
Krievijas sāktā kara dēļ Ukrainas teritorijā mirst tūkstošiem nevainīgu cilvēku, taču Bauskas pilsētā esam atstājuši padomju okupācijas laiku paliekas – ielas nosaukumus, kas simbolizē laikus, kad Ukrainas vietā bijām mēs,» savā vēstulē domei pauž K. Kalējs.
Viņš aicinājis Bauskas novada pašvaldību rast līdzekļus minēto ielu nosaukumu nomaiņai – Strautnieku ielu pārdēvējot par Mazo baznīcas ielu, bet Pionieru ielai piešķirt novadnieka ģenerāļa Krišjāņa Berķa vārdu. Atbildi no pašvaldības baušķenieks pagaidām vēl nav saņēmis. Jāmin, ka K. Kalējs pats nedzīvo nevienā no šīm ielām.
Bauskas novada domē paskaidroja, ka saistībā ar ielu nosaukuma maiņu vispirms jānoskaidro vēsturiskās liecības un jāiegūst vēsturnieka atzinums par šo ielu nosaukumu izcelsmi. Vienlaikus jāprecizē arī izmaksas, kuras rastos, ja nolemtu mainīt ielu nosaukumus.
«Viena iedzīvotāja iesniegums nevar atspoguļot visu iedzīvotāju viedokli, kuri dzīvo šajā ielā. Pašvaldība lems par tālāko rīcību, bet ne prioritārā kārtā,» skaidroja domē.
Bauskas novada domes deputāts vēsturnieks Raitis Ābelnieks atklāja, ka atzinums pašvaldībai jau ir tapis. Tajā pausts, ka Bauskas vecpilsētā esošā Strautnieku iela līdz PSRS okupācijai saucās Mazā baznīcas iela, un tas bija ļoti atbilstošs nosaukums, jo paralēli tai gar otru Sv. Gara baznīcas galu gāja Baznīcas (Lielā baznīcas) iela. Pēc Otrā pasaules kara šai ielai piešķīra kolaboranta Voldemāra Strautnieka vārdu, kurš 1940. gadā kļuva par okupantu izveidotās Tautas Saeimas un vēlāk – LPSR Augstākās padomes deputātu, bet vācu okupācijas laikā tika nošauts Likvertenu silā.
Dīvainā kārtā laikā, kad 1990. gados notika ielu nosaukumu maiņa un gandrīz visur atgriezās pie vēsturiskajiem nosaukumiem, šī iela pārtapa par Strautnieku ielu. Šajā situācijā R. Ābelnieks iesaka atgriezties pie vēsturiskā nosaukuma – Mazā baznīcas iela.
Vēsturiskie dati liecina, ka tagadējā Pionieru iela 1930. gados bija Pulkveža Brieža iela. 1940. gadā, okupācijas laikā, to «pārkrustīja» par Sarkano pionieru ielu, bet vēlākajos gados tās nosaukums tika saīsināts uz Pionieru ielu. 1990. gados šai ielai netika atgriezts vēsturiskais nosaukums, R. Ābelnieks pieļauj, ka to pamatoja ar leģendārā strēlnieku komandiera – pulkveža Frīdriha Brieža – nesaistību ar Bausku.
«Pionieru ielas nosaukums tiešām ir saistīts ar PSRS okupācijas laiku, un būtu vēlams to nomainīt. Kaspara Kalēja iesniegumā piedāvātais nosaukums – Ģenerāļa Berķa iela – būtu ļoti atbilstošs, jo pēdējais Latvijas pirmsokupācijas kara ministrs un Latvijas armijas komandieris Krišjānis Berķis (1884–1942) ir dzimis Īslīces pagastā un mācījies Bauskas pilsētas skolā. Turklāt viņš ir viens no četriem latviešu virsniekiem, kurš saņēma visas trīs Lāčplēša Kara ordeņa šķiras par nopelniem Latvijas atbrīvošanas karā. Miris izsūtījumā Permas apgabalā Krievijā, kapavieta nav zināma,» ziņo R. Ābelnieks. Viņaprāt, šis jautājums pašvaldībā būtu jāizskata maija sanāksmēs.
Iespējamo ielu nosaukumu maiņas izmaksu kalkulāciju jau veicis Bauskas pilsētas pārvaldnieks Jānis Feldmanis. Viņš apliecina, ka tēriņi, kuri gulstas uz pašvaldības pleciem, nav milzīgi.
«Izdevumi ir aptuveni lēšami 800 eiro apmērā, kopā tā ir 41 māja – 36 Pionieru ielā un piecas Strautnieku ielā. Pirmreizējā numura plāksnes izgatavošana namiem ir vietvaras ziņā. Papildus vēl pie krustojumiem būtu jānovieto plāksnītes ar jaunajiem ielu nosaukumiem,» stāsta J. Feldmanis.
Viņš norāda, ka pirmajā brīdī arī iedzīvotājiem lielas problēmas nerastos. Ar papildu izdevumiem būtu jārēķinās, ja grib pasākt kaut ko ar nekustamo īpašumu. «Datubāzēs adrese nomainās automātiski, tajā skaitā arī «Latvijas Pastā». Lielākā problēma iedzīvotājiem būtu visu savu līgumu pārskatīšana gan par elektrību, gāzi, sakariem un citiem pakalpojumiem, kas tiek nodrošināti konkrētā adresē un kur vajadzētu paziņot par adreses maiņu,» teic J. Feldmanis. Viņa rīcībā nav detalizētas informācijas par uzņēmējdarbības veicējiem minētajās ielās. Komersantiem jāieplāno tēriņi dokumentu noformēšanai Uzņēmumu reģistrā.
J. Feldmanis atzīst, ka vispirms domei konceptuāli jāpieņem, vai šāds priekšlikums tiek virzīts tālāk. Ja deputātu lēmums ir pozitīvs, tālāk plānots rīkot iedzīvotāju aptauju.
«Iespējams, pilsētnieki vēlas kaut ko neitrālāku, teiksim Saulespuķu ielu vai kādu citu ielu. Jāapdomā, varbūt pēc divdesmit gadiem kādam nepatiks Berķa vārds. Atceros, ka pirms vairāk nekā desmit gadiem Ceraukstes pagasta Mūsas ciemā Olavu ielu par katru cenu vajadzēja nomainīt. Iela nodēvēta bija par godu dzimtas mājām izcilam Bauskas novadniekam, bet iedzīvotāji neparko negribēja dzīvot šādā ielā. Tālab ar šiem nosaukumiem ļoti uzmanīgi un rūpīgi jāskatās,» uzskata J. Feldmanis.
Uzrunātā Pionieru ielas iedzīvotāja Inga sacīja, ja nosaukuma mainītāji apmaksās visus ar dokumentu maiņu saistītos izdevumus, tad pretenziju no viņas puses nebūšot. Savukārt kāds cits šajā ielā dzīvojošais baušķenieks piekrita nosaukuma maiņai, taču, viņaprāt, iedzīvotājiem būtu jāpiedāvā vairāki varianti un jāvienojas par pieņemamāko visiem.
Berķa iela nederēs to es uzreiz saku,vajaga kat ko neitrālu,piem vimbu iela.
Kā ielu apdzīvotāji ierosinās tādu nosaukumu jāpieņem.
Nu kā tad ar Uzvaras ielu!!! – Noteikt jāmaina!
Vēl viens gudriķis atradies!.. Vai tas nosaukums, kādam traucē?.. Liekam uz reiz Zeļeņevska iela, Baidena iela.. Var redzēt naudu nav kur likt, ja grib mainīt ielas nosaukumus, tas tiešām ir ļoti svarīgi!!!
Kas to visu apmaksās??? Visu uz īpašniekiem novēls!.. Mums jau deputāti solījumus netur!!
Netālu Gailes kundze dzīvoja, kas ziepes savārīja ar to RIMI konservu bundžu centrā, kas arī ir uz slavenās Pionieru ielas. Varbūt iela jāsauc par Gailes, Gaiļa ielu, i gaiļi pakaļ nedziedās 🙂
Bet vispār saucam par Margrietiņu vai Mārpuķīšu ielu
Pionieris jau nav obligāti komunists. Tas ir “pirmatklājējs, pirmais” .
Firma Pioneer neiedvesmojās no komunistu pionieriem.
Uzvaras parks Rīgā arī tika nosaukts par uzvaru pret Bermonta karaspēku, nevis par godu uzvarai 1945.g pār Vāciju.
ATŠUJAS NO PIONIERU IELAS! NAFIG NEVIENAM TAS NAV VAJADZĪGS. LIEKI IZTĒRĒTI LĪDZEKĻI!
At…. no manas Pionieru ielas!
Tauta vēlas Pionienu ielu pārdēvēt par Asanža ielu, kurš bezbailīgi visai pasaulei parādīja par veiktajām zvērībām, kara noziegumiem un noziegumiem pret cilvēci – Irākas un Afganistānas okupācijas laikā!
Ak, Dievs, karstasinīgie Pionieru ielas iedzīvotāji – tas par pēdējiem diviem komentāriem! Dienas smiekli! Taču, pastāvēs, kas pārmainīsies! Rainis.
Vai tiešām nav svarīgāku lietu ar ko nodarboties, piemēram, sakārtot pilsētvidi? Nevis mainīt Pionieru ielas nosaukumu, bet par šiem līdzekļiem varbūt beidzot aizlāpīt caurumus ielas asfaltā?? Vai salabot kāpnes, kas ved uz Bauskas PMLP?
Kāds padomāja, cik izmaksās uzņēmējiem mainīt adreses, zīmogus, u.t.t.? Un iedzīvotājiem – informēt visas iestādes par jauno adresi?
Lai tās idejas autors arī maksā, nevis no nodokļu naudas… Pietiek ar ideju jau pa kalna ielas autostāvvietu ierīkošanu, uztaisīt vienu joslu. Murgs.
Neuzskatu ka jāmaina ielas nosaukumi. Un tiem nav nekāda sakara ar šobrīd notiekošo. Jādomā par globālākām un svarīgākām lietàm kur novirzīt finanses. Un kas segs visus izdevumus saistītos ar šo jezgu?.
… atgriezts vēsturiskais nosaukums … – ņemts nazis un “atgriezts”! Vai tā “tīrā latviešu valodā” teica Nacionālās apvienības Bauskas vēsturnieks jeb tā “tīrā latviešu valodā” uzrakstīja žurnālists? Ak, valodiņ, ak, valodiņ, tu pasaules ļaužu ēka!
Par pieminēto Olavu ielu. Deputāts Raitis Ābelnieks tālajā 2011. gadā sacīja, ka šajā ielā ir ievērojamā sabiedriskā darbinieka Viļa Olava dzimtā māja. Viņš ieteica kompromisa variantu, piedāvājot ielu nosaukt Viļa Olava vārdā. R. Ābelnieks brīdināja par iespējamiem precedentiem – turpmāk ikviena iedzīvotāju grupa sadomās mainīt ielai nosaukumu, un viņu viedoklis būs jārespektē, tas bija atreferēts tajā pašā “Bauskas Dzīvē”.
Iedzīvotāju viedokli sēdē emocionāli pauda Olavu ielā dzīvojošā Daina. Viņa sacīja, ka pirms daudziem gadiem šajā ielā Olavu mājās dzīvojuši nekārtīgi cilvēki, kas radījuši neērtības visiem ielas iemītniekiem. “Negribam, lai ielu nosauc “bomžu” mājas vārdā,” teica Daina. Viņa arī nepauda īpašu prieku par iespējamo ielas nodēvēšanu Viļa Olava vārdā. Izskanēja viedoklis ielai dot Robežu, varbūt arī Mazkareivju ielas vārdu.
Tika nolemts Olavu ielas iedzīvotājiem pašiem vienoties un sagatavot iesniegumu par vienu variantu, kādā vēlas ielu nodēvēt.
Ja tāds precedents vēsturē jau bijis, tak ne jau politiķiem lemt par ielas nosaukumu. Lai pati tauta izvēlas, kur grib dzīvot Strautnieku ielā vai Mazā Baznīcas ielā vai Mežrozīšu ielā vai Pionieru ielā. Pilnmēness laikam bija uznācis…
Negribiet mainīt ielas nosaukumu, protestējiet.
Bet kas attiecas uz izmaksām, tad tās jums tur nekādas nebūs. Nevienam nav jāziņo, sistēmās viss nomainās automātiski. Vienīgi radiem jāpaziņo, lai dāvanas un pastkartītes atsūta uz pareizo adresi.
Un reģistrēto uzņēmumu ar uz šīs ielas nebūs vairāk par tik, cik uz abas rokas pirkstiem saskaitīt. Labākajā gadījumā. Tā kā – mierā!
nemaz nerunājot par konkrēto žurnālistu, daudzi domā, ka pionieris ir tas, kas padomju laikā nēsāja sarkanu kaklautu un lika roku pie pieres sveicienam, vienu vārdu sakot, viņiem vārds “pionieris” asociējas vien ar zināmu padomju laika jaunatnes organizāciju, Bet, vai tā ir? Parokoties izziņas materiālos vārdam “pionieris” ir pavisam cita nozīme, tas apzīmē iesācēju, jaunatklājēju, un būtu jāgodina šie cilvēki, kas kā pionieri tukšā pļavā uzcēla savas privātmājas un izveidoja ielu, var teikt- Bauskā viņi pagājušā gadsimtā uzcēla jaunu ielu, kā pionieri, jaunatklājēji uzcēla. Tātad godinām šo pionieru- ielas izveidotāju piemiņu.
saucam uzreiz par Ukrainas ielu un viss! kadas problemas. otru var nosaukt par Covid ielu.
pilnibaa piekritu komentetaajam- zenkus vēl zaļš, jo agraak tač pat savas privatmajas nosauca vardā Pionieri. tapat kolhozus dēvēja.,.
Nevajag mainīt! Tad jau drīz liks uzvārdus arī mainīt!
Ierosinu Pionieru ielu pārdēvēt par 10 Pionieru ielu par godu ASV lidaparātam Pioneer 10,kurs 1972 g tika palaists uz Jupiteru.Vai mums ir kāda iela par mūsu Lielā Brāļa un galvenā sabiedrotā tēmu !?-Nu nav!Bet tagad būtu!Pie viena netiktu kaitināti arī vecie(konservatīvie)Pionieru ielas iedzīvotāji kuri neko negrib mainīt (un arī paši negrib mainīties).Kā saka vilks paēdis un kaza dzīva!Tiktu arī ietaupīta sabiedrības nauda,jo velns zin cik tās plāksnītes izmaksātu ,viss te tagad tik dārgs!Bet tā-varētu Pionieru iela priekšā pievilkt ar krasu 10nieku,un skat,ekonomija acīmredzama!Citos pagastos un rajonu centros minētu mūs vēl par piemēru !Nu kaut kā tā…
Ja sāksim izdabāt katram dīvainam čikakalējam,katru mēnesi varēsim mainīt nosaukumus!
Vienu varētu par Svaigo Vimbu ielu,bet otru par Kūpināto Vimbu ielu.
Abas pārdēvēt par vimbugalvu ielām – Lielo un Mazo!
Mareka Fišera iela,Virzuļa iela,Un daudz nedz dažādas citas ielas,po rubļu dafai
Valsts adrešu reģistru, kurā ir iekļautas visas Latvijas adreses, uztur Valsts zemes dienests (VZD). Par adreses maiņu, likvidāciju vai jaunas piešķiršanu pašvaldība vai tās pilnvarota iestāde informē Valsts zemes dienestu. Attiecīgi VZD izdara izmaiņas savos reģistros, un iestādes, kuras izmanto šos reģistrus, saņem atjaunotos datus. Adrešu reģistru izmanto, piemēram, pašvaldības, Lauku atbalsta dienests, Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde, Valsts ieņēmumu dienests u.c.
Īpašniekiem, kura īpašumā esošajam adresācijas objektam mainīta adrese, valsts iestādes par to nav jāinformē, izņemot Uzņēmumu reģistru. Juridiskajām personām ir jāinformē Uzņēmumu reģistrs par adreses maiņu. Tās maiņa būs bez maksas, ja pašvaldība par adreses maiņu ir pieņēmusi lēmumu.
Iedzīvotājiem pašiem par adreses maiņu jāinformē iestādes, ar kurām ir nodibinātas tiesiskās attiecības un kuras adreses maiņas fakts var interesēt, piemēram, “Tet”, “Latvenergo”, bankas un citus uzņēmumus. Par adreses maiņu jāpaziņo arī personām, ar kurām notiek personiskā un lietišķā sarakste, citādi vēstule var nesasniegt savu adresātu.
“Dokumenti, kas izdoti līdz adreses maiņai un kuros fiksēta iepriekšējā adrese, joprojām ir spēkā.”
Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde saņems informāciju par mainītajām adresēm, tāpēc iedzīvotājiem lielākajā daļā gadījumu nebūs nepieciešams atkārtoti deklarēt dzīvesvietu.
Gadījumos kad tiek mainīta adrese, normatīvie akti neparedz obligātu īpašumtiesību un citu dokumentu nomaiņu. Atbilstoši Adresācijas sistēmas noteikumiem, ja adresācijas objekta nosaukums oficiāli pārdēvēts vai numurs oficiāli mainīts, kā arī ja precizēta pieraksta forma atbilstoši šo noteikumu prasībām, iepriekšējais nosaukums vai numurs juridiski ir identisks jaunajam vai precizētajam nosaukumam vai numuram. Pēc pārdēvēšanas vai pieraksta formas precizēšanas lieto jauno nosaukumu vai numuru. Dokumenti, kas izdoti līdz adreses maiņai un kuros fiksēta iepriekšējā adrese, joprojām ir spēkā. Ja dokumentu īpašnieks vēlas, viņš var veikt to maiņu, bet tas nav obligāti. Turklāt zemesgrāmatu apliecībās kā īpašuma unikālais identifikators ir norādīts kadastra numurs, kurš nemainās.
Noteikumos par adrešu maiņu skaidri un gaiši rakstīts: „Ja līdz šim tika izdoti dokumenti, kuros ir fiksēta cita adrese, tie joprojām ir spēkā esoši, un to maiņa veicama tikai tad, ja to vēlas pats dokumenta turētājs, bet attiecībā uz zemesgrāmatu apliecībām īpašuma unikālais identifikators ir kadastra numurs, un tas nemainās.” Tas nozīmē, ka gan līgumi, gan citi dokumenti nezaudē savu spēku un tos mainīt nav nepieciešams, vienīgi ja nu pats iedzīvotājs tā vēlas.
Īpašniekam par mainīto adresi būtu vēlams paziņot personām, ar kurām ir nodibinātas tiesiskās attiecības un kuras adreses maiņas fakts var interesēt, piemēram, “Tet”, “Latvijas Gāze”, “Latvenergo”, bankas u. c. uzņēmumi.
Nu par globālām lietām tāpat jau visi tagad domā no rīta līdz vakaram.Tādi laiki.Savukārt,ja vajag palīdzēt novirzīt finanses varam to palīdzēt.Cik tad būtu tie uzkrājumi?Kas attiecas uz izdevumu segšanu,tad protams,paši iedzīvotāji segs.Nebūsiet taču nopietni domājusi,ka tas jādara valstij!?…Kapitālisms,saproties…
debilisma paraugstunda
Kur pazūd komentāri?
To Latvietim : Kas ir Zeļenevskis???
To Rosme: Cik netaktiski, par aizgājušajiem vai nu labu, vai neko.
Šis KK taisa politisko kapitālu ar ielu nosaukumiem. Mums jau viens bija ATP, kas ņemas ar apvedceļu…
Līdēju iela ! Kurā caurumā – to katrs apjēgs pats. Neskanētu slikti arī Pakaļnieku iela.
Zelenevskis ir slavens zinātnieks kurs izgudroja Zelenina ziedi,kuru tauta dēvē par “zelonku”,zinātnieka tēvs ir dzimis un mācījies skolā Bauskas pilsētā,tāpēc arī prasītos nosaukt viņa vārda kādu ielu,parku vai laukumu.
:):):)
Ūksta strupceļs arī neslikti skan…
Nedzivoju Bauska. Pazinas mit Islices pagasta. Un nespej samierinaties ar savas dzivesvietas adresi. Ielas nosaukums joprojam esot nodevets 1949 g. 25. O3. LV deportaciju organizatoru varda…vietejie zinaja teikt, ka vairak kart esot apsverusi mainit ielas nos. Tacu ikreiz viss atduries pret finan. Un ta vini turpinot nest so kolhoza atstato lastu un ik gadu 25. O3. Izkarot Lv karogu lidzas ielas nosaukumam smagi nopusoties, it ka zaimojot Dievu…skiet ari vieteja pasvaldiba pret to neiebilst …no iedzivotajiem parakstu nav, tatad, saucat savu ielu, ka gribat. Kaut stalina varda…
Ielām vajag nevis poētiskus, vēsturiskus vai odiozas personas pieminošus nosaukumus, bet ielu kodus. Tādus pašus kā mums, cilvēka necienīgus.