2023. gadā Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) vecāku acu priekšā izdzisa nepilnus 4 gadus vecās Elianas dzīvība. Sākotnēji par parastu vēdera vīrusu noturētā saslimšana izrādījās bīstamā E. coli infekcija. Pilnīgi vesela bērna dzīvība izdzisa sešās dienās. Ar savu skaudro pieredzi baušķenieku Zalucku ģimene dalījās Latvijas Televīzijas raidījumā “4. studija”, ziņo sabiedrisko mediju portāls lsm.lv.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.
2023. gada vasarā Bauskā dzīvojošā Zalucku ģimene saņēma telefona zvanu no bērnudārza. Viņu jaunākajai meitiņai, nepilnus četrus gadus vecajai Elianai, sācis sāpēt vēders. Vecāki nodomājuši, ka tas ir parastais vēdera vīruss, jo tajā laikā neviens nerunāja par patlaban populāro E. coli baktēriju.
“Viņai palika slikti. Jūs jau zināt, bērniem tā mēdz būt. Mēs nezinājām vispār par tādu baktēriju, ka tāda ir. Mēs mēģinājām dot vairāk ūdens, visādus preparātus, visu, kas saistīts ar vēderiņu,” atminējās Elianas tētis Erlands.
Pēdējā nakts, ko Eliana pavadīja mājās, bijusi nemierīga visiem. Bērns regulāri cēlies, bet nav varējis īsti nokārtoties. Līdz nākamajā dienā tas izdevies, un vecāki pamanījuši asinis. Pēc trīs stundām kļuvis vēl sliktāk – Eliana kļuvusi apātiska.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.
“Tās sāpes palika biežākas un uz tualeti viņa gāja biežāk. Nu jau vairāk tās asinis sāka parādīties.
Tad principā pāris stundu laikā mēs jau bijām ceļā uz slimnīcu un pa ceļam es jau redzēju, ka kaut kas nav,” pastāstīja mamma Veronika.
Ģimene uzreiz nebija saukusi Neatliekamo medicīnisko palīdzību, jo mēģināja situāciju risināt saviem spēkiem.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.
“Es nekad nebiju viņu redzējusi tādā stāvoklī. Viņai principā tās spazmas bija ik pēc 15 minūtēm, kad viņa visa jau tādā krampī un viņai sāp. Tad ar katru to spazmu viņai iznāca asiņaina caureja. Ar katru spazmu bija asinis. Mainījām visu laiku pamperus,” meitas saslimšanu atminējās mamma.
BKUS dzīvajā rindā meitene kopā ar tēvu gaidījusi ilgas stundas. Vecāki stāsta – šajā laikā nomainīti vairāk nekā 30 asiņaini pamperi:
“Nebija ne temperatūra, ne vemšana, nekas, tikai tā asiņainā caureja un spēcīgās tās spazmas. Viņa īsti nerunāja vairs, tāda novārgusi bija.”
Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Pēc tam, kad bērnu bija apskatījuši mediķi, vecākiem tika izskaidrots, ka situācija ir ļoti slikta – mazajā ķermenī plosās E. coli baktērija.
“Aiznākamajā dienā principā viņa jau nečurāja, viņai jau nestrādāja nieres,” sacīja Veronika. Vēl pēc pāris dienām ģimene saņēma ziņu, ka bērna galvā ir attīstījusies tūska.
Pilnīgi vesels bērns dzīvību zaudēja sešās dienās.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Eliana Foto: No Zalucku ģimenes arhīva
Mazās Elianas vecāki atceras, ka pirms jaunā mācību gada sākuma bija devušies kopā ar bērniem atpūsties. Ceļojumu galamērķi bijuši šeit pat Latvijā un arī Lietuvā, izbaudīta arī Ventas rumba Kuldīgā. Veronika pieļauj, ka tieši ar piesārņoto upes ūdeni meitenes organismā nokļuvusi baktērija.
Pēc “sarkanā karodziņa” kavēties vairs nedrīkst
Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību profilakses un pretepidēmijas pasākumu nodaļas vadītāja Sigita Geida pastāstīja, ka baktērija toksīnu inficētajā ķermenī izdala ļoti ātri:
“Šī ir enterohemorāģiskā Escherichia coli baktērija, kas izdala toksīnu. Toksīns nonāk asinsritē un ar asins plūsmu izplatās pa visu ķermeni. Tas ir tas faktors, kas noved pie šīm komplikācijām, jo arī šajā uzliesmojumā mēs redzam, ka tie bērni, piemēram, saslimuši vakar un šodien jau ir nonākuši stacionārā.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Tie nav ievilkti gadījumi, kad bērni ilgstoši ir ārstējušies mājās un tad nonāk stacionārā, nē. Tas tiešām ir tas mirklis.
Bet tas sarkanais karodziņš, protams, ir tas asins piejaukums izkārnījumos. Tad gan ir nekavējoties jāgriežas pēc medicīniskās palīdzības un nevajag nodarboties ar pašārstēšanos vai domāt, ka tas pāries; tas liecina par nopietnu slimības attīstību, toksīnu izdalīšanos, kas noteikti ir jāārstē stacionārā.”
Epidemiologi turpina meklēt cēloni šī gada uzliesmojumam. Ir saslimuši arī vairāki pieaugušie. E. coli gan neesot jauna baktērija – ierasti katru mēnesi tā sagādājot veselības problēmas 4 līdz 5 cilvēkiem, taču šāds uzliesmojums, kad vienlaicīgi saslimst desmitiem bērnu, pēdējo reizi piedzīvots 2019. gadā.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.
“Primāri mēs varam inficēties, lietojot uzturā kontaminentu pārtiku – nemazgātus augļus, ogas, dārzeņus – vai arī nepietiekami termiski apstrādātu pārtiku, piemēram, malto gaļu. Iespējamība ir inficēties arī sadzīves kontakta ceļā, ja netiek ievērota personīgā higiēna. Ja mēs runājam tādā tautas valodā, ja bērnam ir šķidra vēdera izeja, un mamma palīdz apkopt viņu un netiek pienācīgi nomazgātas rokas, un kāds dodas uzreiz gatavot ēst kādam trešajam cilvēkam vai pats, tad inficēšanās arī šādi var tikt pārnesta,” pastāstīja Geida.
Galvenais ieteikums, kā sevi un savu ģimeni pasargāt no E. coli baktērijas, ir rūpīgi sekot pārtikai, ko lietojat uzturā – tai jābūt pietiekami termiski apstrādātai, savukārt, ogām un augļiem ir jābūt kārtīgi nomazgātiem. Jāievēro arī personīgā higiēna.
Par E. coli infekciju
Inficēties ar E. coli iespējams, lietojot uzturā inficētu pārtiku (nepietiekami termiski apstrādātu liellopu gaļu, nevārītu pienu, nemazgātus vai neapstrādātus augļus vai dārzeņus). Iespējama arī infekcijas pārnešana tieši no cilvēka uz cilvēku.
Lai novērstu inficēšanos, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) iesaka ievērot roku higiēnu, pirms lietošanas termiski apstrādāt visa veida gaļu, augļus un dārzeņus, pirms mizošanas un lietošanas uzturā noskalot zem tekoša dzeramā ūdens, izmantot atsevišķus dēlīšus jēlas gaļas un termiski apstrādātas gaļas vai svaigu dārzeņu griešanai, dēlīti rūpīgi pirms un pēc lietošanas nomazgāt.
Ja jums vai jūsu bērnam ir E. coli infekcijas pazīmes – krampjveida sāpes vēderā, asiņaina caureja – nekavējoties jāsazinās ar ārstu.
Sīkāka informācija par E. coli infekciju pieejama SPKC mājaslapā.